R1 Goat
Právě hraje:
AM 180
00:00 - 06:00
on-line přehrávač
PROTI ZTRÁTĚ PAMĚTI

PROTI ZTRÁTĚ PAMĚTI

24.6. 2016 - V pátek 24. června si ve 14 hodin budeme povídat o 6. ročníku kampaně Proti ztrátě paměti. Naším hostem bude Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách / Člověk v tísni.

Vojáci odjeli, agenti zůstávají – 6. ročník kampaně Proti ztrátě paměti

V pondělí 27. června si připomeneme 25. výročí odchodu sovětských vojáků z našeho území. Společnost Člověk v tísni v této souvislosti pořádá již šestý ročník informační kampaně Proti ztrátě paměti. Vedle připomenutívýročí odchodu sovětské armády z Československa bude její hlavní náplní informování široké veřejnosti o aktuálních příkladech ruské intervence, která ohrožuje nejenom nás, ale celou demokratickou Evropu.


„V listopadu 1989 se komunistická vláda zhroutila, naši sametovou revoluci završil o rok a půl později právě odchod sovětské armády. Okupační vojáky ve službě tu nemáme již čtvrt století a je rozhodně na místě takové výročí oslavit,“
říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísnia dodává: „Rozpad sovětské říše však neznamenal zásadní proměnu ruské imperiální politiky.Současné kremelské vedení znovu vojenskyintervenuje v místech, která považuje za své zájmové sféry. Vede nepřátelskou politiku směremk Evropské unii a dlouhodobě se snaží oslabit její jednotu. V tomto případě nepoužívá modernívojenskou techniku, ale tajné služby a masivní a sofistikovanou propagandu.“

Organizátoři kampaně jsou přesvědčeni o tom, že jednou z možností, jak negativnímu vlivu putinovského Ruska čelit, je poskytovat a šířit fakta a pravdivé a ověřitelné informace. Protovydávajíinformační bulletin poukazující na různé formy ruské intervence.Do šíření myšlenky kampaně se může zapojit i nejširší veřejnost. Lidé mohou rozesílat bulletin mailem nebo jej tištěný roznést do svých oblíbených klubů a kaváren. Každý má také možnost uspořádat projekci některého z nabízených dokumentárních filmů či uspořádat výstavu. Celkově se do kampaně zapojí více než 200 větších i menších měst.

Informační bulletin obsahuje texty předních českých novinářů, kteří se tématem zabývají – Adama Drdy, Roberta Břešťana, Ondřeje Kundry, Ondřeje Soukupa a Jaroslava Spurného.„Ruská ambasáda v Praze má skoro dvě stovky zaměstnanců, tedy třikrát víc než například v mnohem větším Polsku. Odhaduje se, že na našem území operuje na šedesát „oficiálních“ ruských špionů (tj. pracovníků rozvědky), část z nich jsou právě zaměstnanci ambasády. Plus několik desítek dalších kremelských agentů, kteří byli vysláni do ČR jako obchodníci nebo jako spojky ruských mafií,“ píše v textu s názvem Putinův hrdina Josif Kobzon publicista Jaroslav Spurný. Totéž dokládá i Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2014: „Stejně jako v uplynulých letech BIS věnovala pozornost vysokému počtu příslušníků ruských zpravodajských služeb pobývajících či působících na území ČR.“V dalších textech se čtenáři mohou seznámit např. s tím, jak funguje současná ruská propaganda, jakým způsobem se Kreml snaží ovlivňovat naší politiku,nebo si přečíst více o vlivu Ruska na naši ekonomiku čio vývoji vzájemných vztahů v druhé polovině 20. století.Tento bulletin bude k dispozici v  tištěné verzi i online na webu protiztratepameti.cz a bude distribuován také ve více než 200 městech po celé republice, a to většinou v informačních a kulturních centrech či knihovnách.

Součástí kampaně je také výstava s názvem Konec přátelské pomoci ukazující ve dvojicích fotografiípříchod sovětských vojsk v srpnu 1968 a jejich odchod v červnu 1991. Od soboty 25. 6. do neděle 26. 6. bude k vidění na Janáčkově nábřeží v rámci festivalu United Island, a pak na dalších místech v Praze i regionech.

„Připojte se k této kampani. Oslavme společně výročí odchodu sovětské armády z Československa tím, že budeme široké veřejnosti předkládat fakta a příklady aktuální ruské intervence, která se občanů České republiky bezprostředně týká, která nás a demokratickou Evropu ohrožuje“
dodává Karel Strachota.

Více informací včetně memoranda a přehledu možností, jak se do kampaně pod mottem „Běžte a sdílejte!“zapojit, najdete na protiztratepameti.cz.

bez autora