R1 Goat
Právě hraje:
CD NONSTOP
19:00 - 20:00
on-line přehrávač
HUDEBNÍ CENY VINYLA

HUDEBNÍ CENY VINYLA

3.2. 2015 - V úterý 3. února si v 18:40 budeme povídat o hudebních cenách Vinyla. Naším hostem bude Tomáš Grombíř.

Vyhlášení vítězů IV. ročníku hudebních cen Vinyla proběhne v neděli 8. 2. 2015 od 20:00 v pražském Lucerna Music Baru. Slavnostní vyhlášení je opět pojato jako reprezentativní výběr české hudby a v LMB tak postupně zahrají Kalle, Vložte kočku a DVA. Součástí večera bude již tradiční křest vinylu se skladbami všech nominovaných, jehož obálku pojala umělecká skupina Rafani.

Dramaturgie večera se snaží reflektovat nejen aktuální domácí nezávislou hudební scénu, ale také odrážet samotné ceny Vinyla. Kalle se svým debutem Live from the Room jsou nominovaní hned ve dvou kategoriích letošní Vinyly. Kapela Vložte kočku jeloňským držitelem Desky roku za album SEAT a do Lucerny si připravila speciální set, kdy toto album kompletně zahraje. DVA taktéž figurují v letošních nominacích a koncert bude výjimečný i proto, že je pražské publikum může vidět naposled před plánovaným koncertním turné v Austrálii a na Novém Zélandu,“říká za koordinátory ceny Pavel Uretšlégr.

Vítěze v kategoriích DESKA, OBJEV a POČIN vyberedvaadvacetičlenná porota složená z aktivních hudebních publicistů a osobností české hudební kritiky. Každý má jeden hlas a vítěz je určen součtem jednotlivých hlasování.

Vyhlášení letošního ročníku proběhne pod taktovkou moderátorského dua Jiří Havelka a Ondřej Cihlář z divadla Vosto5.

Tradiční součástí cen Vinyla je limitovaný stokusový náklad LP desky – vinylu
. Deska, která obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných, tak shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží – dotvořená autorem návrhu obalu – jako samotné ocenění pro vítěze ve všech třech kategoriích.Přední stranu obalu LP letos vytvořila umělecká skupina Rafani, která ve svých dílech mj. často pracuje se zvukem. Na rozdíl od autorů v předchozích letech (Josef Bolf, Jiří Franta – David Böhm, Krištof Kintera) obálku pojednali jako textové pole. Na otázku, v jakém vztahu jsou jednotlivá slova, odpovídají: „Žádný jednoznačný návod čtení není. Jsou jen různorodé pojmy a sousloví seřazené za sebou. Některé jsou obecné, jiné konkrétní, klišovité či extremistické. Důležitá pro nás byla hierarchie, která se váže i k udělování cen obecně. Kontra náhoda, nahodilost, svévolnost, pofidérnost. Tento seznam predestinuje otázku, po které následovaly odpovědi zpovídaných. Nic takového však není. Nebo je. Jsou to odpovědi bez otázky. Nebo odpovědi na zásadní otázku.“

Program večera v LMB:

20:00 – 20:45 Kalle
21:00 – 22:00 Vložte kočku
22:00 – 22:30 VYHLÁŠENÍ VINYLA 2014
22:45 – 23:45 DVA

FACEBOOK: https://www.facebook.com/events/768946459857859/

Nominace IV. ročníku 2014
(nominovaní jsou řazeni abecedně, více o nominovaných najdete na stránkách vinyla.cz)


Deska roku

DVA – Nipomo
Kalle – Live fromTheRoom
Leto – Zbytky ozářených ploch

Objev roku

Divided
Kalle
Schwarzprior

Počin roku

Pelhřimovy 2014
Studio Needles – hudba k audioknize Solaris
U nás v garáži

O Vinyle

Cenu iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V I. ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik NationLegendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival CreepyTeepee (Počin roku).  Ve II. ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku). V dosud posledním III. ročníku si ocenění odnesly Vložte kočku (Deska roku), Nylon Jail (Objev roku) a Piana na ulici (Počin roku).

bez autora

reklama