R1 Goat
Právě hraje:
CD NONSTOP
19:00 - 20:00
on-line přehrávač
KOLOSÁLNÍ CONAN

KOLOSÁLNÍ CONAN

29.4. 2015 - Ve středu 29. dubna si v 18:40 budeme povídat o kolosálním Conanovi, kterého chystá Comics Centrum. Naším hostem bude Václav Dort, šéfredaktor Comics centra.

Fantastický svět spisovatele Roberta E. Howarda plný odvážných mužů a krásných žen, ve kterém prastarým říším vládne temná magie a krutá božstva, si oblíbilo mnoho čtenářů po celém světě. Přesto u nás výpravná kniha s dobrodružstvími barbara Conana dosud chyběla. Comics Centrum tak plní sen mnoha jeho fanoušků.

Kolosální Conan nabídne celou původní komiksovou sérii nakladatelství DarkHorse na 1264 barevných velkoformátových stranách. Kniha byla vytvořena jako pocta dvěma velikánům: tvůrci Conana, spisovateli Robertu Ervinu Howardovi, a geniálnímu malíři, který vizuálně redefinoval žánr „Meče a magie“, Franku Frazettovi.

Příběhy, nad kterými dohlížel skvělý scenárista Kurt Busiek, rozvádějí velmi citlivě původní Howardovy povídky. Podílela se na nich řada uznávaných komiksových autorů, mezi nimižnechybějí ani Mike Mignola (Hellboy, Ú.P.V.O.) a EricPowel (Goon). Samotné kresby jsou podobné spíše rozmáchlým malbám než obvyklým komiksovým ilustracím a vycházejí z Frazettových specifických kompozic. Celé dílo vznikalo ve spolupráci s ConanProperties International, která odkaz R. E. Howarda spravuje, a dostalo se mu tak detailní a citlivé péče, že dnes kniha slouží jako „manuál“ pro všechny další „Conanovské“ tvůrce.

České vydání se navíc bude pyšnit vzácnou obálkou. Ta nepatří nikomu jinému než Franku Frazettovi a jeho slavnému obrazu ConantheConqueror, který má dnes v originále hodnotu neuvěřitelných milion dolarů.Kolosální Conan se ale stane ozdobou každé knihovnyi díky šité knižní vazbě s reliéfní zlatoražbou.

„U nás je tahle kniha také poctou jeho českému literárnímu objeviteli a překladateli Janu Kantůrkovi,“ říká Václav Dort, šéfredaktor Comics Centra. „Kantůrek je v současnosti spojován především se Zeměplochou TerryhoPrachetta a na Conana se často zapomíná. Sám si pamatuji to první dechberoucí setkání s Conanem, když se u nás, díky České speleologické společnosti a Klubu JuliuseVernea, na sklonku totality objevil.“

Conan byl u nás známý nejprve z filmových zpracování s Arnoldem Schwarzenegerem (ConanBrabar 1982 a Conan ničitel 1984), která v osmdesátých letech kolovala mezi lidmi v mnoha nelegálních kopiích na videokazetách. Až dlouho po té jej začali jeho fanoušci objevovat ve formě literární a komiksu.

Kolosální Conan navazuje na velký úspěch předešlých dvou velkoformátových projektů nakladatelství Comics Centrum – Kurva velký Sin City a Hellboyova pekelná knižnice. Také on bude realizován pouze v případě, že si jej předem objedná a zaplatí alespoň 300 čtenářů. Akce trvá do 15. května, kniha pak vyjde na konci června 2015. Více informací na www.comicscentrum.cz.

Robert Erwin Howard (1906 – 1936) byl známý americký spisovatel westernů, fantasy, historických dobrodružných příběhů, hororů a spoluzakladatel žánru „Meč a Magie“. K tomu za svůj krátký život vytvořil dvě velmi ceněné sbírky básní. Měl schopnost psát skutečně dechberoucím stylem, který dokáže napodobit jen málokdo. Vědělo se o něm, že je psychicky nevyrovnaným člověkem, který touží po životě v jiném světě. Když se dozvěděl o blížící se smrti své matky, spáchal sebevraždu zastřelením. S životem v tomto světě se rozloučil slovy:

Všechno odešlo, všechno je pryč, tak položte mne na oltář
– je po slavnosti a lampy ztlumily svou zář.


Frank Frazetta (1928 – 2010) byl americký malíř a ilustrátor, autor mnoha fantaskních a sci-fi obrazů, obálek knih i přebalů gramofonových desek, plakátů a komiksů. Svojí interpretací Conana vizuálně redefinoval žánr „Meč a Magie“. Vtiskl podobu mnoha hrdinům dobrodružné literatury a zároveň patřil k nejvyhledávanějším kreslířům obálek. Originály jeho kreseb v současnosti stojí miliony dolarů, ale jen zřídka se dostávají do aukčních síní.

O NAKLADATELSTVÍ COMICS CENTRUM

Nakladatelství Comics Centrum vzniklo v roce 2003. Zakladatelé získali své zkušenosti s komiksem již v roce 1993 prací na magazínu Comics Arena. Ve své produkci se Comics Centrum zaměřuje na komiksové příběhy určené především dospělým čtenářům, na díla zajímavá po scenáristické i grafické stránce. Nakladatelství vydává romány v obrazech, například Ragemoor, Drsná škola, Goon, Vrána, Hellboy, Sin City, 300 – Bitva u Thermopyl, nebo Conan.

V roce 2007 Comics Centrum vydalo v České republice historicky první knihu o dějinách světového komiksu. Pro tuto knihu poprvé v České republice nakreslil speciální obálku Bryan Talbot. V roce 2012 Comics Centrum přivítalo v Praze Jamese O´Barra, výtvarníka a autora kultovního komiksu Vrána, který zde prvně pohovořil o své práci, komiksech, o Vráně a její zfilmované verzi. Vydání restaurovaného komiksu Drsná škola z roku 2013 bylo natolik úspěšné, že si restaurovaná data vyžádali i ve vydavatelství DarkHorse v USA.

V loňském roce  vydalo Comics Centrum dvě speciální velké velkoformátové sbírky komiksů „Kurva velký Sin City“ a „Hellboy: Pekelná knižnice kniha první“. 

www.comicscentrum.cz

bez autora