BUSKING UN/LIMITED

BUSKING UN/LIMITED

15.4. 2016 - V pátek 15. dubna si ve 14 hodin budeme povídat o představení Busking Un/Limited. Našimi hosty budou inda a Mathias Straub ze Spielraum Kollektiv.

Spielraum Kollektiv / Archa.lab / Divadlo Archa - BUSKING UN/LIMITED

Reprízy: 4.4., 2. a 5.5., 20. a 21.6. vždy od 20.00 v Divadle Archa  

Praha je jedním z nejoblíbenějších míst pouličních umělců – buskerů. Situace se ale výrazně proměnila s novou kontroverzní vyhláškou, která vešla v platnou 1. března. Bude klid? Nahradí buskery reproduktory obchodů a barů? Tvůrčí skupina Spielraum Kollektiv přivádí na scénu vybrané hvězdy pražského buskingu. Na základě jejich autentických příběhů vznikla dokumentární divadelní inscenace BUSKING UN/LIMITED, která diváky vtáhne do hry o svobodě, umění a komerci.


Pouliční umění má v Praze dlouhodobou tradici. Na ulici začínali umělci jako Vladimír Mišík, Jaroslav Hutka nebo Radůza. Poslední čtyři roky neregulované svobody způsobily enormní příliv buskerů. Praha se stala Mekkou pouličního umění. Negativní stránkou je eskalující boj o místo a pozornost - nejen mezi buskery a obchodníky, ale i mezi buskery samotnými. Jaká je budoucnost pražského pouličního umění po aktuálním schválení nové kontroverzní vyhlášky? Během představení poznáte vzpomínky, realitu, sny i obavy pouličních umělců a nahlédnete do nepsaných pravidel ulice. Co k buskerům jako Pražané cítíme? Závist? Opovržení? Bezmoc? Chceme nebo nechceme pouliční umění v Praze?

Zajímají nás životní příběhy pouličních umělců i motivace k způsobu života, který si mnozí nedovedou představit. Často jsou to lidé, kteří se nechtějí, nebo ze své podstaty ani nemohou, vtěsnat do systému který je pro většinu normou. Pouliční umělci zároveň výrazně spoluvytváří identitu Prahy. Od té doby, co jsme se s místními buskery blíže seznámili, se pro nás Praha stala osobnější. Chceme tento zážitek zprostředkovat i divákům Archy.“  Linda Straub

Spielraum Kollektiv - Linda a Mathias Straubovi jsou současnými rezidenty programu Archa.lab Divadla Archa. Vývoj dění kolem pražského pouličního umění sleduje skupina od roku 2014. Dokumentární divadelní představení BUSKING UN/LIMITED vzniklo v rámci projektu BUSKING = ASKING. Součástí tohoto projektu byl také kmen živých soch Kings of Busking na Pražském Quadriennale 2015 nebo říjnová diskuze rezidentů, buskerů a politiků v Divadle Archa.K výrazným rysům předchozích projektů Spielraum Kollektiv patří inovativní způsoby zapojení diváka do hry a důraz na práci s prostorem. Při své experimentální tvorbě skupina často vychází z principů pohybového a divadla se sociální tématikou.

Archa.lab je program divadla Archa, který se zabývá principy moderního divadla. Laboratoř divadla Archa založili v roce 2003 Ondřej Hrab a Jana Svobodová z potřeby vytvořit prostor pro mladé tvůrce, zejména absolventy vysokých uměleckých škol. Prostor pro svobodnou tvorbu získali v rámci residenčního programu například tvůrčí dvojice Skutr, choreografický tandem VerTe Dance, čelní představitel české beatboxové scény Jaro Cossiga, umělecký vedoucí skupiny La Putyka Rostislav Novák či tvůrčí tým Magda Stojowska a Tereza Durdilová. Divadlo Archa je jediným divadlem na území České republiky, které poskytuje mladým tvůrcům prostor a finanční podporu pro start jejich svobodného uměleckého vývoje. Uměleckou vedoucí Archa.lab je Jana Svobodová.

Režie: Linda Straub
Koncept a dramaturgie: Mathias Straub, Linda Straub
Scénografie: Mathias Straub, Linda Straub, Michal Horáček
Light design: Michal Horáček
Kamera: Klára Belicová
Účinkují: Tereza Bártová, Jakub Čermák, Petr Krumphanzl, Petr Špatina, Jiří Wehle

Užitečné odkazy:
www.archatheatre.cz

www.facebook.com/spielraumkollektiv

https://www.facebook.com/events/866562120131492/

bez autora

reklama