PIANO DAYS V JAZZ DOCKU

PIANO DAYS V JAZZ DOCKU

12.4. 2016 - V úterý 12. dubna si v 17 hodin budeme povídat o Piano Days v Jazz Docku. Naším hostem bude Jakub Zítko.

16. – 19. 4. PIANO DAYS 2016 v Jazz Docku – Mezinárodní festival věnovaný jazzovému klavíru
Po loňském úspěchu cyklu PIANO DAYS pořádáme další tematický čtyřdenní festival, tentokrát věnovaný jazzovému klavíru. Pro festival se nám podařilo získat účast předních světových pianistů: zahrají Luis Perdomo, Gerald Clayton, Aaron Goldberg, Kevin Hays. Doplní je vystoupení několika skvělých českých hráčů na klavír a také odpolední worskhopy pro talentované hudebníky. Festival podporuje Ministerstvo kultury, a aby si diváci mohli užít opravdu skvělý zvuk, budeme mít zcela nový klavír Yamaha CX3!

Pianista a skladatel Gerald Clayton je jazzovou světovou hvězdou první velikosti. Za pouhých osm let kapelnické aktivity se může pochlubit třemi vlastními alby, několika studiovými projekty v roli sidemana a bezpočtem vystoupení po celém světě jen málokdo. Etabloval se jako jedna z vůdčích postav nastupující generace jazzových umělců, kteří se nenuceně pohybují v množství stylů, které tvoří moderní jazzový jazyk. The New York Times jej ocejchoval přízviskem „výrazná a autoritativní osobnost,“ a Clayton tak směle může nastoupit cestu k zanechání vlastní trvalé stopy v letité a bohaté jazzové tradici. V roce 2006 získal Gerald druhé místo v prestižní soutěži TheloniusMonk International Competition a otevřela se mu brána ke spolupráci s významnými hudebníky současnosti, jako jsou: Roy Hargrove, Diane Krall, ClarkTerry, Al Foster, Ambrose Akinmusire a další.

Aaron Goldberg
je americký hudebník, který se v posledních 15 letech vypracoval na jednoho z nejuznávanějších jazzových pianistů současnosti a pohybuje se v elitní společnosti jmen jako je Kurt Rosenwinkel, Joshua Redman, Wynton Marsalis, Guillermo Klein Buddy De Franco, Terry Gibbs nebo Wayne Escoffery. Jeho dlouholetá studiová spolupráce se stabilní rytmikou - basistou Reubenem Rogersem a bubeníkem Eric Harlandem nese své plody v podobě několika dřívějších, skvěle hodnocených alb a také v aktuálním CD "Now", které vyšlo nedávno  u Sunnyside Records. Ukazuje se zde nevídaná sehranost tria, bohatost harmonické imaginace A. Goldberga, smysl pro kontrapunkt i smysl pro střídání hudebních nálad při zachování celistvosti a soudržnosti hudební skladby. Eklekticky čerpá ze všech výdobytků minulého jazzu - od bopu až po atonální prvky a spojuje vše do vlastní a osobité vize, jak má vypadat postmoderní jazz 21. století.

Další velkou hvězdou festivalu bude Kevin Hays. Na labelu Sunnyside Records vydal nedávno pod názvem "New Day" již své šestnácté autorské album (po čtyřech letech nahrávací odmlky). Nahrával se svým novým triem, se kterým již zhruba tři roky v newyorských jazzových klubech hraje nejen vlastní věci, ale též standardy, dylanovky či dokonce soudobého polského skladatele Goreckého! Debutové album pod svým jménem vydal Kevin Hays již v roce 1990 a od té doby se etabloval na newyorské jazzové scéně jako velmi vyhledávaný pianista. V minulosti hrál s celou řadou opravdu významných osobností: Benny Golson, John Scofield, Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel, Jeff Balard, Lionel Loueke, Ron McClure, Vincent Herring, Bob Belden, Joshua Redman, Chris Potter, Nicholas Payton nebo Bill Stewart. V rácmi pražského koncertu jej doprovodí skvělá československá rytmika (Marián Ševčík - dr, Jaromír Honzák - b).  Také pianista Luis Perdomo patří k absolutní špičce současné scény. Nahrával s mnoha hvězdami jako je Miguel Zenon, Dave Douglas, David Sanchez, Tom Harrell a další. Tenmtokrát se představí po boku špnělksého kytaristy Alberta Vily v jeho mezinárodním kvartetu. Celý program budou doplňovat úžasní domácí hudebníci - Vítek Křišťan v sólovém klavírním programu a Jiří Levíček a Martin Brunner se svými trii.

PROGRAM FESTIVALU PIANO DAYS 2016:
16. 4. – 19 h -
Albert Vila Quartet ft. Luis Perdomo
17. 4. –19h - Vítek Křišťan Solo
                21h - Gerald Clayton Trio
18. 4.– 15h - Luis Perdomo Masterclass Workshop
                19h - Martin Brunner Trio
                21h - Aaron Goldberg Trio
19. 4. - 15h - Jiří Levíček workshop
19h - Jiří Levíček Trio 
  22h - Kevin Hays Trio

Místo konání festivalu a informace o vstupném: (vstupenky v prodeji též online v sekci program: http://www.jazzdock.cz/cs/program)
JAZZ DOCK
Janáčkovo nábřeží 2
Praha 5
www.jazzdock.cz

bez autora

reklama