R1 Goat
Právě hraje:
AM 180
00:00 - 06:00
on-line přehrávač
BABEL PRAGUE

BABEL PRAGUE

2.10. 2012 - V úterý 2. října si v 18:40 budeme povídat o festivalu experimentální hudby Babel Prague.

Festival experimentální hudby Babel Prague se po roce vrací ve výrazně rozsáhlejší a vrstevnatější podobě. Týden akcÍ (1. – 7. října) vyvrcholí třemi dny koncertů, během nichž se v Divadle Archa představí pětadvacet projektů.

Babel potrvá týden, zazní elektronika i Havel

Druhý ročník přehlídky BABEL PRAGUE chce být oslavou novátorské a experimentální hudby mnoha podob. Nabídne týdenní azyl všem příznivcům elektroniky, improvizace, postrocku a sound artu. Souvislý několikadenní festival, který by míchal světově uznávané producenty s českými premiérami, Česko dosud nemělo.

HEADLINEŘI // Mezi velká jména festivalu patří liverpoolský hráč na gramofony Philip Jeck a elektronik Robert Lippok (známý z berlínských kapel Tarwater a To Rococo Rot). Vůbec poprvé se v Česku představí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner, který si pro inspiraci k projektu Novaja Zemjla jel do byvší sovětské armádní zóny za polárním kruhem. Jedním z vrcholů programu je česká premiéra velkého originála, neústupného i vtipného autora zvukových koláží a živelného sónického básníka: Francouz Ghédalia Tazartès, oblíbenec filozofa André Glucksmanna i rockerů Sonic Youth, doprovodí živým koncertem němý film Häxan – Čarodějnictví v průběhu věků.

Mnohé z koncertů jsou vlastně audiovizuálními performancemi: živě vytvářené live cinema rozpoutá Billy Roisz. „Byl by omyl myslet si, že současná scéna nezná emoce,“ říká dramaturg festivalu Pavel Klusák, „škála účinkujících se pne od tlakových vln elitních postrockerů No Pavarotti až k minimalistickému redukcionismu Radu Malfattiho, který dokáže vybičovat vnímání publika balancováním na hraně ticha.“

TOP LABELY // Organizátoři uvádějí: „Babel se letos soustředí na představení významných světových labelů, tedy hudebních vydavatelství, která díky vizi a důslednosti přiblížila původně experimentální poetiky širšímu publiku a posunula tak obraz současné hudby. Je to – dnes už klasický – mnichovský label ECM, elektroničtí Raster Noton (Berlín) a Editions Mego (Vídeň), ale i vrcholní reprezentanti současné improvizace Erstwhile Records (New York). Hned dva headlineři patří k londýnskému labelu Touch: Babel se tak připojí k mezinárodním oslavám třiceti let jeho existence.

ČESKÝ EXPERIMENT // Zásadní linií letošního ročníku je komplexní a rozsáhlá přehlídka domácích projektů. „Je to pokus o reprezentativní portrét čerstvé generace experimentátorů v Čechách,“ uvádí Pavel Klusák. Celá domácí scéna podle něj během posledních let nebývale vyzrála a nastal čas představit ji na společné velké akci, kam si najdou cestu i ti, kteří se s událostmi v malých klubech míjejí. „Čím byl před čtvrtstoletím alternativní rock, tím je dnes sound art a ponor do zvukového detailu,“ tvrdí organizátoři. „Co zůstává, je postoj: nejde jen o muziku, její podoby se staví na odpor ´rychlému´ konzumnímu vnímání a tichým dohodám společenského mainstreamu.“

Česká sekce představí premiéru programu Klub přátel poezie tria Birds Build Nests Underground, vystavěného na zvuku vinylových singlů ze stejnojmenné legendární edice nakladatelství Československý spisovatel. Ukáže formální rozmanitost dnešních „dobrodruhů zvuku“: od čisté elektroniky po poststylového klavíristu Vojtěcha Procházku, od jedinečných hudebních nástrojů (fotovoltaický projekt Ivana Palackého) až k performanci, jejíž odříznutí od technologií evokuje postapokalyptický všední život. Divadelní výzkumná jednotka Handa Gote bude totiž po celý den a noc obývat prostor před divadlem Archa se svými ručními pracemi, vařením, rituály a hrami.

VÍC NEŽ KONCERTY // Třem dnům koncertů předcházejí diskuse, vernisáž a projekce. Spolu s galerií Dox uvede Babel americký filmový dokument o osobnosti současného umění Marina Abramović: The Artist Is Present (1. 10.). V Knihovně Václava Havla zaznějí dramatikovy pozapomenuté „do it yourself“ pásky z 80. let a bude se uvažovat o Havlovi nahrávajícím (3. 10.).

Vstupenky je možné koupit i rezervovat on-line nebo přímo v pokladně Divadla Archa.
www.babelprague.cz  // www.archatheatre.cz

bez autora