R1 Goat
Právě hraje:
???
00:00 - 06:00
on-line přehrávač
FESTIVAL 4+4 DNY V POHYBU

FESTIVAL 4+4 DNY V POHYBU

4.10. 2017 - Ve středu 4. října si budeme v 17 hodin povídat s Markétou Černou a Denisou Václavovou z festivalu 4+4 dny v pohybu.

4+4 DNY V POHYBU

22. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ

6. – 14. října 2017

Kasárna Karlín (festivalové centrum), Divadlo Archa,

Ponec - divadlo pro tanec, Alfred ve dvoře, Studio ALTA

www.ctyridny.cz 

Festival 4+4 dny v pohybu přiveze Penny Arcade, spolupracovnici Andyho Warhola, a obsadí část Kasáren Karlín 

22. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne na mnoha místech v Praze od 6. do 14. října 2017. V rámci své dramaturgie přiváží každý rok na jedné straně aktuální, provokativní a novátorské divadelní a taneční projekty, které často spojují různé žánry s využitím multimédií. Na straně druhé si jako své hlavní centrum vždy vybírá nevyužité či prázdné budovy v centru hlavního města. Nejinak tomu bude i letos, kdy v Divadle Archa, Ponec, Alfred ve dvoře a ve Studiu ALTA představí nejen přední evropské tvůrce, ale i umělce a soubory z Angoly, Alžíru, Maroka, Ukrajiny, USA, Kanady či Pobřeží slonoviny. Zároveň po loňských Radničních domech obsadí festival část Kasáren Karlín, která zaplní rozsáhlou výstavou současného umění, divadelními premiérami, diskusemi, filmy či procházkami po okolí. Letošní festival 4+4 dny v pohybu proběhne díky spolupráci s kulturním centrem Kasárna Karlín, Ministerstvem spravedlnosti ČR a Městskou částí Praha 8.

Poprvé v historii festivalu přivážíme umělce, kteří se narodili nebo stále tvoří daleko za hranicemi evropského kontinentu. Jde o špičkové tvůrce, kteří nejen, že vycházejí z jedinečné kulturní tradice, ale současně jsou průkopníky moderního divadla, tance a hudby v zemích jako je Angola, Alžírsko, Maroko či Pobřeží slonoviny. Dramaturgie je proto lemována sérií otázek týkající se tabu, společenských zvyklostí a tradic s odkazem na dědictví kolonialismu,“ říká k zahraničnímu programu dramaturg Pavel Štorek. Představení Respectable Thief angolského multimediálního umělce Nástio Mosquita spojuje hudbu, poezii, videa a texty s kritickými postoji vůči nejrůznějším stereotypům ovládajícím západní kulturu. Multimediální představení Zvizdal (Černobyl - tak daleko, tak blízko) belgického souboru BERLIN nabízí portrét stařičkého páru, který se po výbuchu černobylské elektrárny odmítl vystěhovat ze zakázané zóny a dodnes zde v naprosté izolovanosti hospodaří na svých pozemcích. Seskupení sedmi ukrajinských umělkyň Dakh Daughters Band se na Ukrajině stalo jedním z hlavních symbolů boje za demokracii. Ve svých kabaretně pojatých performancích mísí prvky punku, rocku a rapu s ukrajinským folklórem. Švýcarský choreograf alžírského původu Philippe Saire ve své poslední experimentální choreografii Vacuum propojuje pohyb a výtvarné umění - dvě neonové trubice vytvářejí optickou iluzi prázdného prostoru, v němž se jakoby vznášejí těla dvou tanečníků. Montrealská skladatelka a multimediální umělkyně Myriam Bleau v audiovizuální performanci autopsy.glass experimentuje se zvukovým, vizuálním a symbolickým potenciálem vinných sklenic. Živý záznam zvuků - vibrací, rezonancí nebo praskání - prochází zvukovou transformací a zpětně ovlivňuje světelnou instalaci. Finská choreografka a hudebnice Elina Pirinen se rozhodla ve své nejnovější choreografii Personal Symphonic Moment “rozpitvat” Šostakovičovu symfonii č. 7. V představení En Alerte se osobní vzpomínky předního marockého choreografa Taoufiqa Izeddiou na první setkání se súfijským obřadem prolínají se současnou arabskou poezií. Choreografka a tanečnice Nadia Beugré z Pobřeží slonoviny zkoumá ve fascinující vizuálně interaktivní choreografii Quartiers Libres otázky zakázaných míst či svobody pohybu. Newyorská legendární avantgardní umělkyně a spolupracovnice Andy Warhola Penny Arcade představení Longing Lasts Longer pojala jako divokou směs rock’n’rollu, parodií na sólová vystoupení komiků a osobních vzpomínek na 40 let prožitých ve světě pop-kultury. Show věnovanou v první řadě New Yorku doposud uvedla již ve 22 městech po celém světě.

