CENA PAVLA KOUTECKÉHO

CENA PAVLA KOUTECKÉHO

12.6. 2014 - Ve čtvrtek 12. června si ve 14:50 budeme povídat o Ceně Pavla Kouteckého.

Nominace na 8. ročník Ceny Pavla Kouteckého za nejosobitější dokumentární počin vyhlásila po několikahodinové diskusi pětičlenná porota. Do finále letošního ročníku této prestižní ceny pro dokumentaristy postupuje film DK režisérky Báry Kopecké o architektovi Davidu Kopeckém, Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka o fenoménu pirátství v mořích u somálských břehů, Show! Bohdana Bláhovce o odvrácené straně slávy dívčí teenage kapely, Velká noc Petra Hátleho zachycující atmosféru noční Prahy, Liebe Indigo Saši Dlouhého o tvorbě a cestě životem herečky Halky Třešňákové, Parta Analog Martina Duška o matadorech televizní obrazovkya Felvidék – Horná Zem Vladislavy Plančíkové, osobní příběh týkající se slovensko-maďarských vztahů.

Nominovanéfilmy bude možné zhlédnout v rámci speciálních nominačních projekcí od 2. do 9. červnaPraze, Ústí nad Labem a Plzni, jméno vítězného režiséra zazní 10. června na slavnostním udílení ceny v pražském Divadle Archa. O vítězi rozhodne odborná porota.

Filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého uvidí diváci letos v Praze kromě tradičních Letenských sadů a kina Světozor také v Dejvicích v kavárně Už jsme doma a na Kampě v kulturním centru Containall, přičemž venkovní projekce budou pro veřejnost zdarma. V regionech se budou filmy promítat konkrétně v Ústí nad Labem ve Fokus kafe, Café Max, Galerii Armaturka a kině Mumie a v Plzni v Café Restaurantu Kačaba. Součástí nominačních projekcí budou jako každý rok debaty s tvůrci filmů.

Snímek DK Báry Kopecké pojednává o životě, tvorbě a smrti radikálního architekta Davida Kopeckého, Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka zase poodkrývají dosud netušené skutečnosti o informacích, které dostávají západní média o pirátství u somálských břehů. Film Show! Bohdana Bláhovce nabízí unikátní pohled na tvrdý dril v dívčí kapele, která je dobře promyšleným byznys plánem, Velká noc Petra Hátleho působivě zachycuje noční dobrodružství několika ztracených existencí v ulicích Prahy. Liebe Indigo Saši Dlouhého dokumentuje uměleckou tvorbu i životní příběh umělkyně, herečky a performerky

Halky Třešňákové, dokureality Parta Analog Martina Duška umožní divákům seznámit se s legendami, které byly u začátků vysílání Československé televize, skrze jejich osobnosti, zkušenosti a vztahy. Režisérka Vladislava Plančíková ve svém filmu FelvidékHorná zem prostřednictvím svého rodinného příběhu reflektuje dopad Benešových dekretů na mnohé slovenské a maďarské občany.

Organizátorka Jarmila Poláková na letošních nominovaných filmech oceňuje, že nejsou zaměřeny jen na témata týkající se „české kotliny“.  Filmy jsou podle ní tematicky pestré a reflektují i problémy, které se dějí někde jinde. „Jejich režiséři jsou trpělivými pozorovateli světa nejbližšího a osobního, přinášejí však také výpověď o tématech zdánlivě vzdálených, jako například snímek Pirátské sítě,“ uvádí Poláková.

Režisér Pavel Koutecký
(1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se nedožil. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. Cenu v minulých letech převzali režiséři Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská, Klára Řezníčková, Pavel Abrahám a Tomáš Bojar.

Organizátoři dávají exkluzivně do prodeje omezený počet vstupenek na slavnostní vyhlášení Ceny Pavla Kouteckého 10. června od 20 hodin v Divadle Archa, lístky lze zakoupit na pokladně divadla. Hlavním partnerem Ceny Pavla Kouteckého se v letošním roce stal Nadační fond Avast, který podpoří oceněného tvůrce částkou sto tisíc korun. Více na www.cenakoutecky.cz    

Nominační projekce 8. ročníku Ceny Pavla Kouteckého „Kino Ceny Pavla Kouteckého 2014“

Praha:

Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
2. června - 18:30 Velká noc, 20:45 Show!
3. června - 18:30 Felvidék – Horná zem, 20:45 Pirátské sítě

kavárna Už jsme doma, Uralská 6, Praha 6
3. června - 20:00 DK, rež. Bára Kopecká
4. června - 20:00 Parta analog, rež. Martin Dušek
 
Containall, Cihelná 548/4, Praha 1
5. června - 21:45 Velká noc

Park Letná – Letenské sady, mezi dětským hřištěm a občerstvením, Na Baště, Praha 7
6. června - 21:45 Liebe Indigo
7. června - 21:45 Pirátské site

Ústí nad Labem:
Fokus kafe,
Prokopa Diviše 5, Ústí nad Labem (vedle kina Hraničář)
3. června - 18:00 DK
4. června - 18:00 Parta analog
5. června - 18:00 Pirátské sítě

Café Max, Pivovarská 1938/3, Ústí nad Labem
4. června - 20:00 Show!

Galerie Armaturka, Jateční 49, Ústí nad Labem
5. června - 19:00 Velká noc

Kino Mumie, Velká Hradební 50, Ústí nad Labem
9. června - 19:00 Liebe Indigo, 20:00 Felvidék - Horná zem

Plzeň:
Café Restaurant Kačaba
, Prokopova 17, Plzeň
2. června -18:00 DK, 20:00 Felvidék - Horná zem
3. června – 18:00 Parta Analog, 20:00 – Show!

bez autora