R1 Goat
Právě hraje:
BLN
13:05 - 15:00
on-line přehrávač
SVĚTLO PRO SVĚT - Yetnebersh Nigussie

SVĚTLO PRO SVĚT - Yetnebersh Nigussie

9.2. 2018 - V pátek 9.2. ve 14hod přijde do studia R1 Yetnebersh Nigussie - neúnavná zastánkyně práv osob s postižením a laureátka ocenění Right Livelihood Award

Již více než desetiletí platí Yetnebersh Nigussie ve své domovské Etiopii za neúnavnou zastánkyni práv osob s postižením a rovnoprávnost žen. V roce 2005 stála u zrodu Etiopského centra pro postižení a rozvoj (ECDD), jehož cílem je plná inkluze osob s postižením do společenského života.  Nechybělo však mnoho a skončila jako tisíce ostatních dívek v oblasti: jako manželka staršího muže, kterého jí vybrali rodiče.

O nevidomou pracovní sílu do domácnosti však nebyl zájem. “Stejně jako tisíce jiných dětí v rozvojových zemích jsem oslepla až po narození v důsledku nemoci, která je normálně léčitelná. Život v odlehlých oblastech Etiopie je sám o sobě velmi tvrdý a o životě dítěte s postižením to platí dvojnásob. Paradoxně to však byl můj hendikep, který mi dopomohl ke vzdělání,“ líčí svou cestu Yetnebersh Nigussie.

Na naléhání matky tak Yetnebersh nastoupila do školy, kde excelovala a později byla přijata i na Univerzitu v Addis Abebě, kde vystudovala práva a postgraduální program v sociální práci. Po studiu se plně věnovala advokační činnosti ve prospěch osob s postižením v Etiopském centru pro postižení a rozvoj (ECDD), jež v letech 2011 – 2015 řídila jako ředitelka. V současné době Yetnebersh Nigussie vede Oddělení podpory práv osob s postižením v etiopské pobočce mezinárodní organizace Light for the World, která se zaměřuje na léčbu slepoty, zlepšování kvality života a advokační činnost ve prospěch lidí s postižením v nejméně rozvinutých částech světa.Je držitelkou řady ocenění, z nichž nejvýznamnější je cena Right Livelihood Award, známá rovněž pod názvem Alternativní Nobelova cena.

 Význam Right Livelihood Award

Od roku 1980 uděluje Right Livelihood Award (Cenu za správný život) nadace založená publicistou a filantropem Jakobem von Uexküllem. Do širšího povědomí vstoupila jako Alternativní Nobelova cena, neboť u jejího zrodu byl záměr ocenit a odměnit významné osobnosti za oblasti, na něž klasická odvětví Nobelovy ceny - tedy fyzika, chemie, medicína, literatura, ekonomie a mír - nepamatují.

Slavností předávání cen probíhá každoročně v prosinci ve Stockholmu. Cena se většinou uděluje čtyřem laureátům z řad fyzických i právnických osob a pojí se s ní odměna na podporu činnosti ve výši cca 3 miliony švédských korun. Vedle toho se uděluje ještě čestné ocenění bez nároků na finanční podporu. Do dnešního dne získalo ocenění 166 laureátů z 68 zemí, mezi nimi například ruský lidskoprávní spolek Memorial, Bianca Jagger nebo Edward Snowden.

Laueráti ceny za rok 2017

Vedle Yetnebersh Nigussie v letošním roce ocenění získávají indický bojovník za lidská práva Colin Gonsalves a investigativní novinářka z Ázerbajdžánu Khadija Ismayilova. Čestné ocenění obdržel americký právník Robert Bilott.

Richard Schinko, ředitel Světlo pro Svět – Light for the World, k udělení ceny říká: „Ocenění pro Yetnebersh je potvrzením důležitosti boje za práva osob s postižením v rozvojových zemích a obrovskou podporou a motivací pro celou organizaci Světlo pro svět – Light for the World. Etiopie patří mezi prioritní země naší činnosti a oční péče s potenciálem navracení zraku je zde naší klíčovou aktivitou. Vždyť v Etiopii v odlehlých oblastech připadá jeden oční lékař na 1 milion obyvatel, přitom v 80% lze včasnou pomocí oslepnutí zabránit.“ 

Více informací o ceně Right Livelihood Award, včetně biografie Yetnebersh Nigussie: na stránkách Light for the World.

----------------------

Užitečné linky:

-         článek v The Guardian zde: https://www.theguardian.com/global-development/2017/sep/27/yetnebersh-nigussie-ethiopia-disability-activist-lawyer-right-livelihood-award-alternative-nobel).

-          Yetnebersh popisuje svou životní dráhu ve vysílání BBC (audio): http://www.bbc.co.uk/programmes/p058n70m

-          Projev při přebírání Alternativní Nobelovy ceny ceny ve Stockholmu: https://www.light-for-the-world.org/yetnebersh-nigussie-receives-right-livelihood-award

-          Portrét na webu Light for the World: https://www.light-for-the-world.org/who-yetnebersh-nigussie


O Světle pro svět:

Světlo pro svět - Light for the World je nevládní organizace, která se zaměřuje na léčbu slepoty, zlepšování kvality života a advokační činnost ve prospěch lidí s postižením v nejméně rozvinutých částech světa.

V České republice byla založena v srpnu 2007 jako sesterská organizace nevládních organizací sítě Light for the World, která v oblasti pomoci nevidomým úspěšně funguje již od roku 1988. V současné době Light for the World působí rovněž v Rakousku, Velké Británii, Německu, Švýcarsku, Belgii, Nizozemí a Spojených Státech.


bez autora