ZA FÉROVÉ BANÁNY

ZA FÉROVÉ BANÁNY

9.10. 2017 - V pondělí 9.10. ve 14h rozhovor s Pavlou Kotíkovou, koordinátorkou projektu Za férové banány, spoluautorkou interaktivního webu Příběh banánu

Projekt Za férové banány je tříletý projekt, který je realizován ve 28 zemích Evropy, Afriky i Latinské Ameriky a chce zlepšit pracovní podmínky drobných pěstitelů tropického ovoce a dostat do českých obchodů více eticky vypěstovaných banánů. 
Naším společným cílem jsou lepší životní a pracovní podmínky pro stovky a tisíce lidí, kteří pěstují, sbírají, sklízejí a balí tropické ovoce, jež si každodenně kupujeme.
V současné chvíli stále klademe důraz na šíření povědomí o fair trade a specificky o banánech.
Naším cílem je dělat osvětu na spotřebitelské úrovni, zabývat se politikami, které ovlivňují nastavení obchodních pravidel a v neposlední řadě jednat s obchodníky o tom, proč by měli zařadit do svého  sortimentu fairtradové banány. V rámci kampaně jsme zorganizovali veřejné akce, semináře pro podporovatele myšlenky fair trade, vyškolili jsme studenty i zástupce měst a spolků a rozšířili jsme povědomí o tom, co stojí za jedním banánem. Na základě výzkumů jsme spustili apel zaměřující se na společnost Lidl, který vyzýval k odpovědnému dodavatelskému řetezci. Podařilo se nám zmobilizovat více než 75 000 spotřebitelů, kteří se k výzvě přidali. Společnost Lidl na tuto situaci reagovala zavedením opatření, které vedou k větší ochraně pracovníků na banánových plantážích. Vydali jsme se také na banánové plantáže Panamy a Kostariky, kde jsme navštívili fairtradové družstvo i pracovníky velkých nadnárodních firem. Z cesty jsme přivezli velkou spoustu materiálů, videí, fotek a příběhů, které jsme zpracovali do interaktivní webové stránky pribehbananu.cz. Spuštění této stránky doprovázel happening ve více než 40 místech po celé republice. V České republice jsme zaznamenali nové dodavatele fairtradových banánů a více supermarketů se rozhodlo prodávat alespoň bio banány. 

V roce 2017 jsme do ČR také pozvali zástupce fairtradových družstev z Návětrných ostrovů a Ekvádoru, odkud se do České republiky dováží nejvíce banánů.

bez autora