CAMPQ

CAMPQ

12.12. 2018 - Ve středu 12. prosince si v 17 hodin budeme povídat o projektu CAMPQ. Naším hostem bude dramaturg a zároveň jeden z autorů CAMPQ David Košťák.

Na ostrově Štvanice přistanou uprchlíci z vesmíru. Diváci mohou vstupenky na prohlídku adaptačního tábora nakupovat již od 6. prosince

Dvě pražská nezávislá divadla se spojila s progresivním regionálním domem, aby na jaře příštího roku zrealizovala největší koprodukční projekt v historii českého divadla. V rámci Pražského Quadriennale vybudují Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru nejprve na pražském ostrově Štvanice a později, v září 2019, i na českobudějovické Náplavce.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdyby na Zemi přistáli uprchlíci z cizích planet? Vypadali by jako jedni z nás, nebo úplně jinak? Způsobili by apokalypsu? Naučili bychom se s nimi žít? A jak by se k problematice postavily politické elity? Podobné otázky si pokládají tvůrci projektu CAMPQ, který pod vedením kurátora hlavní české expozice PQ 2019 Ivo Kristiána Kubáka a režisérky Martiny Schlegelové představí čtyři mimozemské kmeny. Imerzivní osmihodinová inscenace a několikadenní interaktivní výstava, která zatím v českém divadelním kontextu nemá obdoby, bude českou expozicí Pražského Quadriennale. Diváci ji budou moci navštívit 6. – 16. 6. 2019 v Praze na Štvanici a v září 2019 na českobudějovické náplavce.

Jsme rádi, že hodnotící komise vybrala jako českou expozici Pražského Quadriennale v tak náročné konkurenci právě CAMPQ. Imerzivní divadlo je v České republice stále oblíbenější, ale projekt takového rozsahu zde ještě nebyl. Poprvé také vzniká tak náročný projekt v koprodukci tzv. kamenného divadla a nezávislé scény. Jsem přesvědčena, že je načase, aby spolu tyto strany začaly více spolupracovat, jak je to běžné například v německém divadle. Chtěli bychom být takovým příkladem ‘dobré praxe’ a inspirovat i další divadla,” říká režisérka Martina Schlegelová. “Všech třináct tvůrců z týmu scénických a kostýmních výtvarníků, architektů, grafiků a light-designerů má bohaté zkušenosti z nezávislého divadla, zastupují současnou generaci umělkyň a umělců a skrze národní pavilon CAMPQ poprvé společně sdělí zprávu o zásadním přínosu a kvalitě české nezávislé scénografie a kostýmního výtvarnictví,” dodává kurátor Ivo Kristián Kubák.

Na scénáři hry v současné době pracují čtyři autoři – Katalánci Claudia Cedó a Joan Yago a čeští autoři David Košťák a Marie Nováková. Scénář vzniká v rámci prestižní evropské sítě divadel, zabývajících se současnou dramatikou, Fabulamundi, jejíž členem je právě Divadlo LETÍ. “Každý ze čtyř autorů zpracovává mytologii a příběh jedné mimozemské civilizace, která hledá útočiště před gigantickou ekologickou katastrofou a přistane na naší planetě. Do textu se tak promítají čtyři velmi rozdílné poetiky, jejichž pronikání přirozeně vytváří kulturní střet, který tak divákům umožní skutečně se ocitnout nejen v jednom fiktivním uprchlickém táboře, ale zblízka v něm zažít vzájemnou interakci několika civilizací,” přibližuje vznik textu autor David Košťák.

Předprodej vstupenek na tuto jedinečnou divadelní událost v obou městech (v České republice se odehraje jen 5 repríz imerzivní inscenace) se spustí již 6. prosince 2018 v 6 hodin a 12 minut. V rámci vstupenky na představení, která zahrnuje vstup do areálu adaptačního tábora na celou noc, mohou diváci v rámci noci otevřených dveří nahlédnout do jeho tajemství. Prožijí dobrodružnou noc, která bude pro každého zcela unikátním zážitkem - svůj pohyb po jednotlivých částech instalace si totiž každý divák řídí a určuje sám a skládá si tak vlastní příběh. K dispozici bude také odpočinková zóna, občerstvení a další atrakce, které návštěvníkovi zpříjemní jeho pobyt.

Vstup na českou expozici v rámci PQ 2019, jež se koná 6. – 16. 6. 2019, bude možný v otevíracích hodinách Pražského Quadriennale na akreditace a vstupenky distribuované Pražským Quadriennale.

Vstup na představení CAMPQ, jež proběhne 6. 6. 2019, 8. 6. 2019 a 10. 6. 2019, bude možný na vstupenku distribuovanou organizátorem CAMPQ a sítí GoOut.cz. Pokud si diváci zakoupí vstupenky na představení do konce kalendářního roku (třeba jako neotřelý vánoční dárek), zaplatí za ni speciální first minute cenu 750 Kč.

Claudia Cedó, Joan Yago, Marie Nováková a David Košťák: CAMPQ
Unikátní imerzivní inscenace při příležitosti 14. ročníku Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. CAMPQ je jeden z mnoha táborů na území Evropy, v němž své útočiště našli příchozí z jiných planet: tajemné Fénické ženy, přeživší civilizace technicky pokročilých Zeyris a zvířecích Attas, jež ani na planetě Zemi nepřestávají uctívat svoji královnu i záhadných nehumanoidních “krabiček”. Mají právo na místo mezi námi? Je jejich integrace v našich možnostech? Na tyto otázky bude mít divák možnost hledat odpovědi během téměř osmihodinové návštěvy noci otevřených dveří unikátního adaptačního tábora.

Režie: Martina Schlegelová, Ivo Kristián Kubák, Petr Hašek, Tomáš Loužný
Scénografie: A. Grňáková, Anna Hrušková, Pavla Kamanová, Ivana Kanhäuserová, Kamila Polívková, Jana Špalová, Antonín Šilar a Ján Tereba

Světová premiéra 6. 6. 2019 ve 21:00, reprízy 8. a 10. 6. 2018 ve 21:00 na ostrově Štvanice a 13. a 14. září 2019 ve 21:00 na českobudějovické náplavce.

First minute vstupenky na pražské reprízy v hodnotě 750 Kč od 6. 12. v síti GoOut.cz a na www.campq.cz. Vstupenky na českobudějovické reprízy v hodnotě 500 Kč v prodeji od 5. 12. 2018 v síti prodejen CBsystem a na www.jihoceskedivadlo.cz


bez autora

reklama