R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
Běh pro paměť národa

Běh pro paměť národa

14.5. 2019 - V úterý 14.5. si budeme ve 14:00 povídat s Janou Holcovou.

Poběžte také pro Paměť národa!

Paměť národa uchovává a vypráví příběhy. Možná byste se divili, ale vypráví je i charitativní Běh pro Paměť národa. Ten letos startuje ve 2 termínech a na 10 místech: 11. května (Ostrava, Olomouc, České Budějovice a Ústí nad Labem) a 18. května 2019 (Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové, Třebíč a Uherské Hradiště). Běžet můžete i ve speciální kategorii „kdekoli!“. Ve všech místech si můžete prohlédnout venkovní výstavu Příběhy 20. století. A navíc: vy, co poběžíte, si letos můžete nést váš mini-příběh na startovním čísle.

Organizátoři chtějí připomenout osudy lidí, kteří se chovali statečně, odolávali tlaku, postavili se totalitním režimům a i díky nim máme my teď svobodu. Pokud máte chuť, můžete si na své startovní číslo nebo na odznáček napsat, komu symbolicky svůj běh věnujete, za koho běžíte. A nemusí to být nutně Milada Horáková nebo českoslovenští letci v RAF. Může to být třeba váš dědeček, který se v životě choval statečně a je pro vás vzorem. Když se postavíte na start, tak navíc pomůžete dobré věci: kdo zaplatí startovné, přispěje na další natáčení příběhů do veřejně přístupné sbírky Paměť národa.

V Praze i v Plzni se běh uskuteční v sobotu 18. května. V Praze jsou start a cíl na pláni Na Vypichu, trasy běhu vedou oborou Hvězda. V Plzni se běží u rybníku Šídlovák. Na obou místech se můžete přihlásit na profesionálně měřené trasy (5 a 10 km) nebo se třemi kamarády na štafetu. Ale běžet se dá i symbolický 1 km a svoje kratší trasy mají i děti.

Běh každý rok podporují i jeho patroni – olympionici Vávra Hradilek a Eva Samková, sestry Geislerovy, herečky Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová nebo novinář Jindřich Šídlo. Běh podpořil i Michal Isteník alias Eda ze seriálu Most!.

Všechny informace najdete na www.behpropametnaroda.cz.

bez autora