NOIR film festival

NOIR film festival

10.8. 2016 - Ve středu 10.srpna přijdou do studia R1 Vítek Grigartzik a dramaturgyně Jana Bébarová z Noir Film Festivalu.

18.-21.8.2016
Hrad Křivoklát

www.noirfilmfestival.cz
facebook.com/NoirFilmFestival

Noir Film Festival 2016: Oslava Premingera, Hitchcocka a westernového noiru

Noir Film Festival oznamuje svým příznivcům další dobré zprávy: kromě již ohlášených noirových příběhů ze San Franciska a tradičních poct hereckým ikonám klasického Hollywoodu, kterými letos budou oslavenci Olivia de Havillandová a Kirk Douglas, má připraveny i další zajímavé sekce.

Hrad pro Otto Premingera. Loni vzdal festival hold Orsonu Wellesovi při příležitosti 100. výročí jeho narození a letos obdobně učiní u režiséra Otto Premingera. Židovský emigrant rakouského původu, který by letos v prosinci oslavil 110. narozeniny, zanechal v americké kinematografii silný noirový odkaz. Ikonickou Lauru (1944) s božskou „živou mrtvolou“ Gene Tierneyová a charismatickým Danou Andrewsem byl sice promítán hned na prvním ročníku, ale o tento fotogenický filmový pár diváci nepřijdou ani tentokrát – dvojice herců se totiž opětovně sešla v pozdějším Premingerově noiru Tam, kde ulice končí (Where the Sidewalk Ends, 1950), který bude v programu uveden společně s dalšími dvěma tituly. Křehká Gene Tierneyová s e v ústřední roli kleptomanky objeví v druhém prezentovaném noiru Ve víru (Whirlpool, 1949) a neodolatelný Dana Andrews sehraje po boku femme fatale Lindy Darnellové titulní úlohu v Padlém andělovi (Fallen Angel, 1945). Poslední jmenovaný snímek bude k vidění při unikátní večerní projekci v pátek 19. 8. v gotickém Královském sále hradu Křivoklát.
Hitchcock na hradě. Mezi poctěnými osobnostmi letošního ročníku bude i Alfred Hitchcock, jehož Rozdvojená duše (Spellbound) z roku 1945 bude bezesporu jedním z vrcholů programu. Příběh čerstvého ředitele ústavu pro duševně choré, o němž vyjde najevo, že je někdo jiný, než si myslí, že je, je ověnčený Oscarem za hudbu Miklóse Rózsy. Sobotní (20. 8.) večerní projekcí na nádvoří tedy návštěvníky provede vybraná společnost: Ingrid Bergmanová a Gregory Peck.
Když western potemní. Noir se neomezoval jen na současné detektivky z velkoměsta, melodramatické příběhy plné intrik a plánů na dokonalé zločiny či deziluzivní dramata o odvrácené straně amerického snu. Se sílícím vlivem filmu noir v druhé polovině 40. let a v 50. letech pronikaly jeho pochmurné podtóny i do jiných žánrů, mimo jiné do westernu. Na Křivoklátu tak letos uvidíme Winchester 73 režiséra Anthonyho Manna z roku 1950, kde v netypické, charakterově ambivalentní poloze muže pátrajícího po vrahovi svého otce vystupuje James Stewart. Součástí sekce budou i temné westerny Čtyřicet pušek (Forty Guns, 1957) od Samuela Fullera s Barbarou Stanwyckovou v hlavní roli autoritářské rančerky a Rawhide (1951) noirového veterána Henryho Hathawaye o vypjaté situaci mezi pasažéry jednoho dostavníku.
Patroni přehlídky. Stejně jako v minulých ročnících se uvedení vybraných filmových projekcí ujmou patroni z řad herců, režisérů či producentů. Vedle režiséra Jiřího Stracha to bude například mladá talentovaná herečka Marika Šoposká.
Divadelní bonus. Po loňském úspěchu inscenace Leni s Vilmou Cibulkovou letos hradby Křivoklátu v rámci doprovodného programu přivítají další projekt pražského Divadla v Řeznické, hru Ještěrka na slunci ohlížející se za poslední etapou života slavné herečky Sarah Bernhardtové. V hlavní roli exceluje Hana Maciuchová, jíž v roli zapomnětlivého sluhy Pitoua zdařile sekunduje Jaroslav Satoranský. Představení bude uvedeno 19. 8. od 18.30 hod.v Královském sále hradu.

bez autora