R1 Goat
Právě hraje:
BASS TRAP
23:00 - 23:59
on-line přehrávač
DIVADLO LETÍ - BANG

DIVADLO LETÍ - BANG

1.11. 2017 - Ve středu 1. listopadu si v 17 hodin budeme povídat o novém představení Divadla Letí - Bang. Našimi hosty budou režisér Marián Amsler a dramaturgyně Marie Špalová.

Divadlo LETÍ v listopadu představí tyranskou komedii o vzpouře bílého muže

4. a 6. listopadu 2017 uvede Divadlo LETÍ českou premiéru nejnovější hry Maria von Mayenburga Bang. Tyranskou komedii o vzpouře bílého muže, kterou slibuje podtitul, režíruje na pražské ostrovní scéně ve VILE Štvanici úspěšný slovenský režisér Marián Amsler. 


„Nechceme být sami se sebou a s tím rytmickým svalem v hrudi, který zní, jako by k nám na podpatcích klopýtala smrtka. Lepší je, když se něco přihodí ve světě, když něco vlítne do toho nesnesitelně flegmatickýho evropskýho klidu, když něco konečně bouchne v tom nepřirozeně dlouhým evropským míru, kterej ne a ne skončit, BANG! Jmenuju se Ralf Bang a vykročil jsem z matky, abych spasil svět před ochromující nudou, před zatuhlým klidem, a hlavně abych ho zachránil před sebou samým.“

Nejnovější hra hvězdy německé dramatiky Maria von Mayenburga, kterou teprve letos v červnu uvedla berlínská Schaubühne, je dle vlastních slov autora jeho alergickou reakcí na to, co se v Evropě děje. Erdogan, Putin, Orbán, Brexit, a v našem českém prostředí by se v tomto těsně povolebním období také našlo mnoho příkladů.

Hru Bang nastuduje ve VILE Štvanice Marián Amsler, který je jedním ze zakladatelů Divadla LETÍ a s divadlem od dob jeho začátků pravidelně spolupracuje. Naposledy tomu tak bylo během příprav inscenace Small Town Boy, kterou LETÍ již třetí sezónu s úspěchem uvádí ve VILE Štvanice. 

Text Maria von Mayenburga má kromě ústřední postavy Ralfa Banga, která většině situací vévodí, poměrně velké obsazení. Do rolí Ralfových rodičů obsadili tvůrci pravidelného spolupracovníka Jiřího Böhma a čerstvou absolventku katedry činoherního divadla DAMU Beátu Kaňokovou. Několik vedlejších postav představuje dlouholetý herec Divadla LETÍ Richard Fiala a čerstvá absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla Nataša Mikulová. Šestici doplňuje všudypřítomný Adam Ernest v roli kameramana, který vypjaté situace z rodinného života Bangových živě natáčí a přenáší na obrazovku televizoru, která je přítomná i součástí scénografie. 

Připravované premiéra Bang je první v letošní sezóně. Po ní bude po Novém roce následovat premiéra inscenace Čaj a apokalypsa, textu matadorky britské dramatiky Caryl Churchillové, kterou LETÍ uvede v režii své umělecké šéfky Martiny Schlegelové. Inscenace Divadla LETÍ svede na scénu čtyři herečky jedné generace – Evu Holubovou, Zuzanu Kronerovou, Zoju Oubramovou a Evu Salzmannovou.

Marius von Mayenburg: Bang
Režie: Marián Amsler
Dramaturgie: Marie Špalová
Hrají: Tomáš Kobr, Beáta Kaňoková, Nataša Mikulová, Jiří Böhm, Adam Ernest a Richard Fiala
Scénografie: Petr Vítek
Kostýmy: Marián Amsler
Překlad: Michal Kotrouš

Kam až může vést benevolentní výchova. Tyranská komedie o vzpouře bílého muže.


Ralf Bang je ukázkovým příkladem tyrana u moci, přestože je mu teprve pět let. Ani jeho rodiče, ani učitelé, ani útoky amerických dronů ho nezastaví na vzestupu. Svou sestru dvojče raději zardousí ještě v matčině lůně. Nikdo se mu nesmí postavit do cesty, na jejímž konci je jednoduché a přece tak mnohoznačné heslo: Make MY world great again!

Tyranská komedie Bang (v originále Peng), nejnovější hra německé divadelní hvězdy Maria von Mayenburga, měla premiéru teprve v červnu 2017 v berlínské Schaubühne. Podle autora je hra jeho „alergickou reakcí“ na to, co se v Evropě a ve světě děje. Tendence společnosti volit si do svého čela machistické lídry, kteří aplikují velice jednoduchá řešení na velice komplikované problémy -  Erdoğan, Putin, Orbán, Brexit. Poslední kapkou byly ale americké prezidentské volby, a tak je Ralf Bang především sebestředný, dětinský, sexistický, rasistický a neschopný přijímat kritiku jako Donald Trump.

Premiéry: 4. a 6. listopadu 2017 od 20:00 ve VILE Štvanice

Více informací a rezervace vstupenek:

Karolína Macáková
produkce@divadlo-leti.cz

777 583 355

www.divadlo-leti.cz
www.vilastvanice.cz

bez autora