R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač
PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

PRAŽSKÉ QUADRIENNALE

4.6. 2015 - Ve čtvrtek 4. června si ve 14:50 budeme povídat o Pražském Qudriennale 2015. Naším hostem bude výkonná ředitelka PQ'15 Daniela Pařízková.

Divadelní událost roku: Pražské Quadriennale 2015 , největší divadelní přehlídka na světě, zaplní v červnu historické centrum Prahy i veřejný prostor

Přijede Julia Taymor, Robert Lepage i Robert Wilson

Nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie na světě s tradicí od roku 1967 se opět po čtyřech letech vrací do Prahy. 13. ročník Pražského Quadriennale se ponese v duchu živé výstavy, která během 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Celý program se v letošním roce poprvé odehraje v historickém centru Prahy, jak uvnitř významných staveb a památek města, tak ve veřejném prostoru. Hlavní programovou částí Pražského Quadriennale 2015 je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne ohromující labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi. Sám divák se mnohdy stane součástí interaktivních expozic, a bude tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Na Quadriennale proto letos bude možné narazit na mrak, bouřku či vítr, slyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti. PQ dále nabídne široké veřejnosti výstavy škol, divadelní představení i pouliční performance a program pro odborníky v podobě workshopů, přednášek a diskusí s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla a scénografie či dokonce filmu jako jsou Robert Lepage, Robert Wilson nebo Julie Taymor. Na své si však přijdou i ti nejmladší během speciálního programu PQ dětem. Slavnostní zahájení 13. ročníku Pražského Quadriennale se uskuteční ve středu 17. června od 18 hodin na Staroměstském náměstí.

Ústřední částí Pražského Quadriennale je již od roku 1967 výstava národních expozic, které představují aktuální trendy scénografie a divadla vůbec, od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site-specific, pouliční performance a mnohé další.
Návštěvníci se tak mohou formou zážitkové výstavy pomyslně přesunout po mapě celého současného divadelního světa.

Téma Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika


Tématem pro 13. ročník scénografické přehlídky je SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Jednotlivé expozice se budou zabývat nejen uzavřeným prostorem divadelních budov – divadlo se dnes odehrává již běžně v galeriích, v továrnách, na ulici, na náměstí, v parku, na koupališti aj. Hudba, počasí a politika jsou podtémata, která dále rozvíjejí hlavní téma sdíleného prostoru, inspirují umělce a podněcují rozmanitost výstav, které se v Praze představí.

Lokace: PQ 2015 ovládne centrum Prahy, historické budovy i veřejný prostor

Nadcházející ročník PQ se oproti předchozím přesouvá poprvé do historického centra Prahy, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel a další. Velkou novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během které budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu.

Mnoho zemí si také v rámci svých národních expozic zvolilo doprovodné instalace a program na veřejných místech, například Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři nainstalují v prostoru téměř celého Václavského náměstí rozměrnou rampu a za zmínku stojí i speciální hudebně-umělecká performance v Podolské plovárně.

Ochutnávka z programu: Hvězdy světového formátu!


Kromě expozic více než 68 zemí jsou velkým lákadlem i přednášky a diskuze z odborné části programu. Jednou z hlavních událostí PQ bude přednáška kanadského divadelního mága Roberta Lepage. Tento všestranný umělec, režisér, scénograf a herec se proslavil zejména svými multimediálními produkcemi. Pod hlavičkou Ex Machina režíruje v předních operních domech včetně Metropolitní opery v New Yorku. Mnohými je považován za nejtalentovanějšího divadelního umělce současnosti. Další hvězdou programu je jeden ze zakladatelů berlínského souboru Gob Squad Sean Patten, který se ve své přednášce zaměří na použití multimédií v divadle. České odborné publikum bude mít příležitost setkat se také s americkou režisérkou Julii Taymor, jejíž nejznámější film Frida získal šest nominací na Oscara a dvě z nich proměnil. Její neslavnější divadelní inscenací je broadwayský muzikál Lví král, za který získala ocenění nejen za režii, ale také kostýmní návrhy. Během workshopů si profesionálové budou moci vyzkoušet spolupráci s takovými umělci, jako je divadelník Philippe Quesne (Francie), zakladatel Vivarium Studia, který uvedl své minimalistické představení Sergův Efekt na loňském Mezinárodním festivalu divadla v Plzni. Scénografem Dominicem Huberem (Švýcarsko), který spolupracoval například s průkopníky „dokumentárního divadla“ Rimini Protokoll, divadelní režisérkou Kirsten Dehlholm (Dánsko), uměleckou ředitelkou a zakladatelkou souboru Hotel Pro Forma.

Zlatá Triga ocení nejlepší expozici


Na 13. ročníku Pražského Quadriennale se bude udělovat prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají různé scénografické disciplíny. Speciální cena se bude udělovat za inovativní přístup ke scénografii či za podnícení dialogu a nebude chybět ani cena dětských návštěvníků. Mezi členy odborné poroty najdete významné současné divadelní osobnosti např. režisérku a scénografku Kamilu Polívkovou, ruského režiséra a scénografa, vítěze Zlaté Trigy na PQ 2007, Dmitri Krymova či Antôniho Araújo, uměleckého ředitele Teatro da Vertigem, profesora oboru performativní umění na ECA-USP a vítěze Zlaté medaile v kategorii Nejlepší realizace inscenace na PQ.

Základní vstupné na PQ 2015 je 300 Kč. Návštěvníci však mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s českými divadly nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy.

Více informací o jednotlivých částech programu se dozvíte v přiložených detailních tiskových materiálech.


Veškeré informace najdete na www.pq.cz.

Pražské Quadriennale
 pořádá Ministerstvo kultury ČR a realizuje Institut umění - Divadelní ústav.  

Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie.

Pražské Quadriennale 2015 je součástí tříletého mezinárodního projektu SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika.

www.pq.cz

www.sharedspace.cz
www.facebook.com/praguequadrennial

:: ROZHOVOR KE STAŽENÍ ZDE

bez autora