EIGA-SAI 2015

EIGA-SAI 2015

9.3. 2015 - V pondělí 9. března si ve 14:50 budeme povídat o festivalu japonského filmu a kultury Eiga-sai 2015. Naším hostem bude Robin Heřman.

Pražská část festivalu Japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2015 začíná již ve čtvrtek 12.3. Hlavním hostem bude oscarový režisér Takita Yojiro.

Zatímco plzeňský prolog festivalu je již v plném proudu (potrvá až do 11.3.), v Praze finišují přípravy na zahájení. V prodeji jsou již všechny typy permanentek i vstupenky na jednotlivé projekce, vrcholí přípravy víkendového doprovodného programu pro celou rodinu.

Letošní EIGA-SAI nabízí celkem 18 japonských snímků všech žánrů, od klasiky až po nejnovější produkci. Přestože hlavní téma letošního ročníku zní „Reflexe smrti v japonském filmu a kultuře“, neznamená to, že by v programu chyběly komedie či filmy s optimistickým vyzněním - právě naopak. Satirické komedie na zdánlivě pochmurné náměty mají v Japonsku mimořádně bohatou tradici – k těm nejlepším patří nepochybně Trest smrti oběšením (Kōshikei, 1968), pod nímž je podepsána jedna z nejvýraznějších osobností japonské nové vlny, nedávno zesnulý režisér ŌSHIMA Nagisa, či snímek lakonicky nazvaný Pohřeb (Osōshiki, režie ITAMI Jūzō, 1984). Poněkud jiného ražení, nicméně rovněž mistrovským dílem, je i Kroužek sebevrahů (Jisatsusākuru, režie SONO Shion, 2002), který v Japonsku nesmírně exponované téma kolektivních sebevražd mladých lidí pojednává na pomezí hororu a fantasy. Největším lákadlem je nepochybně dosud jediný japonský oscarový snímek Průvodce (Okuribito) – jeho tvůrce, režisér TAKITA Yōjirō bude hlavním hostem festivalu a ve svém programu má mimo jiné i velice žádané besedy s publikem. Z dalších titulů Takitovy retrospektivy české diváky asi nejvíc potěší snímky na historické náměty – vynikající samurajská freska Poslední věrný chrámu Mibu (Mibugishi-den, 2003) či mysteriózní snímek Geomant (Onmyōji, 2001), odehrávající se na duchy a démony ovládaném japonském císařském dvoře 10. století. V Takitově retrospektivě nebude ale chybět ani ukázka erotického žánru pinku eiga (doslova „růžové filmy“), na jehož poli se režisér proslavil v 80. letech.

EIGA-SAI  ale nejsou jen filmy (byť slovo v českém překladu znamená filmový festival) – o víkendu se opět chystá bohatý doprovodný program:  Tradiční happening s bubny taiko a shamisenem, dílny tradičních japonských disciplín pro celou rodinu, akce pro milovníky mangy a anime, přednášky, výstavy. A samozřejmě tradiční japonské menu.  O víkendu určitě bude stát za to strávit v Lucerně celý den.  Podrobnosti k programu jsou k dispozici na www.eigasai.cz

Vstup na všechny akce doprovodného programu je zdarma!

EIGA-SAI 2015 / 8. ročník festivalu japonského filmu a kultury

5. – 11. března                  Plzeňský prolog (kino Beseda)

12. – 18. března               Pražská část (kino Lucerna)


19. března – 20. dubna                 ozvěny v regionech

České premiéry úspěšných snímků z posledních let i proslulá klasická díla.
Bohatý doprovodný program (přednášky, koncerty, výstavy, dílny, besedy, sympozium MANGANIME).
Vstupenky za atraktivní ceny (základní cena 90 Kč / projekce, zvýhodněné permanentky).

www.eigasai.cz

bez autora

reklama