FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU

FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU

16.11. 2017 - Ve čtvrtek 16. listopadu si v 17 hodin budeme povídat o Festivalu francouzského filmu. Naším hostem bude Anna Miteran, projektová manažerka Festivalu francouzského filmu.

22-29/11/ 2017 Praha, 23-29/11/ 2017 Brno, České Budějovice, Ostrava, Hradec Králové

Jubilejní 20. ročník Festivalu francouzského filmu se ponese v  duchu velkolepé oslavy francouzské kinematografie. Festival své jubileum oslaví návratem k samotným počátkům kinematografie,  které připomene projekcí dokumentárního snímku Bratři Lumièrové. Soubor krátkých filmů před více než 120 lety natočili bratři Louis a Auguste Lumièrovi, pásmo jejich zrestaurovaných filmů vybral a sestavil filmový historik a ředitel canneského festivalu Thierry Frémaux. Historii francouzské kinematografie přiblíží také snímek Putování francouzského filmu. Oslavu francouzského filmu doplní předpremiéra komedie Michela Hazanaviciuse Obávaný, ve které velikána francouzské kinematografie Jean-Luc Godarda ztvárnil Louis Garrel. Do dějin francouzského filmu uvede návštěvníky také výstava s názvem 120 let kinematografie, která v Galerii 35 představí práci věhlasného filmového studia. Pražská část festivalu divákům nabídne retrospektivu výjimečného díla režiséra Jean-Pierre Melvilla, od jehož narození uplyne letos sto let. Uvedeno bude šest snímků včetně filmů Kněz Léon Morin, Práskač, Osudový kruh nebo Bob hazardér, které se staly se odrazovým můstkem filmové kariéry Jean-Paul Belmonda a Alaina Delona. V rámci oslav jubilejního ročníku festivalu se diváci mohou vydat také na filmy z oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011 - 2016. U příležitosti oslav 20. FFF je pro diváky připravena také řada hudebních vystoupení. Skupina The Brownies se postará o koncert  na zahájení festivalu, po premiéře filmu Dalida vystoupí Emma Smetana a po premiéře filmu Django se diváci mohou tešit na swingovou tančírnu s DJ Mackie Messerem a jeho hosty. Swing v Lucerně - Django Reinhardt night, stejně jako koncerty The Brownies a Emmy Smetany, se konají v Galerii Lucerna. Koncerty začínají vždy ve 20h a se vstupenkou z festivalu jsou zdarma.

Předpremiéry
Kromě Obávaného festival v předpremiéře uvede i další novinky z Cannes, mezi nimiž jsou i životopisné snímky Gauguin s Vincentem Casselem v hlavní roli, Rodin s  Vincentem Lindonem, či poslední film Michaela Hanekeho Happy End s Isabelle Huppert a Jean-Louis Trintignantem v hlavních rolích. Výběr filmů z Cannes doplní jeho zahajovací snímek Ismaelovy přízraky Arnauda Desplechina, ve kterém se představí Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg a Mathieu Amalric.

V rámci předpremiér bude uveden také poslední film Martina Provosta Polibek od Beatrice s Catherine Deneuve a Catherine Frot v hlavních rolích. Komedie Rock'n Roll režiséra a herce Guillauma Caneta přináší svěží a sebeironický pohled na filmový průmysl a jeho požadavky na věčné mládí filmových hvězd. V hlavních rolích filmových manželů se představí Guillaume Canet a jeho skutečná  životní  partnerka Marion Cotillard.  Dramatický příběh  z první  světové války Na shledanou tam nahoře natočil režisér Albert Dupontel dle stejnojmenné literární předlohy Pierra Lemaitra, který si za svůj román odnesl v roce 2013 prestižní Goncourtovu cenu. Diváci se mohou rovněž těšit na zdařilou komedii Madame služebná režisérky Amandy Sthers a rodičům s dětmi nabídne festival úspěšný animovaný snímek režiséra Clauda Barrase Můj život Cuketky, který získal cenu za nejlepší animovaný snímek na Berlinale, v Annecy, jakož i dva Césary, cenu Lumière a Evropskou filmovou cenu.

Výběr předpremiérových titulů nabízí celkem 16 žánrově pestrých celovečerních filmů.

Společnost Film Europe uvede na plátna českých film krátce po festivalu a v průběhu roku 2018 tyto filmy:
- Bratři Lumièrové
- Darebák a závodnice  (režie Michaël R. Roskam)
- Gauguin (režie Edouard Deluc)
-  Ismaelovy přízraky  (režie Arnaud Desplechin)
- Můj syn (režie Christian Carion)
- Obávaný (režie Michel Hazanavicius)
- Ohrožené druhy (režie Giles Bourdos)
- Rodin  (režie Jacques Doillon) 

Společnost Aerofilms  uvede v roce 2018 film režiséra Michaela Hanekeho Happy End.

Společnost Artcam  se chystá na plátna českých kin s filmy Lekce (Laurent Cantet), Polibek od Beatrice (Martin Provost) a Vnitřní slunce (Claire Denis).

Bohemia Motion Picture uvede film Madam služebná režisérky Amandy Shters hned po skončení festivalu, stejně jako AČFK film Rock'n Roll  režiséra a herce Guillauma Caneta.

Společnost Pilot Film vstupuje do kin s filmem Můj život Cuketky  Clauda Barrase  již 7. 12. 2017, stejný termín si pro distribuční premiéru filmu Na shledanou tam nahoře režiséra Alberta Dupontela vybrala společnost Cinemart.

Tradiční částí festivalu jsou také sekce Výběr české kritiky, Filmové hity a Večer krátkých filmů. Letošní Výběr české kritiky má na programu aktuální filmová zpracování osudů slavných francouzských hudebníků. Snímek Mathieu Amalrica Barbara vynikajícím způsobem přibližuje postavu slavné francouzské šansoniérky, kterou ztvárnila Jeanne Balibar. Osud populární zpěvačky Dalidy mapuje stejnojmenný film režisérky Lisy Azuelos. Snímek Etienna Comara Django pak vypráví příběh francouzského jazzového kytaristy romského původu Django Reinhardta během druhé světové války. V hlavní roli tohoto snímku exceluje Reda Kateb. Výběr české kritiky také nabídne zdařilou adaptaci Maupassantova románu Příběh jednoho života režiséra Stéphana Brizé, dokument Bertranda Taverniera Putování francouzským filmem či dokumentární snímek Opera, který představí jednu sezonu v životě pařížské Opery.

Hosté
Dva předpremiérové tituly do Prahy přijedou doprovodit jejich tvůrci. Předpremiéru filmu Rodin osobně uvede režisér Jacques Doillon, který se také zúčastní slavnostního zahájení festivalu v kině Lucerna. Na slavnostní předpremiéru svého filmu Gauguin přijedem režisér Edouard Delluc.

Během 20. Festivalu francouzského filmu bude uvedeno celkem 57 filmů během 168 projekcí. Festival se kromě Prahy koná také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

www.festivalff.cz

www.facebook.com/festivalff


Vstupné na festivalové projekce činí 100 Kč.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Festival se koná v osmi partnerských kinech: v kinech sítě Europa Cinemas (Praha - Kino 35 Francouzského institutu, Lucerna, Světozor, Brno – Scala, České Budějovice – Kotva, Hradec Králové – Bio Central, Ostrava – Minikino) a v pražském multikině CineStar Anděl.

bez autora