KRÁSA DNEŠKA

KRÁSA DNEŠKA

2.3. 2015 - V pondělí 2. března si v 18:40 budeme povídat o koncertním cyklu Krása dneška a jeho březnovém vydání. Naším hostem bude dramaturg Petr Kofroň.

Březnová Krása dneška podnikne výpravu do dadaistické Francie

Nemusíme se zajímat o soudobou hudbu, abychom si nedokázali hravě vybavit některé melodie nadčasového skladatele Erika Satieho. Hned trojici děl z jeho hudební kuchyně naservíruje další z koncertů cyklu soudobé hudby Krása dneška v úterý 3.  března v Experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici.

Volba leitmotivu tentokrát padla na období první poloviny 20. století ve Francii, která rodila umělecká díla pod vlivem avantgardního směru dada nebo též dadaismu. Tento ve své době velmi populární směr sloužil jako prostředek pro vyjádření zmatku a strachu z války, přičemž nehledal žádná východiska. Hudební ochutnávky z bohatého arzenálu děl Erika Satieho, které dramaturg a moderátor Krásy dneška Petr Kofroň pro tento večer vybral, vznikly v letech 1914–1920.

Hráči předního orchestru PKF – Prague Philharmonia, který unikátní cyklus koncertů pořádá, zahrají dvě skladby pro housle a klavír, v závěrečné ukázce pak zazní tři klarinety, trombón a čtyřruční hra na klavír. Jak je již zvykem, součástí večera bude host, který přispěje ke komplexnějšímu pohledu na zvolené téma. Na čtvrtý koncert sezony pozvání přijal básník a autor šestnácti básnických sbírek, Eugen Brikcius.

Erik Satie byl francouzský skladatel a klavírista konce 19. a první poloviny 20. století, který svými novátorskými postupy předčil svou dobu. Stal se tvůrčím vzorem nejen pro své současníky, jakými byli například Claude DebussyMaurice Ravel nebo Francis Poulenc, ale rovněž pro současnější skladatele. Tento hudební experimentátor je označován za předchůdce impresionismu, neoklasicismu, konceptuálního umění a ambientní hudby

Koncert s názvem Francouzské dada se uskuteční v Experimentálním prostoru NoD, na adrese Dlouhá 33, Praha 1 od 19.30 hodin. Vstupenky v kategoriích za 150,- a 250,- Kč je možné zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty, osobně v předprodeji PKF - Prague Philharmonia (úterý - čtvrtek, Husova 7, Praha 1) nebo hodinu před koncertem v místě konání. Studenti mají vstup zdarma. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

Program:

ERIK SATIE

Choses vues à droite et à gauche (sans lunettes), pro housle a klavír
Embarquement pour Cythère pro housle a klavír
Musique d'ameublement, 2 entr'actes or Sonsindustriels pro tři klarinety, trombón a čtyřruční klavír

Koncertní cyklus Krása dneška PKF – Prague Philharmonia je průkopníkem soudobé hudby na české kulturní scéně a navazuje tak na zavedenou tradici v řadě evropských metropolí, kde se tento žánr těší značné pozornosti a vydobyl si svébytné postavení. Mezi nejvýznamnější události soudobé hudby nejblíže od našich hranic patří například festival Wien Modern, bratislavský Melos-Ethos, legendární festival Varšavská jeseň fungující již od roku 1956 nebo německý festival v Donaueschingen.

Krása dneška dává prostor skladatelům 20. století, v jejichž melodiích zaznívají tradiční hudební nástroje, přitom odrážejí odlišné myšlenkové a hudební principy, než tomu bývalo u jejich předchůdců. Cyklus je na světě již 10. sezonu. V sezoně 2012–13 se jej poprvé dramaturgicky i moderátorsky ujal specialista na soudobou hudbu u nás, Petr Kofroň, nynější umělecký ředitel Státní Opery Praha. Ve svých monotematických pořadech, kam zve hosty, jež tvoří průsečík mezi hudbou a některým ze společenskovědních či exaktních oborů, pokračuje i v sezoně 2014–15.

PKF – Prague Philharmonia
vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě.

PKF – Prague Philharmonia je ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.

V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008-09 šéfdirigent a hudební ředitel Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Od počátku sezony 2015–16 se postu šéfdirigenta a hudebního ředitele ujme významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství a za některé z nich získal prestižní ocenění.

V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím vlastního projektu Orchestrální akademie. Navíc jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti a jejich rodiče, koncerty pro školy v českém i anglickém jazyce. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit dětské estetické cítění a rozšířit okruh aktivit dětí ve volném čase.

Sezona 2014–15 znamená pro PKF – Prague Philharmonia důležitý okamžik v její historii. Připomene si totiž 20. výročí založení, jež náležitě podtrhne mimořádnými událostmi, a to nejen koncertními. Kromě abonentní sezony, již zahájila speciálním projektem „20 let stylově“ a která je bohatá na elitní dirigentská a sólistická jména (Emmanuel Villaume, Mischa Maisky, Isabelle Faust a další), se vydala také do Ománu nebo na zájezd do Japonska.

PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Více informací na www.pkf.cz a na www.facebook.com/PKFPraguePhilharmonia.

bez autora

reklama