R1 Goat
Právě hraje:
CD NONSTOP
19:00 - 20:00
on-line přehrávač
PROJEKT 100 A OKNO DO DVORA

PROJEKT 100 A OKNO DO DVORA

22.1. 2015 - Ve čtvrtek 22. ledna si ve 14:50 budeme povídat o letošním Projektu 100 a filmu Okno do dvora, které celý program otevírá. Naším hostem bude Jan Jílek.

Velké filmy, na velkém plátně – slogan, kterému Projekt 100 dostojí i v letošním roce. Největší a nejprestižnější kolekce klasických filmů distribuovaných v tuzemských kinech v roce 2015 uvede snímky Okno do dvora, Perný den, Klub rváčů, Kouř a Vynález zkázy.

Projekt 100od roku 1995 pořádá Asociace českých filmových klubů, přičemž dosud bylo do českých kin uvedeno 179 filmů, které vidělo přibližně 800 tisícdiváků. Letošní ročník zahájí film Alfreda Hitchcocka, krále thrilleru a napětí, Okno do dvora. Slavnostní premiéra ve stylu 50. let proběhne 22. 1. 2015 ve 20:30 hodin v  kině Světozor.

Diváci se opět mohou těšit na americkou klasiku v lednu, evropský klasický film v březnu, kultovní film 90. let v květnu a českou klasiku v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Oproti minulému ročníku navíc přibyde premiéra klasického dětského filmu, který bude mít taktéž premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

„Při výběru filmů jsme si velmi dobře vědomi dlouhé tradice a celorepublikové prestiže značky „Projekt 100“. Proto doufám, že se nám opět podařilo vytvořit kolekci děl, která jsou dostatečně různorodá, která doslova baží po velkém plátně a která budou mít i širokou diváckou odezvu. Zatímco minulost Projektu 100 je reprezentována jeho tradicí, jeho budoucí udržitelnost pak vždy určuje zájem diváků,“
přibližuje letošní Projekt 100 hlavní dramaturg Jan Jílek.

Asociace českých filmových klubů tak diváky zve na další velkou cestu do fascinující historie kinematografie, díky níž můžete odhalit vraždu (Okno do dvora) spáchanou na konci jednoho opravdu náročného dne (Perný den) nebo vše jednoduše vyhodit do povětří (Klub rváčů). Ať už se rozhodnete pro cokoliv, určitě bude každý váš krok fajn, fajnový (Kouř), protože všichni víme, že žádná opravdová zkáza se nekoná (Vynález zkázy). Všechno je totiž jen v našich hlavách, stejně jako všechny velké filmy, které jsme viděli.

Do českých kin se v roce 2015 zásluhou Projektu 100 dostane pět mimořádně kvalitních děl světové a české kinematografie, která jsou v restaurované a v digitální podobě očekávanou událostí všech fanoušků filmu. Aby bylo jejich hledání a orientace v Projektu 100 jednodušší, bude 7.1. 2015 spuštěn i nový web Projektu 100, který je přístupný na stránkách www.projekt100.cz.  Od 1. 9. proběhne tato kolekce filmů formou přehlídek ve vybraných filmových klubech včetně školních projekcí.

Okno do dvora

Okno do dvora vytvořil režisér Alfréd Hitchcockv 50. letech, tedy v období, které je považováno za vrchol jeho tvorby. Snímek je inspirován povídkou autora kriminálních románů Cornella Woolriche „Musela to být vražda“. Scénář spolu s Hitchcockemvytvořil John Michael Hayes, přičemž původní povídku rozšířili o milostný příběh. Film do českých kin uvádí Asociace českých filmových klubů (AČFK) distribuční premiérou 22. ledna ve 20:30 hodin v kině Světozor. Premiéra ve stylu 50. let zároveň zahajuje Projekt 100 v roce 2015, díky němuž se tento velký film dostává opět na velké plátno.

Hlavní hrdina L. B. Jeffries (James Stewart) si při focení automobilových závodů zlomí nohu, a proto je šest týdnů ve svém bytě s nohou v sádře upoután na invalidním vozíku. V nezvyklé situaci se Jeff rozhodne pro netypickou zábavu, sledování svých sousedů. Pohledem z okna na dvorek si krátí čas a sleduje, co se v jednotlivých oknech odehrává. Nudné chvíle v letních vedrech mu zpestřují návštěvy elegantní snoubenky Lisy (Grace Kellyová) a zdravotní sestry Stelly (Thelma Ritterová). Jeff jednou nabyde podezření, že u sousedů Thorwaldových není něco v pořádku. Nemocná paní Thorwaldová z bytu zmizela, aniž by ji viděl odcházet, a pan Thorwald vynášel několikrát za noc něco v kufru. Král napětí rozuzlení příběhu sdělíaž v samotném závěru.

Okno do dvora bylo nominováno načtyři Oscary (režie, scénář, barevnákamera, zvuk - Loren L. Ryder), diváckyi kriticky bylo neobyčejné úspěšné a roku 1997 bylo zařazeno jako „kulturně,historicky či esteticky významné dílo“ do Národního filmového registru Spojených států. Snímek byl od té doby mnohokrát citován a stal se inspirací pro řadu dalších snímků – např. Silniční hry (Road Games, 1981), Dvojník (Body Double,1984), Někdo se dívá (Sliver, 1993) či Disturbia (2007). Přímého remaku sedočkal v televizi v roce 1998, kdy se hlavní role zhostil po nehodě paralyzovanýChristopher Reeve.

Sám Alfréd Hitchcock jednou řekl, že: „Film je dobrý tehdy, stojí-li za vstupenky, večeři a poplatek za hlídání dětí.“Okno do dvora je snímkem, pro který se vyplatí udělat všechny tři věci. „Jedná se o jeden z vrcholů filmové tvorby Alfreda Hitchcocka. Je stejně strhující cestou za odhalením vraždy jako mistrovskou studií voyeurismu, který s hlavním hrdinou sdílí každý z fascinovaných diváků. Okno do dvora je představením, které nás okem kamery staví na roveň jeho protagonisty, Jeffa Jeffriese,“ shrnula kvality snímku Iva Hejlíčková, programová ředitelka. Od 1. 9. proběhne tato kolekce filmů formou přehlídek ve vybraných filmových klubech včetně školních projekcí.

Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz

bez autora

reklama