BOSKOVICE 2014

BOSKOVICE 2014

4.7. 2014 - V pátek 4. července si ve 14:50 budeme povídat s Petrou Černou z Unijazzu o letošním ročníku festivalu Boskovice.

22. ročník festivalu pro židovskou čtvrť
www.boskovice-festival.cz

Ve čtvrtek 10. července začne v Boskovicích už 22. ročník festivalu věnovaného unikátní památce – místní židovské čtvrti. Festival je jedinečný nejenom svojí pohodovou atmosférou, ale také pestrým programem pro dospělé i děti. Ve čtyřech dnech přinese zajímavé koncerty, výstavy, divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího.

Festival začne ve čtvrtek 10. 7. v 16.00 vernisáží výstav v Muzeu Boskovicka s hudebním doprovodem dua Bellevue, který bude současně pozvánkou na večerní koncert v synagoze. Oficiálního zahájení v 17.00 v zámeckém skleníku se letos ujme slovenská kapela Chassidic songs, která představí chasidské písně s netradičním doprovodem violoncella. Během čtyř dnů pak festival nabídne bohatý program na následujících scénách i mimo ně:

LETNÍ KINO
Páteční večer v letním kině se ponese v duchu Visegrádské čtyřky. Večer zahájí česká kapela DVA, která představí své nové album Nipomo, následovat bude slovenská kapela Korben Dallas, návštěvníky pak roztančí polští Akurat a závěr bude patřit maďarskému uskupení Korai Öröm. Neméně nabitý bude i sobotní program. Představí se například projekt WWW Neurobeat + Fajt nebo mezinárodní kapela United Flavour.

UNI SCÉNA V PANSKÉM DVOŘE
Tato scéna nese, stejně jako již několik posledních let, název kulturního magazínu UNI, který vydává sdružení Unijazz. A jako minulý rok, tak i letos bude tato scéna v prostoru Panského dvora. Tentokrát zde zahrají například Petr Nikl, polští Napszyklat, Martina Trchová Trio nebo skupina roku podle cen Anděl 2014 Bratři Orffové.

BLUES ALIVE BOSKOVICE 2014
Bluesovou scénu pořadatelé opět chystají ve spolupráci s nejrozsáhlejší přehlídkou tohoto druhu u nás, s festivalem Blues Alive. Britská dvojice Leonie Evans & Ben Sayer, říkající si Good Biscuits přiveze do Boskovic klasické songy meziválečné bluesové historie, písničky z povodí Mississippi, z laciných náleven, ale i honosných tanečních sálů. Vrcholem večera bude vystoupení jedné z našich nejlepších čistě bluesových skupin Marcel Flemr Band.

ČESKO-NĚMECKÁ JAZZOVÁ SCÉNA
Na česko-německé jazzové scéně ve skleníku se letos představí např. česká kapela Limbo, která letos slaví 10. výročí svého vzniku a k této příležitosti kapela natočila novou desku obsahující i různé bonusy. Další českou kapelou, která roztančí návštěvníky, budou Atomic Gigolo, německou jazzovou scénu pak budou reprezentovat např. Mara & David či Grim. A letos se ve skleníku představí také speciální česko-německý projekt Marka Novotného.

SYNAGOGA
Synagoga bude od čtvrtka do soboty patřit komornějším projektům. Návštěvníci se mohou těšit například na akustický projekt Bellevue, v němž se autor Jan Chaluš věnuje výhradně tvorbě svého oblíbeného polského básníka Juliana Tuwima, jehož básně zhudebnil.

