STUDIO HRDINŮ - MARBOT

STUDIO HRDINŮ - MARBOT

4.3. 2015 - Ve středu 4. března si v 18:40 budeme povídat o nové inscenaci Studia Hrdinů nazvané Marbot. Našimi hosty budou Honza Horák s Michalem Pěchoučkem.

 První jarní premiérou divadla Studio Hrdinů se stane inscenace Marbot

Marbot je volnou interpretací stejnojmenného románu Wolfganga Hildesheimera. Studio Hrdinů, již druhým rokem po sobě nominované na Cenu divadelní kritiky v kategorii divadlo roku, uvede premiéru 6. března.


Marbot je fiktivní postava ze stejnojmenného románu Wolfganga Hildesheimera. Jedná se o román napsaný dokumentární formou, kde se hlavní postava setkává s osobnostmi literárního a výtvarného světa první třetiny devatenáctého století a vede s nimi dialog. Román přiznaně zpochybňuje pečlivě vytvářenou fikci a zároveň si klade otázky vztahu mezi uměním a skutečností. Od okamžiku, kdy jsem na tento trochu podivný román o "prvním kunsthistorikovi" narazil, věděl jsem, že ho budu chtít s Michalem zpracovat na divadle a při prvním setkání nad textem nám bylo jasné, že Marbota musí hrát Bohdan Bláhovec," říká režisér a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák.

Naše adaptace si z románu půjčuje hlavní dějovou linii, kterou interpretujeme velmi volně. Marbot zde vede dialog pouze se stárnoucím Goethem, jakožto s dobovou ikonickou autoritou.  Obrací se na něj jako na autora románu o svobodě Utrpení mladého Werthera. K tomuto kroku Marbota přivedl jeho incestní vztah se svou matkou, jehož naplnění způsobilo jejich vzájemné a definitivní odloučení. Vnitřní obhajoba milostného vztahu s matkou má pro něj jediné možné, byť marné, východisko, tedy seznamování se s evropskou kulturou, především s literaturou a výtvarným uměním. Vytvoří tak utopický koncept umělecké kritiky, jejímž základem je psychoanalýza, a který je divákovi zprostředkován především svébytným řešením výtvarné podoby naší inscenace. Autor scénografie a spolurežisér, Michal Pěchouček dodává: „Co je Marbot? Snění o umění a romantickém hrdinovi. Jakési volné pokračování naší inscenace Muži malují. Tentokrát pro dospělejší diváky.“

V hlavních rolích se představí filmový dokumentarista Bohdan Bláhovec a herci Jiří Štrébl, Eva Hacurová a Petra Lustigová.

Studio Hrdinů je nominováno Cenou divadelní kritiky (dříve Cena Alfréda Radoka) na Divadlo roku 2014, nominováno je také za hudbu (DG 307) k inscenaci Pustina.

premiéra Marbot: 6. března ve 20.00, repríza: 7. března a 24. března ve 20.00
autor: Wolfgang Hildesheimer
scénář: Jan Horák, Michal Pěchouček
režie: Jan Horák, Michal Pěchouček
dramaturgie: Jan Horák
scéna: Michal Pěchouček, Dominik Hejtmánek
kostýmy: Tereza Kopecká, Ondřej Kinský
hudba: Dominik Gajarský
výtvarná spolupráce: Ondřej Petrlík a Michaela Beránková
překlad: Anita Pelánová

Studio Hrdinů
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

www.studiohrdinu.cz  
www.facebook.com/StudioHrdinu  
instagram.com/studiohrdinu  
twitter.com/StudioHrdinu

bez autora

reklama