JATKA78

JATKA78

13.4. 2016 - Ve středu 13. dubna si v 17 hodin budeme povídat o divadlu Jatka78. Naším hostem bude Štěpán Kubišta.

Divadlo Jatka78 slaví rok oficiálního provozu pěti premiérami během tří týdnů

Jatka78 v dubnu slaví rok od zahájení oficiálního provozu. Od 14. dubna do 5. května uvedou průřez svou dramaturgií v pěti premiérách. Na scéně v Pražské tržnici se vystřídají nový cirkus, činohra i tanec, novinky uvedou 420PEOPLE, 11:55 nebo Bratři v tricku. Vrcholem budou česká premiéra oceňované show The Pianist a světová premiéra Opaque finského novocirkusového souboru Circo Aereo.


Po úspěšné spolupráci s Cirkem La Putyka se do Prahy vrací režisér Maksim Komaro, jeden z uměleckých ředitelů finského souboru Circo Aereo. 22. a 23. dubna uvede v české premiéře projekt The Pianist, one man show, v níž mim a klaun Thomas Monckton pobaví celou rodinu. Je to vlastně hodinový klavírní koncert, který ne a ne začít, místo hudby se z pódia na diváky valí koncentrovaná groteska. Moncktonova fúze cirkusového Chaplina a Mr. Beana díky geniálním gagům sklízí úspěchy po celém světě, naposledy letos na prestižním festivalu Fringe v australském Adelaide.

4. a 5. května
Maksim Komaro ve světové premiéře představí projekt Opaque. Čtyři cirkusové umělkyně z Finska a Švédska v něm dají všanc osobitost, dovednosti i tvůrčí energii, aby „vznikla překrásná sbírka mimořádných hloupostí“, jak říká sám režisér. Diváci mohou očekávat mistrovství v párové akrobacii, na hrazdě, laně nebo závěsném kruhu, děti možná nejvíce ohromí manipulace s obřími mýdlovými bublinami.

„Maksim Komaro je prvním zahraničním režisérem, se kterým před lety začal spolupracovat Cirk La Putyka. Díky tomu vznikla úspěšná představení Slapstick Sonata a Play, která dodnes máme v repertoáru Jatek78. Než se Maksim stal režisérem a uměleckým ředitelem Circa Aerea, sám aktivně žongloval. Jeho všestranný přístup do naší dramaturgie perfektně zapadá,“
říká manažer Jatek78 Štěpán Kubišta. „Obě představení jsou přístupná i dětem, jazyková bariéra nehrozí,“ doplňuje.

Žongléři a zástupci českého nového cirkusu Bratři v tricku 27. a 28. dubna promění prostor Jatek78 ve smuteční síň. Premiéra inscenace Funus nabídne netradiční pohřební služby – žonglování, akrobacii i tanec smrti u tyče. Projekt mísí černou grotesku s cirkusem a poetickými obrazy. Autorské představení vzniklo ve spolupráci s režisérkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou, která již s Bratry v tricku v minulosti uvedla úspěšné představení Plovárna.

Od pohřbu k zahnívajícímu masu aneb od Funusu k novince od souboru 11:55 (zapětdvanáct). Ten 24. dubna premiérově opráší klasiku od Jane Austenové. Pýcha a předsudek aneb Láska voní po hnijícím mase je béčkový romantický masakr citů a těl. Režisérka Petra Tejnorová propojuje starosvětskou Anglii s pokleslým zombie žánrem a japonskými bojovými styly. Jako by se Quentin Tarantino a Jane Austenová setkali na krvavém čajovém dýchánku.

Dva nové projekty za jeden večer uvede další z rezidentních souborů Jatek78, taneční 420PEOPLE. 14. dubna během jednoho večera představí Portrait Parlé & Paradiso. Hlavními tématy budou současná společnost a její charakteristiky a definice absolutního štěstí. V Portrait Parlé budou o reflexi doby ve formě site specific vypovídat pouze obraz, situace, vjem, symbol a úhel pohledu. Druhá část večera završí pomyslnou trilogii inspirovanou texty Danta Alighieriho, v níž choreograf Václav Kuneš rájem navazuje na úspěšný projekt Peklo, který 420PEOPLE realizovali ve spolupráci s Davidem Prachařem. „Absolutní štěstí neexistuje. Stejně jako peklo, ani ráj není místem, ale stavem duše. A ten lze vyjádřit pohybem,“ zve do divadla uznávaný tanečník a choreograf v jedné osobě.

www.jatka78.cz

bez autora

reklama