Dostali jsme příležitost slavnostně otevřít veřejnosti část hlavní budovy karlínských kasáren. Rádi jsme u zpřístupňování historických objektů Pražanům. V tomto případě se jedná o kulturní památku  z doby rakousko-uherské monarchie,” uvádí dramaturgyně projektu Místa činu Denisa Václavová. Rozsáhlá výstava současného umění letos nazvaná AMIWHATIAMTHINKINGABOUT? budesestavená z objektů, maleb či instalací 40 autorů, které vyberou kurátoři Tomáš Svoboda a Ondřej Chrobák. Návštěvníci kasáren dále uvidí krátké filmy, budou se moci zúčastnit workshopů, komentovaných procházek po Karlíně, diskusí o současném umění, festivalové školy a nebudou chybět také kavárna a bar. Proběhnou zde také výtvarné dílny pro základní a střední školy i premiéry řady site-specific divadelních projektů - např. souboru VOSTO5, performance holandského umělce Lucase de Mana, mysteriózní opery Deník zloděje Jana Nebeského, dvojic Johana Švarcová a Petr Vaněk, Kristýny Lhotákové a Ládi Soukupa, Cristiny Maldonado, Philippa Schenkera se studenty DAMU, souboru 11,55, Petra Boháče se Spitfire Company nebo projektu Howieho Lotkera v okolí Karlínských kasáren.

Více informací o celém programu na www.ctyridny.cz.

NÁSTIO MOSQUITO (ANGOLA): RESPECTABLE THIEF: https://vimeo.com/217999977

BERLIN (BELGIE): ZVIZDAL: https://www.youtube.com/watch?v=QSyXT0CdJ9E

DAKH DAUGHTERS BAND (UKRAJINA): ROSES: https://www.youtube.com/watch?v=6wCgZh-nczY

DAKH DAUGHTERS BAND (UKRAJINA): OFFICIAL PROMO VIDEO:

https://www.youtube.com/watch?v=rjL6Y-c-HUo

PHILIPPE SAIRE (ŠVÝCARSKO): VACUUM: https://vimeo.com/127488224

MYRIAM BLEAU (KANADA): AUTOPSY.GLASS: https://vimeo.com/128035913

ELINA PIRINEN (FINSKO): PERSONAL SYMPHONIC MOMENT: https://vimeo.com/78250182

TAOUFIQ IZEDDIOU / CIE ANANIA (MAROKO): EN ALERTE: https://vimeo.com/170778846

NADIA BEUGRÉ (POBŘEŽÍ SLONOVINY/FRANCIE): QUARTIERS LIBRES: https://vimeo.com/154837689

PENNY ARCADE (USA): LONGING LASTS LONGER: https://www.youtube.com/watch?v=CvH7Dzb_Lfg

Festival podpořili:

Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Ministerstvo spravedlnosti ČR, Kasárna Karlín, Městská část Praha 8, IN SITU, Vlámské zastoupení v České republice, Francouzský institut v Praze

Hlavní mediální partner: Radio 1

bez autora