R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
Kibera: Příběh slumu

Kibera: Příběh slumu

12.11. 2018 - V pondělí 12.11. si budeme v 14:00 povídat s Martinem Pávem, režisérem filmu.

Kibera, jeden z největších slumů Afriky, se nachází v Nairobi, hlavním městě Keni. Žije zde několik set tisíc lidí, kteří navzdory chybějícím základním službám, jako je zdravotnictví, školství, sanitace či bezpečnost, našli obdivuhodný způsob, jak se vyrovnat se svojí dennodenní realitou.  
 
Dokument byl realizován pod záštitou společnosti Frame Films v koprodukci s Českou televizí za podpory Státního fondu kinematografie. Producentkou filmu je Zuzana Kučerová, snímek režíroval Martin Páv. Distribuční společnost CinemArt uvádí film do českých kin od 1. 11.  
 
Projekt vznikal dva roky, v zimě 2016 jej odstartovala crowdfundingová kampaň, díky které mohli čeští filmaři poprvé slum navštívit. Součástí štábu byli i bratři a filmaři Simon a Raphael Okongo, kteří ve slumu vyrůstali a štáb tak mohl rychle proniknout do tamní společnosti.  
 
„Nechtěli jsme natočit další příběh, který je pouhou interpretací Afriky očima Evropana.  Od začátku pro nás bylo klíčové do projektu zapojit i místní filmaře, aby byl pohled vyvážený  a co nejvíce odpovídal realitě. Vznikl tak unikátní projekt, který realizoval mezinárodní filmařský tým, zároveň se ale opírá se i o spolupráci s experty na mezinárodní rozvoj,“ tvrdí autor námětu Jiří Pasz, který společně s Evou Krutílkovou stál u zrodu celého projektu.  
 
Štáb ve slumu strávil dohromady 5 měsíců a každým dnem se dostával blíže ke svým protagonistům. Po celou dobu filmařský tým žil na pár metrů od slumu v podobně omezených podmínkách, jako místní. Do Kibery chodili nejenom natáčet, ale i jíst, nakupovat, nebo  i odpočívat a bavit se.  
 
„Jsem moc rád za možnost s místními v podstatě žít. Zjistili jsme, že život ve slumu není jenom jedno velké utrpení. Pod celou tou „fasádou“, která vypadá velmi rozdílně od naší reality – extrémně odlišně, někdy až děsivě, se ve skutečnosti skrývá něco, co je nám všem blízké – chuť žít a realizovat se ve světě, do kterého se narodíme. Ve slumu jsme našli mnoho obdivuhodných lidí, a hlavně blízkých přátel,“ vzpomíná na natáčení režisér Martin Páv.  
 
Za účelem premiéry a  distribuce snímku přijede z Nairobi do Prahy i fotograf Donwilson Odhiambo, obyvatel Kibery a hlavní protagonista snímku. Jednotlivé projekce doplní putovní výstava jeho fotografií. 

Kibera: Příběh slumu ukazuje ty, kteří se rozhodli slum přetvořit v lepší místo: Umělci  ze skupiny Maasai Mbili se svým uměním snaží dát místu identitu a lidem pocit, že vědí, kam patří. Učitelka Benta, která je HIV pozitivní, ve svém domě založila školku pro děti z HIV pozitivních rodin, aby jim pomohla vyrovnat se se stigmatizací, které čelí v životě. Další  z postav je Tanker, bývalý profesionální boxer, který pro mladé lidi ze slumu postavil boxerskou školu, kde je učí disciplíně a sebeobraně.
Vypravěčem filmu je Don – mladý fotograf, který strávil celý život ve slumu. Svými fotografiemi se snaží dokázat, že Kibera je především místo s velkým potenciálem, plné kreativních jedinců, kteří se naučili prostředí slumu využít na maximum, usilovat o lepší budoucnost a hájit tak svoje práva. Jsou to právě oni, kteří nahrazují chybějící služby a činí tak místo pro své sousedy lépe obyvatelným. Kibera: Příběh slumu sleduje, jak tento neformální systém funguje, a je-li možné jej udržet, i když přijde do konfliktu s formálním – během frekventovaných politických nepokojů. Podaří se Kibeře udržet svou tvář i během prezidentských voleb 2017?
 
 www.kibera.cz 
https://www.facebook.com/kiberapribehslumu/
 

bez autora