NEXT WAVE

NEXT WAVE

17.9. 2018 - V pondělí 17.9 v 17:00 si budeme povídat s dramaturgyní festivalu Next Wave, Lenkou Dombrovskou.

Letošní ročník festivalu …příští vlna/next wave… bude politický i obrazivý

aneb

Čtvrt století s Nextkou

Jubilejní dvacátý pátý ročník festivalu …příští vlna/next wave… se bude konat ve dnech 18. září až 1. října na několika – známých i neznámých – scénách, v pražských a libereckých ulicích a také v malířském ateliéru ve Vraném nad Vltavou. Letošním tématem festivalu je OBRAZ a mnohé vybrané nebo iniciované festivalové projekty se vyznačují silnou vizuální stránkou či syntézou divadla a výtvarna.

Programově nejbohatší čtyři dny nás čekají v divadle Komedie. Ta bude festivalem po delší době – a rekonstrukci kavárny a divácké šatny – opět otevřena. Rozžijeme nejen divadelní sál, ale také zákulisí – foyer, schodiště i kavárnu. Zde uvítáme výtvarníky a divadelníky Petra Nikla, Petra Krushu a Aleše Čermáka. V pánské šatně uvedeme premiéru monodramatu, které napsal režisér Ondřej Škrabal přímo pro herce Martina Pechláta. Představíme brněnské Divadlo U stolu a jeho scénické čtení Senecovy nejčernější tragédie Thyestes. Do programu jsme zařadili také hudební projekty různých žánrů – Aid Kida nebo kapely Lo/ve a DekadentFabrik. A v neposlední řadě udělíme Pocty za alternativní umění, tentokrát bude ceremoniál silně experimentální – s talentovaným choreografem Martinem Talagou se pokusíme oceňovat tancem a minimem slov. Na půdorysu jeho úspěšného projektu SOMA, který je inspirován výtvarným uměním a zkoumá krásu lidského těla a proměnu jeho zobrazování a přijímání, vystavíme slavnostní večer, kam zveme všechny, nejen celebrity, říká Lenka Dombrovská, programová ředitelka festivalu.

Ve významném osmičkovém roce se ovšem navrátíme také k lince politického divadla. Letošním mottem festivalu je citát Stanisława Jerzyho: „Když se opice zasmála svému obrazu v zrcadle, zrodil se člověk.“ Jednak v sobě ukrývá ono slovo OBRAZ, které budeme s našimi umělci vykládat různě. – Snad mohu prozradit, že například v projektu Aleše Čermáka On the Black Universe popřeme jeho vizuální stránku a vyložíme ho pouze akusticky. – A především dokonale vypovídá o tom, co je ona lidskost, které se nám nedostává, doplňuje Lenka Dombrovská.

V Komedii bude uvedena česká premiéra Vzteku Elfriede Jelinek. Inscenaci, ve které vystupují pouze herečky, režírovala Lucie Ferenzová, jež angažovaný a radikální text Jelinek režijně zpracovává poněkolikáté. Mimopražská divadla přivezou vzpomínky na totalitu. Undergroundový Absintový klub Les představí své hudební ohlédnutí za praktikami StB. Humorně-mrazivý muzikál s předlouhým názvem Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal napsal a režíroval Tomáš Vůjtek a hudbu složil Jan Gajdica. Z Ostravy, tentokrát ze Staré arény, přijede Pekingská kachna, poetické dokudrama, ve kterém jsou použity texty čínského disidentského novináře a básníka Liao I-wua. Autorskou inscenaci se všeříkajícím názvem Opletal společně s herci olomouckého Divadla na cucky připravil režisér Michal Hába, pravidelný host festivalu. Pražskou nezávislou divadelní scénu reprezentuje Karel Kratochvíl a jeho nové sdružení Krutý krtek. V rámci festivalu uvedeme hned tři jeho projekty, které propojují umění s volnočasovými aktivitami, a stávají se tak ještě apelativnějšími a mají schopnost oslovit široké spektrum diváků. Představíme divadelní bojovku o samizdatu Expedice, divadelní procházku o poválečném „vyrovnání“ s Němci Odsunutí a nejen dětem jsou určeny loutkové Romské pohádky.

Letos v Praze uvedeme přes dvacet představení, z toho sedm premiér, šest koncertů, diváky zavezeme do Liberce (na již zmíněnou divadelní procházku) a Vraného nad Vltavou, kde malíř Tomáš Bambušek otevře dveře svého ateliéru a poté v rámci performance Smaragdový kohout před diváky namaluje obraz, který bude následně vydražen. A jelikož chceme toto krásné – stříbrné – výročí oslavit se vší parádou, připravujeme také nové číslo almanachu Orghast, uzavírá Lenka Dombrovská.

www.nextwave.cz

bez autora