SUCHEJ ÚNOR

SUCHEJ ÚNOR

24.1. 2019 - Ve čtvrtek 24.1. si v 14:00 budeme povídat o akci Suchej únor. Ve studiu přivítáme organizátora akce Josefa Petra a Miroslava Bartáka z Kliniky adiktologie.

Blíží se “Suchej únor”!
Akce pro národ, který pije přes míru.

 

Praha, 17. ledna 2019

 

V únoru proběhne sedmý ročník akce, která podpořila už tisíce mužů a žen ve snaze prověřit jejich vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky.ČR se dlouhodobě drží v první pětce zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu. Za hranicí rizikového pití se u nás podle výzkumů pohybuje přes 1 000 000 lidí. Je nejvyšší čas zasušit si ve velkém!

 

Suchej únor pořádá iniciativa Liga otevřených mužů (LOM). Odbornou záštitu akci poskytuje Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) a Klinika adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (KAD). Generálním partnerem pro ročník 2019 stala Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR). Na sociálních sítích pak kampaň spojují hashtagy #suchejunor a #nadvlivem. Učastníci “Sucháče” se mohou už nyní registrovat k výzvě na stránkách www.suchejunor.cz.

Suším, sušíš, sušíme!

“Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. V letošním roce ale přinášíme velkou řadu změn. Na webu www.suchejunor.cz provedou účastníci  jednoduchou registraci, po které na ně čekají tipy na cvičení, suchý pití, trička a trenky, rady od psychologů a dobrý pocit ze sebe i z výtěžku, co už sedmým rokem putuje na realizaci Sucháče a dobročinné projekty,” láká k účasti Mgr. Josef Petr, ředitel LOMu.

 

Sucháč letos také konečně prolomí status on-line kampaně. Čekají na vás plakáty v metru, spot v rádiích i tematické akce. Třeba FuckUp night v pražském kině Lucerna, kde o svých zkušenostech s alkoholem promluví herec Tomáš Hanák, mistr světa v boxu  Lukáš Konečný nebo podnikatel Tomáš Čupr (Rohlik.cz, Dáme jídlo, Slevomat),” pokračuje Petr a dodává:

 

“Suchej únor vznikl v roce 2012 jako akce na podporu mužského zdraví, protože muži v ČR patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce. Letos ale naplno otevíráme akci také ženám, které vnímáme jako důležité hybatelky změn. Tímto krokem chceme lidi podpořit, aby sušili v párech, nebo firemních týmech. Chceme zkrátka pohnout národem, který pije přes míru.”

Každý sedmý dospělý pije přes čáru

“Vysoká rizika spojená s pitím alkoholu se v ČR objevují u více než milionu lidí. To je zhruba 15 % dospělé populace. V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ popisuje situaci s alkoholem v ČR Prof. Michal Miovský z KAD.

 

“Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (2018) nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě, za Litvu a Moldavsko. Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litrů u mužů a 6,1 litrů u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard Kč ročně. Pokud někdo tvrdí, že nadměrné pití v ČR není problém, neví, co říká,” komentuje situaci v ČR PhDr. Ladislav Csémy z NUDZ.

 

"Závislost není jediný možný problém. Spolu s dalšími faktory způsobuje nadměrné pití závažné zdravotní komplikace. Například onkologické choroby nebo psychické poruchy. Léčba těchto onemocnění je následně extrémně nákladná, a ne vždy se žádoucím výsledkem," popisuje Denisa Kalousková, marketingová ředitelka ZPMV ČR, generálního partnera letošního ročníku. “Zní to jako klišé, ale zdraví máme skutečně jenom jedno. A je to především náš životní styl, kterým jej můžeme ovlivnit. Snahou všech zdravotních pojišťoven by mělo být zdůrazňování odpovědného přístupu ke zdraví. Oblast míry spotřeby alkoholu je v ČR pak obzvláště palčivým tématem,” dodává Kalousková.

Efekt měsíce na suchu

Suchej únor umožňuje účastníkům dát si na jeden měsíc od alkoholu odstup. Díky tomu mohou poznat, jak moc své pití stále ovládají a jak moc alkohol ovládá je. Podle zahraničních výzkumů po této zkušenosti zvolní s alkoholem až 60 % lidí.

 

Měsíc bez alkoholu přináší i celou řadu benefitů. “Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se proměňuje i vnější vzhled,” vysvětluje Ladislav Csémy.

 

Co přinese Suchej únor jeho účastníkům?

  • Pocit psychické svěžesti
  • Zlepšení nálady
  • Zlepšení kognitivních schopností (paměť, pozornost)
  • Zlepšení fyzického stavu a fyzické výkonnosti
  • Zlepšení trávení
  • Zlepšení spánku
  • Lepší uspokojení z partnerských i mezilidských vztahů
  • Více času na koníčky a osobní záliby

Kam se obrátit, pokud měsíc na suchu nezvládnu?

“Pokud někdo nezvládne měsíc bez alkoholu, může to znamenat, že se pití pro takového člověka stalo a nebo někdy v budoucnu může stát závažným osobním problémem. Hranice mezi vědomě regulovaným pitím a závislostí je velmi tenká a je zcela na místě, pokud se člověk o své zkušenosti pobaví s odborníkem,” říká k tématu Michal Miovský.

 

Kromě veškerých informací pro účastníky akce je na webu www.suchejunor.cz možné najít také komplexní on-line test, který může poskytnout zájemcům další pohled na to, jak na tom s pitím doopravdy jsou, a také kontakty na adiktologické poradny.

bez autora

reklama