EAST DOC PLATFORM 2015

EAST DOC PLATFORM 2015

23.2. 2015 - V pondělí 23. února si v 18:40 budeme povídat o East Doc Platform 2015. Naším hostem Jana Ripplová, hlavní koordinátorka projektu KineDok z Institutu dokumentárního filmu.

EAST DOC PLATFORM 2015 - STEP INTO IT
(2
. - 8. března 2015, Praha - Institut Cervantes a Divadlo Komedie)

V pondělí 2. března začne čtvrtý ročníknejvětší dokumentární akce svého druhu ve střední a východní Evropě - East Doc Platform.Organizátorem akce pořádané při festivalu Jeden svět jeInstitut dokumentárního filmu (IDF), podporující už patnáctým rokem dokumentární snímky ze střední a východní Evropy ve všech fázích vývoje.

Alternativní projekt KineDok aneb zaostřeno na diváky

V rámci East Doc Platform bude představen unikátní projekt mezinárodního rozsahu s názvem KineDok. „Projekt se bude snažit oslovit příznivce autorských dokumentů, kteří jsou přesvědčeni, že si tyto filmy zaslouží velké plátno a debaty se zajímavými hosty. KineDok přivítají také ti, kteří věří, že společně sdílený zážitek ze sledování filmu s přáteli na jejich oblíbeném místě dokáže bohatě vynahradit pohodlí domova a namísto unifikovaných multiplexových kinosálů ocení svébytného ducha nejrůznějších alternativních prostor. Nemluvě o možnosti propojení s komunitou podobně smýšlejících lidí v pěti zemích a aktivního zapojení do této alternativní distribuční sítě,“ říká Jana Ripplová, hlavní koordinátorka projektu KineDok.

Pilotní ročník projektu KineDok bude slavnostně zahájen 6. března od 20.30 v prostorách La Fabrika-Slévárna projekcí dokumentu Andrey Culkové Sugar Blues, který byl premiérově uveden na prestižním festivalu CPH:DOX v Kodani. Napínavý osobní deník režisérky a zároveň angažované matky, která se po zjištění těhotenského diabetu rozhodne postavit proti „cukrovému diktátu“, se snaží zjistit, co stojí za naší závislosti na cukru a za mašinérií, která nás nutí jíst sladké. Po projekci filmu bude párty s DJ Rumdomem.

Odkrývání rodinných tabu či reflexe současných světových konfliktů

Stejně jako v minulých letech bude většina akcí East Doc Patform otevřená veřejnosti. V úterý 3. března např. proběhne projekce oceňovaného dokumentu Kauza Cervanová následovaná master classem známého slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa, který představí svoji tvorbu zaměřenou na aktuální témata vyrovnávání se s „traumatickým“ dědictvím historických událostí ve střední Evropě ve 20. století.

Ve středu 4. března bude k vidění jeden z nejlepších dokumentů uplynulé dekády, americký snímek Stevie. Jeho režisér Steve James se v něm po letech vrací do venkovských oblastí Jižní Illinois, aby se znovu potkal se Stevie Fieldingem, kterého znal jako dítě a který je nyní již jako dospělý muž obviněn z vážného zločinu.

Ve čtvrtek 5. března se pak umělecký ředitel a zakladatel americké společnosti Kartemquin Films GordonQuinn bude zabývat problematikoumorálky při natáčení dokumentárních filmů.

Zajímavý zážitek slibuje v sobotu 7. března představení 21připravovaných celovečerních dokumentů ze sekce East EuropeanForum, které se pohybují od intimních zpovědí poodkrývajícími různá rodinná tabu až k dokumentárním reflexím současných světových konfliktů včetně situace na Ukrajině.

Chybět nebude ani prezentace vybraných transmediálních projektů s aktivistickým přístupem a potenciálem pro sociální kampaněDoc Tank, různé master classes či přednášky.Příznivci autorských dokumentů si tak opět přijdou na své!

Více o programu East Doc Platform na www.DOKweb.net

bez autora

reklama