R1 Goat
Právě hraje:
CD NONSTOP
19:00 - 20:00
on-line přehrávač
DAS FILMFEST

DAS FILMFEST

17.10. 2017 - V úterý 17. října si v 17 hodin budeme povídat o filmové přehlídce Das Filmfest. Naším hostem bude Tomáš Fridrich z Goethe Institut Prague, jeden z dramaturgů festivalu.

Bláznivá špiónská komedie, thriller o pomstě a spravedlnosti, ponurá dystopie nabízející neutěšený obraz naší budoucnosti, film o slavném spisovateli Stefanu Zweigovi nebo fascinující příběh dvou bouřlivých mladých mužů, kteří stáli u zrodu socialistického hnutí - DAS FILMFEST nabídne více než tři desítky snímků, které jinak v našich končinách nejsou k vidění, a představí i řadu zajímavých hostů. Již za týden, ve středu 18. října, rozezní sály pražských kin Lucerna a Atlas němčina. 12. ročník přehlídky aktuální německé, rakouské a švýcarské kinematografie DAS FILMFEST potrvá v Praze až do neděle 22. října. V Brně proběhne v Sále Břetislava Bakaly od 30. října do 2. listopadu.

DAS FILMFEST představí českému publiku řadu cenami ověnčených snímků i filmů trhající rekordy návštěvnosti kin. Mezi nejočekávanější tituly letošního programu patří zahajovací film Mladý Karl Marx (Der junge Karl Marx) nebo nejnovější počin uznávaného režiséra Fatiha Akina Odnikud (Aus dem Nichts) se skvělou Diane Kruger v hlavní roli. Pozornosti by neměl uniknout ani snímek Peklo – Inferno (Die Hölle – Inferno) od oscarového režiséra Stefana Ruzowitzkeho (mj. Ďáblova dílna) v němž jednu z hlavních rolí ztvárnil Tobias Moretti. Dle německé kritiky: „Angažovaný a vzrušující, stejně nervydrásající jako brutální. Absolutně nic pro slabé povahy!“. Program uvede i švýcarského oscarového kandidáta Boží pořádek (Die göttliche Ordnung), první hraný film o švýcarském hlasovacím právu pro ženy a jeho opožděném uzákonění v roce 1971.

Diváci se mohou těšit také na jednu výjimečnou událost. DAS FILMFEST nabídne pražským a brněnským filmovým fajnšmekrům jeden z klíčových snímků světové kinematografie, legendární Metropolis Fritze Langa. „Metropolis slaví v letošním roce 90. výročí vzniku a my jsme se tomuto kultovnímu snímku, který je zároveň jedním z vrcholných děl německého expresionismu, rozhodli vzdát hold právě na festivalu DAS FILMFEST. V Praze i Brně uvedeme nově restaurovanou kopii a projekci navíc doprovodí živá hudba v podání uskupení FORMA. Bude to jedinečný zážitek,“ říká Tomáš Fridrich z Goethe-Institutu.

Letošní ročník nabídne diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Slavnostního zahájení se osobně zúčastní představitel Friedricha Engelse Stefan Konarske. Své snímky osobně představí například režiséři Adrian Goiginger (Nejlepší ze všech světů/Die beste aller Welten), Johannes Naber (Chladné srdce/ Kaltes Herz ), Simon Verhoeven (Vítejte u Hartmannů/Willkommen bei den Hartmanns), Tim Fehlbaum (Výheň/Hell ), Valentin Hitz (Skryté rezervy /Stille Reserven) a režisérka Luise Brinkmann (Beat Beat Heart).

Vstupenky na festivalové snímky v Praze jsou v prodeji ve festivalových kinech. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků bude opatřena i anglickými titulky. Součástí festivalu budou opět i oblíbená dopolední promítání pro školy.
Festival tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz.

Festival DAS FILMFEST nabídne přes tři desítky snímků rozdělených do tradičních tematických sekcí, většina filmů poběží v Česku vůbec poprvé. Sekce s příznačným názvem (BEZ)MOC / DIE (OHN)MACHT představí například již zmiňované snímky Boží pořádek (Die göttliche Ordnung),Peklo – Inferno (Die Hölle – Inferno) aOdnikud (Aus dem Nichts) režiséra Fatiha Akina, který se tentokrát zaměřil na pomstu a spravedlnost. Pozornosti by rozhodně neměla uniknout ani režisérská prvotina slavného rakouského herce Josefa Hadera, černočerná tragikomedie Divoká myš (Wilde Maus) či mnoha cenami ověnčená dánsko-německá koprodukce z období na konci 2. světové války V písku – příslib svobody (Unter dem Sand – Das Versprechen der Freiheit). Producentský tým úspěšného snímku Toni Erdmann stojí za dalším z letošních titulů, koprodukčním snímkem Western. Nejlepší ze všech světů (Die beste aller Welten) je nemilosrdný a přesto dojemný snímek, kterým režisér vzdává hold své matce. Chladné srdce (Das kalte Herz) je temným zpracováním stejnojmenné knižní předlohy Wilhelma Hauffa. Ve filmu vystupuje celá řada vycházejících hvězd současné německé kinematografie vedle dobře známých tváří filmového plátna jako je například Moritz Bleibtreu.