EVANGELICKÝ KOSTEL
Potěšením pro oči i uši určitě bude v poslední den festivalu vystoupení sboru Brno Gospel Choir v evangelickém kostele, který pod vedením dirigentky Zuzany Petlanové představí divákům především současný gospel vycházející z tradice a kultury amerických černochů. DIVADLA Novou inscenaci Lhář zahraje boskovické divadlo NABOSO již první den festivalu v Sokolovně. Tam se také představí izraelské divadlo Clipa Theater se svou hrou With Unarmed Forces, která je inspirovaná raketovým útokem na Tel Aviv. Divadelní představení na hradě budou letos zaměřena na tanec v nejrůznějších podobách a děti se opět mohou těšit na pohádky ve farské zahradě. Na hradě mimo jiné vystoupí loutkové divadlo s živým zpěvem a pohybovou akrobacií Noriho Sawy a Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka, ve farské zahradě pak například Divadlo plyšového medvídka. Město Boskovice se připojilo jako každým rokem Boskovickým hřebínkem – tentokrát se představí divadlo Toy Machine. Vstup na toto představení bude zahrnut do festivalové permanentky.

FILMY
Již od prvního ročníku akce je nedílnou součástí boskovického festivalu filmová přehlídka, jejíž dramaturgie se pravidelně zaměřuje jak na nejrůznější dokumenty, studentské filmy, tak i na hrané filmy. Letos v rámci profilu režiséra několik snímků připomene nedávno zesnulou legendu českého filmu Věru Chytilovou, diváci se mohou těšit na vítězný film soutěže Cena Pavla Kouteckého 2013, filmy z festivalu Jeden svět či filmové připomenutí 100. výročí narození Bohumila Hrabala, čeká je Polské filmové odpoledne, opět budou uvedeny dokumenty z cyklu Zločiny komunismu, mezi studentskými filmy se kromě českých a slovenských škol letos poprvé představí také mladí tvůrci z Budapešti, součástí programu bude i film na přání diváků a řada dalších filmových bloků.

VÝSTAVY
Příznivci výtvarného umění se mohou těšit například na průřez tvorbou Antonína Střížka za posledních pět let – vedle olejomaleb budou vystaveny fotografie, kresby, náčrty apod. a další zajímavý projekt připravuje se svými studenty katedry fotografie FAMU Jaroslav Bárta.
Výstavy budou zahájeny ve čtvrtek 10. července v 16 hodin v Muzeu Boskovicka.

ONLINE PŘENOSY / FREE WIFI
I letos budeme přenášet koncerty z jednotlivých scén online. K dispozici všem návštěvníkům bude opět zdarma wifi. A budeme pokračovat i ve vydávání festivalových novin. Návštěvníkům tak nabídneme aktuální informace ke každému dni, zajímavé rozhovory, články a ankety. PŘEDPRODEJ VSTUPENEK (Ticketportal, Ticketpro, Ticketstream, Ticketon) Permanentka na 4 dny (platí v letním kině, na hradě, v zámeckém skleníku, v muzeu, na UNI scéně v panském dvoře, v kině Panorama, v evangelickém kostele a ve farské zahradě) základní: 490 Kč studentská: 390 Kč / pro držitele karet ISIC, ALIVE(IYTC), ITIC, STAFF pro členy Unijazzu: 250 Kč / k zakoupení pouze v čítárně Unijazzu a na místě držitelé karet ZTP a držitelé karet ZTP-P + doprovod: 250 Kč Permanentka na místě: 650 Kč, studentská 550 Kč Filmová permanentka: 200 Kč / platí na všechny filmy v kině Panorama i v Letním kině – k dostání pouze na místě Vstupenky na jednotlivé akce k dostání na místě od 20 do 290 Kč. Děti do 12 let v doprovodu rodičů zdarma. Vstupenky bez servisních poplatků v hodnotě 490 Kč a 390 Kč je možné koupit v čítárně Unijazzu (www.unijazz.cz), v prodejně Rekomando (www.rekomando.eu) a MIS Boskovice (www.boskovice.cz).

UBYTOVÁNÍ
Ubytování návštěvníků v krásném prostředí parku pod zámkem ve vlastních stanech nebo v tělocvičnách.

PSI
Nutné je vodítko a košík. Pozor, do hradu psi nesmějí.

bez autora

reklama