ZAŽÍT MĚSTO JINAK 2017

ZAŽÍT MĚSTO JINAK 2017

13.9. 2017 - Ve středu 13. září si ve 14 hodin budeme povídat o akci Zažít město jinak. Našimi hosty budou Anna Kociánová z pořádající společnosti Auto*Mat a Denisa Kábrtová, ředitelka Tradičního loutkového divadla Zvoneček z Novodvorské, pořadatelka už 3. ročníku Zažít Jílovskou jinak.

Z metropole i dalších 20 měst zmizí třetí zářijovou sobotu (16. září) auta a ulice zaplní křesla, stolky, pódia s živou hudbou, soutěže i různé atrakce pro děti. Letošní téma, které propojí jednotlivé lokality, zní “Příběhy z naší čtvrti”. Každá lokalita ho pak zpracuje po svém.

Komunitní diamantová svatba ďáblických manželů s hostinou pro všechny příchozí, komentovaná procházka po sídlišti, soutěž o nejžižkovštějšího psa či vršovickou ohyzdu, nebo třeba vzpomínání na starou Libeň s místními rodáky. To je jen zlomek z programu letošních sousedských slavností Zažít město jinak.

“Náplň slavností připravují jednotliví organizátoři už od jara ve svém volném čase. My jako hlavní koordinátoři akce se jim snažíme pomáhat s propagací, vyřizováním záborů veřejných prostranství i dalších formalit,” říká Martin Šotola z Auto*Matu.

Akce láká každoročně asi 40 tisíc návštěvníků, ale na rozdíl od různých festivalů si snaží udržet nekomerční a sousedský charakter. A přibývají nejen návštěvníci, ale i aktivní pořadatelé.

“Sousedské slavnosti Zažít město jinak organizujeme v naší ulici Víta Nejedlého poprvé. Je nás asi sedm kamarádů, každý má nějakou funkci, někdo se stará o jídlo, jiný o hudbu… Díky tomu jsme se seznámili se spoustou lidí z okolí, které jsme předtím vůbec neznali. Jediný problém je neochota úředníků v naší městské části. Říkali nám: Proč chcete vůbec něco organizovat, když na kulturu máte kulturáky. Ale nás to baví a už vymýšlíme další komunitní akce v průběhu roku,” říká Tereza Šimková ze žižkovského spolku Do kopce.

Novinkou je letošní téma “Příběhy z naší čtvrti”. “Chtěli jsme, aby se sousedé ještě lépe poznali navzájem a také, aby poznali místo, kde žijí. Cílem je zapojit i seniory, cizince nebo spoluobčany z okraje společnosti. Někde vystaví historické fotky dané čtvrti, jinde udělají zábavný kvíz nebo přednášku o architektuře. Do akce se zapojí i organizace jako Post Bellum, Cesta domů nebo Pragulic, která pořádá komentované vycházky s bezdomovci,” dodává Martin Šotola. 

V některých lokalitách bude panovat spíše komornější atmosféra, jinde tomu bude naopak. Po dvou letech se například vrací tradičně největší zóna - Americká na Vinohradech s latinsko-americkou, balkánskou a středozemní částí i samostatnou stage Radia 1. Právě Americká ulice byla jednou z prvních lokalit po Smetanově nábřeží, kde Auto*Mat uspořádal první slavnosti Zažít město jinak v roce 2006.

Další letošní novinkou je paralelní projekt Městomil, který chce dát sousedským aktivitám trvalejší hodnotu. “V Auto*Matu jsme propojili sousedské komunity ze tří různých koutů Prahy s architekty a designéry a už máme první návrhy. Brzy nás čeká i samotná realizace, na které se budou místní sami podílet,” doplňuje koordinátorka projektu Tereza Vohryzková.

Kompletní program slavností najdete na www.zazitmestojinak.cz

Téma „Příběhy z naší“ v jednotlivých lokalitách :

 • P1 Kampa - prohlídka s Pragulic, pub kvíz o Kampě a Malé Straně, výstava Kampa očima dětí
 • P2 Vyšehradské nádraží - přednáška památkáře
 • P2 Výtoň - komentovaná prohlídka po Podskalí a zdarma výstava o historii místa
 • P3 Bořivojova - polaroidová soutěž o nej psa Žižkova, Příběh naší ulice - promítání s fotografem Bohdanem Holomíčkem
 • P3 Biskupcova - komentovaná procházka po Jarově s Praha neznámá
 • P4 Jílovská - přednáška o historii sídliště s Pavlem Karousem
 • P5 Na Brabenci - výstava historických fotek
 • P5 U Okrouhlíku - výstava fotek okolí od pamětníků, povídání s odborníkem o původních usedlostech v okolí – jak to tady vypadalo před tím, než se sem převalilo město
 • P5 Malvazinky - „Vzpomínka na léta 70. a 80. “. Pojďte se společně s námi vrátit do let dětství, mládí či zralého věku.
 • P7 Pod Hlávkovým mostem  - křest nového orientačního systému, který zjednoduší průchod podchody
 • P7 Strossmayerovo nám. - prezentace příběhy našich sousedů, kteří zůstávají na okraji veřejného zájmu: seniorů, umírajících, chudých, bezdomovců,  a to prostřednictvím organizací z našeho okolí (Cesta domů, Farní Charita Holešovice,  komunita Sant´Egidio), vlastní motto ŽIJÍ (A UMÍRAJÍ) TU S NÁMI
 • P8 Osinalická - společná komunitní oslava diamantové svatby ďáblických manželů se svatební hostinou pro všechny návštěvníky
 • P8 nám. Dr. Václava Holého - vzpomínání na starou Libeň s místními rodáky, originální libeňský kvíz
 • P10 Mexická/Bulharská - fotosoutěž Vršovická Ohyzda - sběr fotek míst, který by si zasloužily vylepšit, na ZMJ pak výstava fotek + diskuze o daných místech, “vítězný” návrh se přihlásí do projektu Městomil
 • P10 nám. Sv. Čecha - komentované prohlídky kostela, sběr dat o problémech a možnostech náměstí

 

Kde se koná Zažít město jinak 2017?
Praha: 68 lokalit
Bílovice nad Svitavou 
Bruntál (poprvé)
Český Krumlov 
Děčín (poprvé) 
Frýdek-Místek   
Hradec Králové 
Hrob (poprvé)
JihlavaKralupy nad Vltavou
Krnov 
Liberec 
Litoměřice 
Mnichovo Hradiště 
Opava (poprvé)
Ostrava 
Plzeň  (poprvé)
Prachatice 
Roudnice nad Labem
Ústí nad Labem  (17. a 23. 9.)
Vimperk (poprvé)
Volyně (poprvé)

bez autora