LUSTR

LUSTR

19.9. 2017 - V úterý 19. září si budeme ve 14 hodin povídat s Ilonou Polanskou, pro LUSTR řeší doprovodný program.

LUSTR je festival současné autorské ilustrace a největší setkání ilustrátorů u nás. Soustředí se zejména na ilustraci českou a slovenskou a své místo na něm mají i zahraniční tvůrci. LUSTR nejsou jenom obrázky na zdi, ale také rozmanité instalace 40 vybraných autorů. Každý svůj kousek prostoru ve velkém domě ztvární jinak a speciálně pro tuto událost. Festival je oslavou ilustrace, na níž se setkávají profesionálové i volnočasoví tvůrci, inspirují se navzájem a společně se prezentují více než 2000 návštěvníkům. Na vernisáži se autoři představují a návštěvníci poznávají jejich tváře a ruce, které jindy kreslí v ústraní. Ilustrace už dávno nejsou jen výsadou knih. Dnes na ně narážíme takřka všude – v médiích, v online i offline komunikaci, v produktovém designu… a právě tuto rozmanitost současné ilustrace chce LUSTR ukázat. Jediným omezením pro vystavující je to, že by na výstavě měli předvést svou autorskou tvorbu – své vlastní nápady nezatížené komerčním zadáním.

V minulých letech festival vzbudil velmi kladné ohlasy, především díky možnosti zhlédnout množství mladých inspirativních ilustrátorů na jednom místě. Seznámit se se současnými tvůrci v oboru tak může být nejen příjemným, ale i užitečným zážitkem pro širokou veřejnost i profesionály z mnoha oblastí, kteří zde mohou najít ilustrátora pro budoucí spolupráci. Kromě ojedinělé expozice na festivalu proběhnou tvůrčí workshopy, projekce nebo divácká soutěž o nejoblíbenějšího ilustrátora. Letošní ročník festivalu bude svojí koncepcí klást větší důraz na sdílení profesního know-how a aktuální trendy v ilustrá- torské a kreslířské tvorbě s propojením a přesahy do jiných uměleckých oborů.

PROGRAM LETOŠNÍHO ROČNÍKU 

tradice lustru Letošní ročník klade důraz na sdílení profesního know-how. Připravujeme celou řadu workshopů, předná- šek a limitovaných master classes. Novinkou na letošním LUSTRu budou takzvané talks, inspirativní formát, bě- hem kterého má profesionál hodinu na to, aby představil svou práci včetně veškerých přešlapů a úspěchů jeho kariéry. Další novinkou bude ilustrátorská pecha kucha, která slouží zejména k představení letošních vystavujících a měla by zajímat všechny, kteří se chtějí na poli současné ilustrace zorientovat a seznámit se s novými ilustrátory pro vlastní projekty a zakázky. Nebude chybět promítání animovaných světových i českých krátkých filmů a dílny pro děti. V rámci retrospektivní sekce budou mít diváci možnost vidět dílo Jiřího Trnky. Zahraniční hosté Magoz, španělský ilustrátor a animátor Martina Pauková, jedna z nejúspěšnějších ilustrátorek v česko-slovenských vodách Jonathan Vermesch, francouzský ilustrátor.

První ročník festivalu se konal roce 2014 v prostorách galerie Microna. Druhý ročník 2015 se odehrával v prostorách zapůjčených od hlavního města Prahy – v čtyřpatrovém domě v Cihelné ulici 4. Vernisáže se zúčastnilo 500 návštěvníků a výstavu celkem navštívilo 1100 návštěvníků. Loňský ročník 2016 na témže místě přivítal celkem 1800 návštěvníků, vernisáže se zúčastnilo 700 z nich. První tři ročníky festivalu LUSTR se konaly pod záštitou letenského knihkupectví PageFive. Festival založila Nadia Sheshuková a František Kast z PageFive. Letošní 4. ročník organizuje spolek Czech illustrators ve spolupráci s PageFive, které za něj a další výstavní činnost vyhrálo cenu Czech Grand Design 2016 v kategorii Obchod roku. Letošní ročník probíhá také ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, která poskytla festivalu prostor v Hybernské 4. Festival personálně zajišťují Nadia Sheshuková, Věra Mezulání- ková, Ilona Polanská a František Kast. LUSTR v minulých letech přivítal řadu zahraničních hostů, například rakouské studio Soybot, italské studio Fludd nebo německého ilustrá- tora Lasseho Wandschneidera.

TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ LUSTRu 4: 22—28. září 2017 v Praze, Hybernská 4

Ilona Polanská je jedna ze dvou ilustrátorů studia Tomski&Polanski. Ilona je absolventka Západočeké Univerzity, BcA. Obor Ilustrace a grafika, členka spolku Czech illustrators. Náplní práce Tomski&Polanski je digitální i analogová ilustrace, animace na zakázku a volná tvorba. Pravidelně přispívají do českých novin a časopisů a kreslí pro malé i větší, české i zahraniční firmy a projekty (Festka, Smilebox, Jan Becher, Grand Hotel Budapest movie). 

bez autora