SHILPA RAY

SHILPA RAY

23.10. 2017 - V pondělí 23. října si budeme ve 14 hodin povídat s hudebnicí Shilpou Ray.

SHILPA RAY & her band (USA)

+ support

pondělí 23. 10.2017 ve 20:00

Futurum Music Bar

Zborovská 7, Praha 1

Newyorská diva indického původu Shilpa Ray se vrací do Prahy s novým albem Door Girl. Shilpa Ray u nás prvně vystoupila v roce 2013 jako host pražského koncertu Nicka Cavea a jeho skupiny The Bad Seeds, vloni se představila také jako hlavní hvězda festivalu Beseda u Bigbítu. Podněty pro zmíněnou novinku Door Girl její protagonistka nasbírala v letech, kdy pracovala jako trhačka lístků v klubu Pianos na Lower East Side, na základě tamních zkušeností komentuje s vrozenou břitkostí a odvahou společensko politické dění v Americe, tentokrát – vzhledem k událostem v posledních měsících – ještě ostřeji než kdy dříve. Patřičně břitký je rovněž zvuk nahrávky, harmonium totiž zůstalo tentokrát výjimečně stranou a Shilpin naléhavý intenzívní zpěv ženou dopředu hutné rockové podklady její nové doprovodné skupiny. Ve svých písních i nadále reflektuje neoblomně feministické a antirasistické postoje, přičemž nezapomíná na podvratný smysl pro humor a ironii. Shilpa Ray se svou kapelou vystoupí v pondělí 23. října v pražském Futurum Music Baru, informace o dalších vystupujících budou následovat v průběhu září. Již teď ale můžeme oznámit, že zde jedna populární domácí skupina pokřtí nové album. 

Vstupenky za 300, (+ poplatky) jsou v prodeji na webu Futurum Music Baru, na pokladně Lucerna Music Baru (zde bez poplatků), GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal. Zbylé vstupenky budou k dispozici na místě v den koncertu za cenu 400,.

www.scrapesound.org                                               http://futurum.musicbar.cz

Shilpa Ray vyrůstala v New Jersey v rodině indických imigrantů, ale jako své hudební vzory uvádí The Velvet Underground, Patti Smith nebo Blondie či Dresden Dolls. Její první skupina Beat the Devil se rozešla krátce po vydání debutového alba v roce 2006. Již tehdy překvapovala neobvyklým zakomponováním indického harmonia do ostře rockového a temně bluesového výrazu kapely. Na harmonium se stejně jako na klavír učila již od svých šesti let, tradičně zaměření rodiče své dceři však jinak západní hudbu a vůbec západní kulturu vyloženě zakazovali. Dařilo se jim to však jen do chvíle, kdy Shilpa poprvé slyšela The Velvet Underground – to jí bylo třináct – a rozhodla se stát rockovou zpěvačkou. Potají se začala líčit na gotičku a od starších kamarádů nasávala nahrávky The Cramps, Stooges či Joy Division, ten vlak se už nedal zastavit. Jakmile Shilpa dosáhla osmnácti let, přestěhovala se za Hudson do New Yorku, chvíli zkoušela prorazit jako zpěvačka sólistka pouze s harmoniem, ale zformovat kapelu bylo buď jak buď nevyhnutelné. 

První výraznější úspěchy se ovšem dostavily až s projektem Shilpa Ray and Her Happy Hookers, jenž založila po přemístění z Manhattanu do Brooklynu, hlavně s jeho druhým albem Teenage and Torture, vydaným u známého newyorského labelu Knitting Factory Records v roce 2011. Záhy poté začala také již zmíněná koncertní spolupráce s Nickem Cavem, kterou doprovodila společná nahrávka – píseň Kurta Weilla a Bertholda Brechta Pirate Jenny, známá z Třígrošové opery (nebo Žebrácké, chcete-li – záleží jaký překlad znáte), se objevila na kompilačním albu Son of Rogues Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs and Chanteys. Shilpa Ray zde za doprovodu Nicka Cavea a Warrena Ellise exceluje, jejich společný příspěvek patří k vrcholům kolekce, na níž se objevili také Iggy Pop, Patti Smith, Keith Richards, Tom Waits, Macy Gray, Marc Almond, Shane MacGowan, Akron/Family a mnoho dalších včetně Michaela Giry ze Swans.

Nick Cave ve schopnosti a talent Shilpy Ray opravdu věří, což dokumentuje nejen čtyřpísňové EP It’s All Self Fellatio, jež v roce 2013 vyšlo u příležitosti jejich společného turné u Caveova labelu The Bad Seed Ltd., ale také spousta pochvalných zmínek, co australská ikona o své svěřenkyni utrousila v tisku: „Shilpa Ray? One of the most phenomenal things I’ve seen in a long time. She’s going to be huge.” Toto tvrzení o dva roky později potvrdilo album Last Year’s Savage (2015). To nejnovější, Door Girl, vychází letos 22. září. Shilpa Ray jej doprovodí rozsáhlým světovým turné, které nemine ani Českou republiku. (23.10. Futurum Music Bar, Praha) 

www.shilparay.net

www.facebook.com/shilpa.ray.9

:: ROZHOVOR KE STAŽENÍ ZDE

bez autora