GALERIE ART SALON S

GALERIE ART SALON S

24.4. 2015 - V pátek 24. dubna si ve 14:50 budeme povídat o Galerii Art Salon S. Našimi hosty budou ředitelka galerie Bára Maštrlová - ředitelka galerie, kurátor výstavy Petra Bařinky Michal Tošner a umělkyně Alena Kupčíková.

Galerie v Tančícím domě přilákala na současné umění za rok své existence tisíce návštěvníků
Zpřístupnila střechu domu a plánuje výstavu Káji Saudka

Galerie Art Salon S v Tančícím domě bilancuje po více než ročním fungování své výsledky. Během 13 měsíců, kdy je Tančící dům díky galerii otevřen veřejnosti, přilákala na současné umění a jednu z nejhezčích vyhlídek na metropoli více než 30 000 návštěvníků. Galerijní prostory během několika měsíců prošly citlivou rekonstrukcí, v 7. patře byl otevřen Glass Bar a střecha s vyhlídkou je zpřístupněna veřejnosti.


Tančící dům dnes funguje spíše jako takové polyfunkční centrum. Najdete v něm galerii Art Salon S, Glass Bar s jednou z nejhezčích vyhlídek na město a otevírací dobou do půlnoci, kanceláře či uměleckou restauraci Ginger & Fred,“ vysvětluje Barbora Maštrlová, ředitelka galerie, a dodává, pokud se návštěvník vydá do galerie za uměním, nečeká na něj pouze prohlídka výstav. Cena lístku zahrnuje také vstup na střechu Tančícího domu a občerstvení v podobě jednoho nápoje v Glass Baru.“

Poté, co v roce 2013 získal Tančící dům nového majitele, byla na začátku následujícího roku na zkoušku dvou měsíců otevřena v prvních patrech galerie Art Salon S. Po uplynutí zkušební doby se nový majitel domu, Pražská správa nemovitostí, rozhodl z pop-up galerie vytvořit stálý galerijní prostor s pestrým programem zaměřeným na současné umění a prostory jí pronajal nastálo. Mladá galerie se nachází ve třech nejnižších patrech domu, během uplynulého roku prošel tento výstavní prostor citlivou rekonstrukcí včetně instalace profesionálního galerijního osvětlení a turniketů. Galerie během prvního roku fungování představila samostatné výstavy současných umělců například Tomáše Němce, Adama Jílka, Epose 257, Luybe Petrova, Eleny Steiner a dalších. Do druhého roku fungování vstupuje s novým logem a webovými stránkami, plánuje výstavy Aleny Kupčíkové, Petra Bařinky, Hunta Slonema či Michaila Ščigola a během letního období vystaví díla Káji Saudka s lechtivou tématikou. Galerie však současné umění jen nevystavuje, ale svou činností mladé začínající umělce také podporuje. Ve svém programu Support zprostředkovala roční rezidenci třinácti umělcům v ateliérech budovy Microna zcela zdarma, uspořádala seminář pro začínající umělce „Jak se prosadit po umělecké škole“ či plánuje spolupořádání mezinárodní soutěže Cena bienále “Carlo Bonatto Minella”.

Tančící dům: historie a fakta
Před rokem 1945: Na místě dnešního Tančícího domu stál nárožní činžovní dům.
1945: Dům byl zničen zásahem americké bomby při leteckém bombardování Prahy. Půl století bylo nároží bloku u Resslovy ulice prázdné.
1986: V tomto roce hovořil o nápadu zástavby architekt Vlado Milunić s Václavem Havlem. Milunić stavbu následně navrhl spolu s Frankem O. Gehrym. Předlohou domu byla slavná taneční dvojice Ginger Rogersová a Fred Astaire, od té doby se Tančícímu domu také říká Ginger a Fred. Na podobě interiérů kanceláří v domě z části pracovala britská architektka českého původu Eva Jiřičná.
1994: Začala výstavba Tančícího domu.
1996: Tančící dům byl dokončen a slavnostně otevřen.
1996: Tančící dům získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku a v českém časopise Architekt se dostal mezi 5 nejvýznamnějších českých staveb 90. let 20. stol.
Do roku 2014: Dům nebyl přístupný veřejnosti, nacházely se zde pouze kancelářské prostory.
2014: Tančící dům koupila Pražská správa nemovitostí (PSN) za 360 milionů Kč. Dům postupně proměnila ve veřejné umělecké centrum. Nachází se zde galerie současného umění Art Salon S, umělecká restaurace Ginger & Fred a Glass Bar s vyhlídkou na Prahu. Ve stejném roce byla také veřejnosti zpřístupněná střecha domu. Z části se tak naplnila prvotní představa autorů návrhu i idea Václava Havla, kteří chtěli, aby na místě stál dům plný kultury.

O galerii Art Salon S
Art Salon S je mladá galerie sídlící v Tančícím domě v Praze. Cílem Art Salon S je objevovat a podporovat mladé talentované umělce z České republiky i ze zahraničí. Umožnit těmto nadějným autorům se prosadit, získat uznání znalců a pozornost veřejnosti. Činnost galerie však sahá mnohem dále. Art Salon S se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění prostřednictvím komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí, speciálních večírků a další odborné činnosti, a tím rozšiřovat povědomí o mladém umění u široké veřejnosti.

Informace a novinky o galerii můžete získat na webu www.artsalons.cz nebo Facebook účtu: www.facebook.com/artsalons.

bez autora