KRIŠTOF KINTERA V GALERII RUDOLFINUM

KRIŠTOF KINTERA V GALERII RUDOLFINUM

5.10. 2017 - Ve čtvrtek 5. října si ve 14 hodin budeme povídat o výstavě Krištofa Kintery v Galerii Rudolfinum. Naším hostem bude kurátor výstavy David Korecký.

KRIŠTOF KINTERA
nervous trees

7. 9. – 26. 11. 2017

Kurátor: David Korecký
Vernisáž:
6. 9. v 18 hodin ve dvoraně Rudolfina

Galerie Rudolfinum na podzim otevře 100. výstavu od svého založení v roce 1994. K tomuto výročí připravila galerie rozsáhlý projekt Krištofa Kintery, který shrnuje posledních pět let autorovy tvůrčí práce a představí na dvě desítky soch, instalací a interaktivních objektů.

Název výstavy Nervous Trees odkazuje ke stejnojmenným objektům, které se budou nervózně pohybovat v hlavním výstavním sále; v dalším se návštěvník bude prodírat mezi sokly z polystyrenu, důvěrně známého zateplovacího materiálu, byť jeho fragmenty poletující galerií evokují spíše nepříjemnou vánici. Důležitou součástí expozice je tzv. laboratoř, kde návštěvník vstupuje do průběhu vzniku Kinterovy aktuálně realizované instalace Postnaturalia, přibližně sto metrů čtverečních pokrytých umělou krajinou ze součástek elektronických zařízení, poetickou a drastickou zároveň. Krajinnými elementy jsou vzorky umělých květin, pořadače s herbáři a rozsáhlá video-dokumentace vzniku jednotlivých objektů. Malý výstavní sál je věnován intimnější poloze Kinterovy práce, a to v podobě desítek kreseb. Naopak velké sály budou vyplňovat projekty jako Nervous Trees (2013), pilíř z pytlů malty Knauf Do It Yourself (After Brancusi) (2007), muflon vzpínající se k nebi jako nějaké bájné stvoření Electrons Seeking Spirit (2016) a další skulptury. V rámci výstavy uvádí Galerii Rudolfinum premiérově film s názvem Hands – Tools of Brain, hodinový sestřih přibližně sedm let pořizovaných záznamů rukou, které v ateliéru vytváří a ničí, testují materiály a postupy, vyrábí a sestavují jednotlivé prvky budoucích soch a instalací.

Výstava akcentuje důležité procesy spolupráce, zdánlivě velmi banální, ale ve své podstatě esenciální pro fungování a rozvoj jakéhokoliv složitějšího systému. Zároveň však poukazuje na křehkost, na které vztahy mezi jednotlivými aktéry systému stojí a padají. Kintera říká, že si nesmírně cení intimních chvil v ateliéru o víkendech, kdy je tam sám se sebou a kdy se může oddat jinému druhu soustředění.

Krištof Kintera (*1973) patří k nejznámějším současným českým umělcům pracujícím v různých médiích. Moment pohybu, interakce a sociálně kritický přesah je odrazem propojování výtvarného umění, performance a divadelní scénografie. Je spoluzakladatelem experimentální divadelní skupiny Jednotka, autorem výtvarné koncepce každoročního festivalu 4+4 dny v pohybu. Jeho pohyblivá díla si získala velkou oblibu nejen svým mechanicky náročným provedením, ale i hravostí a vtipem. Tyto objekty přitom mají ve většině případů hlubší poslání, než jen pobavit. Jako vršovický patriot a vyznavač cyklistiky je autorem dvou pražských atypických pomníků - pod Nuselským mostem pomníku Z vlastního rozhodnutí věnovaného sebevrahům a Bike to Heaven na památku Jana Bouchala, zakladatele Auto*Matu a všech dalších cyklistů zabitých automobilisty v Praze.

Krištof Kintera měl v nedávné době významné výstavy v GHMP v Městské knihovně v Praze (2012), v Tinguely Museu v Bazileji (2014) a v Kunsthalle v Rotterdamu (2015).

Vstupné na výstavu je díky Nadačnímu fondu Avast zdarma.

www.galerierudolfinum.cz

DALŠÍ INFORMACE:  

  • Galerie Rudolfinum k výstavě vydává katalog Krištof Kintera: Nervous Trees s úvodním textem kurátora Davida Koreckého a texty teoretika Tomáše Pospiszyla spolu s reprodukcemi vystavených děl (česky a anglicky).
  • U příležitosti 100. výstavy vydává galerie také výroční noviny s rozhovorem s Krištofem Kinterou, seznamem všech sta projektů od založení Galerie Rudolfinum a také nahlédnutím do připravovaného výstavního programu.
  • V průběhu výstavy se bude konat řada , komentované prohlídky, workshopy, prohlídky pro školy, koncerty a přednášky se zajímavými hosty. Více informací naleznete na našem Facebooku: a webových stránkách doprovodných programů  
  • Galerie Rudolfinum v září představí také nové webové stránky
  • V edukačním prostoru Artparku se budou konat doprovodné programy k výstavě, stejně tak i pravidelný pořad Před tabulí a nedělní dílny pro děti.
  • Odpovědi na nejčastější otázky, které nám pokládáte v galerii, najdete nejen na panelech v Artparku, ale i v nově vydané publikaci Klacky v galerii, obrazy za miliony a co znamená krabice od pracího prášku
  • Podpořte nás a staňte se členem Klubového programu Galerie Rudolfinum a získejte spoustu výhod.


bez autora