R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
JAN BURIAN

JAN BURIAN

9.11. 2017 - Ve čtvrtek 9. listopadu si budeme ve 14 hodin povídat s hudebníkem Janem Burianem.

Jan Burian & Bizzare Band — JIHOTAJE

12. listopadu, 20.00 Divadlo Archa

Neúnavný inovátor Jan Burian soustavně posouvá hranice žánrů. Společně se skupinou Bizzare Band nyní vydal písňové dvojalbum. Křest desky Jihotaje se uskouteční 12. listopadu v Divadle Archa.

Nová deska vznikla ze spolupráce Jana Buriana a Bizzare Bandu. Zatímco autor a zpěvák písní Burian pouze zpívá, aranže a finální zvuk vznikal v tandemu Zdeněk Dočekal a Dušan Navařík. První deska obsahuje Burianovi zcela nové písně, druhá je sestavena ze starších skladeb, které si Dočekal s Navaříkem vybrali. Jan Burian k tomu doplňuje: „Ve starých věcech se docela drželi původní melodie a harmonie, nechávali si prostor pro úpravy v oblasti instrumentace. Nové písničky ale někdy dostali vysloveně v polotovaru - jen takový demosnímek nebo improvizace z koncertu. U všech skladeb sice vycházeli z klavírních verzí, ale u novějších to někdy byly velmi vágní a čerstvé podoby, takže si v úpravách docela zařádili. 

Intuitivní výběr písní napříč Burianovou diskografií komentuje Zdeněk Dočekal následovně:„Tajemství úspěchu nespočívalo ve výběru písně, ale na tom, co se s tou kterou písní provedlo. K neshodám, co se týče hudebního pojetí, nedocházelo. Honza nás nikdy nenutil k žádné, předem učené hudební představě. V tomhle směru jsme mohli s jeho písněmi nakládat v podstatě jakkoli. Z jeho pohledu bylo vždy nejdůležitější nedělat věci konvenčně a při zemi.“

„Líbí se mi, kolik se toho v textu písničky třeba na malém několikaminutovém prostoru dá sdělit. A velmi často, když ty věci nahraješ čistě s pianem, pak to natočí kapela a pak zase třeba jiná kapela, vynikne jednou jedna nálada textu, jindy zase jiná. Proto mě láká zkoušet si s ní hrát a oblékat ji do různých nových kabátů nebo ji naopak svlékat,“ uzavírá Burian.

Jan Burian (1952) – autor písní, pianista, zpěvák, spisovatel a TV moderátor. Vydal řadu

vlastních písňových alb např. Hodina duchů, Černý z nebe, Unavený válečník, Zrcadlo, Dívčí válka, Muži jsou křehcí, 12 druhů samoty, Jak zestárnout aj. Podílel se na kolektivních albech mj. For Semafor, Buď moje slunce aj. Kromě dnes již legendární spolupráce s Petrem Skoumalem, Jiřím Dědečkem a Janem Vodňanským, jejichž Večírky rozpadlých dvojic vyšly na stejnojmenném dvojalbu v roce 2010. Dnes vystupuje Jan Burian za doprovodu členů kapely Bizzare Band a občas na improvizovaných večerech s bubeníkem a avantgardním producentem Jaroslavem Kořánem, s nímž letos vydal společné album Improvizace. Literární tvorba Jana Buriana obsahuje kromě básnických sbírek (Hodina duchů, Ženy, muži a jiné básně) a cestopisů (Chilský deník, Cokoli o Dánsku, Sága o cestě na Island, Výlet do Portugalska, Ostrovy, majáky a mosty) i osobní zápisky a fejetony (Přízrak v nákupním středisku, Přímluva za dnešní dobu, Kocouří pohled).  V knižní podobě vyšly také televizní rozhovory Posezení s Janem Burianem. Je spoluautorem i řady dokumentů zvláště s režisérem Pavlem Kouteckým (Islandská paměť, Chilské deníky aj.) a pořadu Burianův den žen (spolu s Vítem Klusákem a Filipem Remundou). V roce 2012 vydal knihu o svém otci: Nežádoucí návraty E. F. Buriana a pro rozhlas vytvořil cyklus 28 pořadů o severské kultuře – Na Sever s Janem Burianem, který byl oceněn prestižní cenou PRIX BOHEMIA. V  roce 2014 pokřtil dvojalbum: Dvacet let v Arše, které vzniklo z nahrávek vystoupení v Divadle Archa, kde již od otevření Archy v roce 1994 pravidelně účinkuje. 

V loňském roce nakladatelství Galén vydalo komplet šesti CD Burian & Dědeček na blankytném pozadí, které obsahuje archivní nahrávky z let 1979–1989. Jde o vůbec první společné album této legendární dvojice, které vyšlo více než třicet let po jejím rozchodu. Na podzim letošního roku vychází dvojalbum Jihotaje, které vydává spolu se skupinou Bizzare Band.

Bizarre Band se samovolně, dobrovolně a postupně utvořil zhruba v roce 2012 kolem šansonového, hudebně dramatického projektu Café Bizarre. Bizarre Band započal spolupráci s tehdy vznikajícím spolkem Body Voice Band, se kterým spolupracuje doposud. Později z této spolupráce mj. vzešlo divácky dodnes oblíbené představení Vojna od E. F. Buriana. V průběhu příprav Vojny Bizarre Band získal takřka finální nástrojové obsazení. (klavír, bicí, flétna, basklarinet, akordeon, housle, kontrabas a někdy i kytara…) V roce 2016 vydal Bizarre Band svůj vlastní projekt v podobě interpretace autorských písní členky kapely houslistky Kláry Suchankové. Bizarre Band žánrově osciluje mezi klasickou a populární hudbou. 

Užitečné odkazy:

www.janburian.cz

www.archatheatre.cz

jb@janburian.cz nebo facebook (Jan Burian, Klub přátel Jana Buriana)

Vstupenky za 250,- Kč jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa a síti GoOut.

bez autora