R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
FARMA V JESKYNI V DOXU

FARMA V JESKYNI V DOXU

27.10. 2017 - V pátek 27. října si v 17 hodin budeme povídat o představení souboru Farma v jeskyni v DOXu. Naším hostem bude Viliam Dočolomanský, umělecký šéf souboru Farma v jeskyni.

Soubor Farma v jeskyni představuje v DOXu „nepohodlná“ témata současnosti

Tvorba mezinárodně oceňovaného souboru Farma v jeskyni pod vedením režiséra a choreografa Viliama Dočolomanského je dlouhodobě založena na zkoumání „nepohodlných” témat současnosti, které pro tvůrce představuje nejen inspiraci k vytvoření díla, ale i cestu pro získávání přímé zkušenosti a platformu pro osobní rozvoj. Soubor Farma v jeskyni vychází z této filozofie ve své trilogii Noc ve městě. Ve spolupráci s Centrem současného umění DOX  vznikla dvě představení této trilogie Odtržení a Navždy spolu!.

Multimediální scénická kompozice s  názvem Odtržení je součástí širšího projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu hikikomori (z japonštiny „odtržení“). Členové Farmy v jeskyni se setkávali a inspirovali mladými lidmi z Tokia, Česka a Skandinávie, kteří žijí uprostřed města v izolaci svého pokoje. Jedná se zpravidla o hypersenzitivni jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a „obstát“ v systému. Inscenace se pohybuje  na hranici mezi instalací a dokumentárním a fyzickým divadlem a kombinuje akci, video, text a živou hudbu. Vznikala přímo pro prostory DOXu a rozvíjí stejnojmennou uměleckou instalaci, která byla součástí výstavy Skvělý nový svět.

Navždy spolu! je třetí částí trilogie Noc ve městě.Inscenaci společně se seniory – neherci – vytvořily performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková a samy v ní účinkují. Zapojení pražských seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionální tvorbou souboru fyzického divadla vedlo k vytvoření komunity, v níž  se vytratila mezigenerační propast ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu se tak vytvořil model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná. Inscenace je součástí evropského projektu sociálního a komunitního divadla Caravan Next, částečně financovaného z prostředků programu EU Kreativní Evropa.

Odtržení, 1.-2.11., 19:00, Centrum současného umění DOX, Vstupenky zde.
Navždy spolu!,
6.-7.11., 19:00, Centrum současného umění DOX, Vstupenky zde.

bez autora