ANDROID ASTEROID

ANDROID ASTEROID

18.12. 2014 - Ve čtvrtek 18. prosince si ve 14:50 budeme povídat s Android Asteroid o jejich nové desce. Našimi hosty budou Tomáš Konůpka a Honza Pospíšil.

Android Asteroid: Připoutejte se, Ikaros přistává!

Co se stane, když smícháte západoafrický beat kmene Joruba s moravským cimbálem? Zjistíte to, když přijdete 18. prosince 2014 na křest nové desky Android Asteroid v pražském Lucerna Music Clubu.

O Android Asteroid jste už asi slyšeli. Jako první česká skupina loni nahrála desku ve Studiu Abbey Road v Londýně, ve stejných prostorech, kde vznikaly hity The Beatles a dalších legend. Honza Pospíšil a Tomáš Konůpka, kteří tvoří základ AA, měli vždycky velké plány a nikdy se nebáli pustit tam, kde by se jiní zastavili. Vždy se obklopovali prvotřídními muzikanty a do každého nového projektu se pustili se záviděníhodnou energií. Nyní paprsky jejich nadpozemské síly míři k dosažení dalšího snu: desky s názvem Ikaros.

Pokud myslíte na bájného hrdinu, který neposlechl rady svého otce, vylétl moc blízko Slunci a zřítil se do moře, jdete na to správně. Androidí Ikaros se jen posunul o kus dál. Svou pýchu vystavuje na odiv na okraji útesu, z nějž jako celebrita organizuje vlastní tiskovou konferenci, aby se vzápětí v supermoderním leteckém oděvu flysuitu vrhl do hlubin, které ho tragicky pohltí. Stará balada v novém kabátě, napadne vás. Aby to byla pořádná depka, celou záležitost sleduje jeho věčná láska. Takhle název alba vysvětluje producent a raper Honza Pospíšil.

Míchaní zdánlivě neslučitelného je pro Androidy příznačné. Bubeník a druhý člen kosmické posádky Tomáš Konůpka si vzpomněl na komplikovaný polyrytmický kruhový beat nigerijského kmene Joruba, kde se ozývají čtyři doby do tří dob. A právě do něj kluci vpustili tklivou melodii moravského cimbálu. „Proč zrovna cimbál?” napadne vás u kapely, která loni několikrát vystoupila na střeše Red Bull Tour Busu nebo na Hip Hop Campu. „Fricek z Mnichova má heligonku, bluesman z New Orleans kytaru nebo piáno a my? My máme cimbál. Říkali jsme si, že bychom ho chtěli použít, akorát jsme nevěděli jak,” říkají Tomáš s Honzou. A pak to přišlo. Cimbál se vznáší nad nigerijský beatem. Skladba nemá skoro žádný text, ale rapper Honza ještě před nahráváním obešel hudebníky a seznámil je s myšlenkou, že by to mělo být o dívce prchající z vypálené slovenské vesnice, která se má v lese sejít se svými milým. Pokud ovšem přežil. Je snad chystaná deska opravdu jen temná, truchlivá a zádumčivá? Prý vůbec.

Atmosféra, o tu jde na první místě. Cestu k ní kluci razili prostřednictvím zvukové smyčky, kterou ostatním hudebníkům pustili při nahrávání do uší, aby je vtáhli do zamýšlené nálady. Jakmile byla práce hotová, smyčku vystřihli, a zbyla jen čistá a dokonalá hudba. „Díky tomu nahrávání nevypadalo tak, že by přišel studiový hráč, odehrál své noty, uklidil nástroj a mazal domů. S námi se dostal do kleští - z jedné strany byl Tomáš, z druhé Honza. Jeden vysvětloval téma, druhý do něj rval náladu. A z toho se pak vynořila deska, která je mnohem dál než cokoli, co jsme kdy udělali,” říkají Androidi. Jede z nich působí smutně a uzavřeně, druhý vesele a extrovertně. Ale kdo ví, jak je to ve skutečnosti? I o tom je jejich nová deska. Pokud znáte tu předchozí, uvidíte, že ta připravovaná bude mnohem svižnější a skoro by se dalo říct, že místy až taneční.

Nahrávala se ve špičkovém pražském Studiu Svárov pod vedením hudebního inženýra a kytaristy AA Lukáše Martínka. Kromě Honzy a Tomáše na něm uslyšíte vokály roztomilé Anna Marii Almeidy, baskytaristy Martu Minárika, klavíristu Vildu Béreše, mladé přírůstky Nèro Scartche a Matěje Belku, cimbalistu a druhého basáka Pepu Feča a mnohé další. Všechno se bude masterovat u T. Coyna ze Sterling Sound v New Yorku. Výtvarnou stránku má opět na starosti přední český designér Pavel Fuchsa. 

http://www.androidasteroid.com/

:: ROZHOVOR KE STAŽENÍ ZDE

bez autora

reklama