CLUSTER ENSEMBLE

CLUSTER ENSEMBLE

23.10. 2017 - V pondělí 23. října si budeme v 17 hodin povídat s Evou Vozárovou o koncertě Cluster Ensemble.

Cluster ensemble: Philip Glass, Musis with Changing Parts (1970) a

Atrium na Žižkově, Čajkovského 12/12 a, 23. 10. 2017, v 19:30

V pondělí 23. 10. 2017 v 19:30 budou mít návštěvníci Atria na Žižkově (Čajkovského 12/12 a) jedinečnou možnost zažít koncert interdisciplinární skupiny Cluster ensemble, která vznikla v roce 2008 okolo klíčové postavy slovenského hudebníka Ivana Šillera. V Žižkovském Atriu Cluster ensemble uvedou ikonickou skladu Philipa Glasse, která sklízela úspěch v celém světě - Music with Changing Parts (1970).

Vše začalo slovenskou premiérou skladby Six Pianos od Steva Reicha v bratislavském obchodě s klavíry. Volné seskupení hostujících umělců soustředěných okolo umělecké dvojice Šiller a Király od té doby pravidelně koncertuje na domácích a zahraničních pódiích. Soubor se věnuje především interpretaci děl současných skladatelů a hudebních osobností 20. století; autorským projektům posouvajícím hranice umělecké interpretace.

Do dnešního dne se souborem spolupracovalo téměř padesát hudebníků, tanečníků, výtvarníků a dalších umělců z Evropy a USA. Jejich debutové album Cluster ensemble Plays Philip Glass vyšlo v červnu 2016 ve slovenském vydavatelství Hevhetia a v americkém vydavatelství e Orange Mountain Music. Zde Cluster ensemble ikonická díla Philipa Glasse interpretují ostřeji a jasněji než na kterékoliv jiné podobné nahrávce v dějinách.

Skutečnost, že nahrávka vychází i na Glassově vlastním labelu, kterým je Orange Mountain, potvrzuje, že to tak cítí i on sám. Philip Glass se totiž slovenské premiéry Changing parts zúčastnil osobně a byl natolik příjemně překvapen, že nabídl souboru kolem hudebníků Ivana Šilera a Fera Kiráya vydání jejich debutového alba Cluster ensemble plays Philip Glass na svém newyorském labelu. Album vyšlo v létě 2016 a získalo vynikající recenze v domácích, britských i amerických médiích. V zahraničí se okamžitě vyprodalo, na Slovensku zůstalo dostupných už jen pár kusů.

Nejvýznamnější skladbu z nahrávky, Musis with Changing Parts, si ale můžete poslechnout na živých vystoupeních souboru, a nyní jej uslyšíte i právě v Atriu na Žižkově.

Umělci:

Ivan Šiller, artistic director, elektrické varhany

Fero Király, intermedia director, elektrické varhany

Zuzana Biščáková, elektrické varhany

Nikolaj Nikitin, tenorsaxofon a sopránsaxofon

Branislav Dugovič, klarinet, basklarinet

Martin Adámek, klarinet

Veronika Vitázková, flétna, pikola

Fabian Franco Ramirez, flétna

Robert Kolář, trubka

Lenka Novosedlíková, marimba

Michal Matejka, elektrická kytara

Jakub Pišek, programování, video

Petra Fornayová, choreografie, tanec

Daniel Raček, Radoslav Piovarči, Soňa Ferienčíková, Jana Tereková, Barbora Janáková, tanec

Roman Laščiak, mistr zvuku

Vstupné 150/100 Kč

bez autora