Dále se mohou návštěvníci těšit na přehlídku snímků žánru sci-fi, kterou festival uvede pod názvem FUTUR PERFEKT. Dramaturgie nabídne převážně aktuální snímky jako napínavý švýcarský sci-fi thriller Výheň (Hell)nebo zbrusu nový rakouský Life Guidance, premiérovaný na letošním festivalu v Benátkách. Kritika ho popisuje takto: „Existenciální thriller odehrávající se v budoucnosti, která možná už existuje.“ Nelichotivý obraz naší budoucnosti, kdy světu vládnou korporace, představí také snímek Skryté rezervy (Stille Reserven). Chybět nebudou ani filmy starší, vedle zmiňované Metropolisse diváci můžou těšit na myšlenkově provokativní východoněmecké koprodukční sci-fi Eolomea. Řadu domácích i mezinárodních ocenění má na svém kontě mysteriózní snímek Příliv jsme my (Wir sind die Flut).

Nebude chybět ani tradiční sekce DAS FILMFEST SPECIAL, která představí ty nejzajímavější, kritikou ceněné i divácky úspěšné snímky aktuální rakouské, německé a švýcarské kinematografie. Dramaturgie vybrala například již zmiňovaný snímek o světoznámém spisovateli Stefanu Zweigovi Před ranními červánky (Vor der Morgenröte), svěží komedii o různých přístupech k hledání lásky Beat Beat Heart, pohnuté drama o síle iluze a touze po sounáležitosti natočené podle skutečných událostí Uprostřed nicoty (Im Nirgendwo) nebo tak trochu jinou lovestory Střed mého světa (Die Mitte der Welt). Ocenění Komedie roku 2017 a cenu za nejnavštěvovanější snímek má na svém kontě film Vítejte u Hartmannů (Wilkommen bei den Hartmanns). Pobaví také špionážní komedie s několika východoněmeckými agenty 007 v důchodovém věku Zvědové míru (Kundschafter des Friedens). Na vážnější téma se ve svém režijním debutu Dům beze střechy (Haus ohne Dach) zaměřila mladá německo-kurdská režisérka Soleen Yusef. Film Sedmnáct (Siebzehn) označil časopis Rolling Stone za „filmový zázrak“ a o snímku V čase ubývajícího světla (In Zeiten des abnehmenden Lichts) napsali Berliner Zeitung, že se jedná o „Silné a krásné dílo s vytříbeným humorem“.

Velké oblibě se každoročně těší dokumenty ze sekce DIE DOKU. Ta v letošním roce nabídne například snímek Beuys, portrét vizionářského německého umělce a filosofa Josepha Beuyse či burcující rakouský snímek Sedláku náš (Bauer unser)o současných problematických tendencích zemědělství, který se stal jedním z nejúspěšnějších domácích snímků v rakouských kinech a překonal v návštěvnosti i hrané filmy. Pozornost si zaslouží také Čínské životy Uliho Sigga (The Chinese Lives of Uli Sigg), dokument o intenzivním a mimořádném životě podnikatele, diplomata a sběratele umění na pozadí vývoje čínské společnosti od konce sedmdesátých let až po současnost. Hlasité a jasné otázky na kontroverzní téma prenatální diagnostiky položí dokument Třetí možnost (Die dritte Option). Do světa učitelských praktikantů nechá citlivě i s humorem nahlédnout dokument Před tabulí (Zwischen den Stühlen). Švýcarský dokument Dívka od propasti Änziloch (Das Mädchen vom Änziloch) je niterným filmem o pochybách, planých nadějích a sebehledání dospívající dívky, kterou všichni jen podceňují.

Již nedílnou součástí programu jsou dva bloky krátkých filmů SHORTS, které představí nejzajímavější krátkometrážní snímky německých, rakouských a švýcarských tvůrců.

Novinkou je pak program pro děti a mládež: ve spolupráci s cyklem Ponrepo dětem uvede DAS FILMFEST oceněný snímek Henry, mladí diváci se po projekci v kině Ponrepo mohou těšit na pohled do zákulisí kina.

bez autora