JURTA PRO LESNÍ ŠKOLKU ZEMĚ

JURTA PRO LESNÍ ŠKOLKU ZEMĚ

18.12. 2014 - Ve čtvrtek 18. prosince si v 18:40 budeme povídat o Hithit projektu - Jurta pro lesní školku ZeMě.

Hithit – Jurta pro Zemi,

Vánoce se blíží, co darovat letos nevšední dárek? Zážitek z lesní školky ZeMě.

Podpořte tak dobrou věc. Koukněte na projekt HITHITu, kde jsme otevřeli na 45 dní obchůdek za účelem shromáždit peníze ke koupi jurty nejen pro děti lesní školky a školy ZeMě, ale také jako multikulturní prostor otevřený široké veřejnosti.


Pokud se rozhodnete zakoupit nevšední zážitek nebo výrobek z lesní školky a školy ZeMě, podpoříte tímto náš projekt. V nabídce máme například noční pozorování kanců, či romantická noc v jurtě pro dva se snídaní, nebo třeba sada zcela přírodních výrobků od našich dětí z lesní školky a školy.


Lesní školka ZeMě vznikla v březnu 2009 na základě potřeby hrstky stejně smýšlejících rodičů, jako jedna z prvních lesních školek v České republice. Nyní skýtá zázemí pro více než 60 dětí od 3 do 10 let i s jejich rodinami nejen v rámci školky, ale i komunitní lesní školy, která vznikla v roce 2012.

Dnes funguje na našem území kolem 150 lesních školek, které rostou jako houby po dešti a stávají se zároveň podhoubím pro vznik tzv. komunitních škol. Proč jsou lesní školky stále oblíbenější a mnozí rodiče je nejen volí jako nejlepší alternativu předškolního vzdělávání pro své děti, ale často je i sami zakládají? Na základě čeho se někteří rozhodují pokračovat komunitní školou? Budou mít v Čechách rodiče nadále právo svobodně zvolit formu vzdělávání pro své děti?

Jan Krajhanzl, psycholog ”V přírodě nejsou podněty, které si říkají agresivně o pozornost. V lese šumí vítr v korunách, zurčí potůček, naše pozornost klouže. Lidé se pak lépe soustředí, zlepšují se jim paměťové funkce, příroda nám čistí hlavu."

Tomáš Klus, hudebník, otec malé Josefínky:
 "Člověk je součástí přírody, ale my odrostlejší jsme na to zapomněli a proto je fajn našim dětem připomínat odkud a co jsme."

PhDr. Ondřej Hausenblas, vyučující na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity: 
"O tom, jakou cestu vzdělávání a vychovávání vybrat pro své dítě, vědí nejvíc rodiče."

Simona Babčáková, herečka, hvězda seriálu Comeback: 
"Přeji našim dětem šťastné dětství a přeji všem rodičům možnost volby."

Ashley Jones, filmový producent, USA:
 “Nechme děti zase lézt na stromy. Pocítí přitom sebedůvěru a touhu vyšplhat výše a výše, až se jednoho dne dostanou až do koruny. Když se naučí vylézt na strom, naučí se cokoliv... Když jim budeme pořád vnucovat, že se mohou zranit, tak se nikdy nikam nedostanou."

Vavřinec Hradílek, držitel stříbrné olympijské medaile: 
"Na lesních školkách se mi líbí především to, že dávají dětem volnost pohybu a možnost trávit čas na čerstvém vzduchu a v přírodě."

Britská organizace National Trust sestavila žebříček padesáti věcí, které by neměly chybět mezi zážitky z dětství každého z nás. Jsou mezi nimi třeba udělat si bunkr, tábořit ve volné přírodě, skákat přes vlny, chytit rybu do sítě, postavit přehradu, najít žabí vajíčka, stopovat divokou zvěř, jít nočním lesem, postavit vor nebo sjet řeku na kánoi.

Za poslední čtvrt století se o devět hodin týdně, tedy o polovinu, snížila doba, kterou mají děti na volnou hru, přičemž venku si dnes hraje jen každé čtvrté dítě. Ve stejném časovém rámci dochází k rapidnímu nárůstu poruch chování a soustředění, obezity, mentálních problémů či stresu.

Výzkumy potvrdily, že děti pohybující se ve členitějších prostředích, mají mnohem lépe vyvinutou motoriku a schopnost logického úsudku i rychlého rozhodování.

Dřívější projevy radostného dětství jsou dnes často na hraně zákonů a vyhlášek, a mnohde i za ní. V Belgii mají děti na mnoha místech zakázáno hrát si jinde, než na vymezených oplocených hřištích, v USA úřady opakovaně nařizují strhnutí chýší, které si děti vybudovaly v korunách stromů z důvodu chybějícího stavebního povolení.

Výuka v lesních školkách a školách probíhá venku za každého počasí a k hraní a poznávání mají děti k dispozici celý svět kolem a jeden druhého. Důraz je kladen na rozvoj dovedností dětí v přímém kontaktu s přírodou a samotným životem.

Děkujeme za Vaší podporu

Za Lesní školku a školu ZeMě

Michaela Formanová, Jana Knotková, Linda Nollová, Kateřina Kotková, Gabriela Čečo, Barbora Šounová, Eliška Kašparová, Daniela Kořínková, Sebastian Janota

www.zemezeme.cz
    

bez autora

reklama