Festival Spectaculare

Festival Spectaculare

16.1. 2014 - Ve čtvrtek 16. ledna si ve 14:50 budeme povídat o festivalu Spectaculare. Našimi hosty budou Josef Sedloň (hudební dramaturg festivalu) a Petr Boháč (divadelní dramaturg festivalu).

Na konci ledna 2014 se Praha stane dějištěm prvního ročníku festivalu, který propojí elektronickou a experimentální hudbu, tanec, pohybové divadlo s multimédii, projekcemi a vizuálním uměním. Festival Spectaculare, jak zní název nové přehlídky, od 20. do 31. ledna představí během šesti večerů na Nové scéně Národního divadla, v Paláci Akropolis, Centru současného umění DOX a Veletržním paláci přední jména současné hudební scény, jako například Jon Hopkins, který spolupracoval s Coldplay či Brianem Enem, dále Nils Frahm, Fennesz, Hauschka či Samuli Kosminen. V rámci festivalu pokřtí nové dvojalbum i česká formace Clarinet Factory. Součástí programu se stanou také představení belgického tanečního souboru Mossoux-Bonté nebo domácích Tantehorse, kteří se spojí s dark-jazzovým německým kvartetem Bohren & Der Club of Gore. Nabídku doplní projekce filmů v Biu Oko. Festival Spectaculare pořádá Palác Akropolis a navazuje jím na úspěšnou koncertní sérii Music Infinity. Vstupenky jsou již nyní v předprodeji v Paláci Akropolis a v síti Ticketpro. V den akce budou k dostání také v Centru současného umění DOX a ve Veletržním paláci. Přesný program na www.spectaculare.cz.

Název přehlídky odkazuje k tomu, že všechna vystoupení bude doprovázet výrazná vizuální složka – projekce, VJing nebo videomapping,“ říká dramaturg festivalu Josef Sedloň, který stojí i za projektem Music Infinity. „Festival Spectaculare je přirozeným vyústěním této koncertní série, završením našeho osmiletého snažení. Připravujeme jej pro diváky, které zajímá současný hudební vývoj, co je právě teď aktuální ve světě a také přesahy do budoucnosti,“ doplňuje Sedloň.

Festival Spectaculare zahájí 20. ledna na Nové scéně Národního divadla komponovaný večer, v jehož první části uvede přední belgický taneční soubor Mossoux-Bonté představení Les buveuses de café. V druhé polovině se spojí domácí Clarinet Factory s americkým průkopníkem elektro-akustické hudby Christopherem Willitsem, který spolupracuje například s Ryuichim Sakamotem, Taylorem Deupreem a o kterém hudební server Pitchfork prohlásil, že „zvukem kytary dokáže malovat“. Clarinet Factory zde také pokřtí dvojalbum s vybranými skladbami v původní a remixované podobě.

27. ledna
v Centru současného umění DOX „postaví“ své kytarové stěny rakouský hudebník Fennesz za doprovodu VJe Jona Wozencrofta, grafika a zakladatele labelu Touch. V druhé části večera se představí trio Marsena Julese z Německa, který za doprovodu VJe Anderse Weberga propojí atmosférickou elektroniku s klavírem a houslemi.

O den později na stejném místě vystoupí americký ambientní hudebník a producent Brock Van Wey známější pod jménem bvdub. Druhým hostem bude další americký skladatel Rafael Anton Irisarri, milovník českého surrealisty Jana Švankmajera, který se pohybuje na hranicích mezi ambientem, elektronickou a moderní vážnou hudbou. Využívá efekty zpoždění a reverbu, jeho melodie se noří do abstraktní atmosféry na hraně snu a reality.

29. ledna
se ve Veletržním paláci spojí český soubor fyzického divadla Tantehorse Miřenky Čechové a Andrey Miltnerové s kultovní dark-jazzovou německou formací Bohren & Der Club of Gore. Vůbec poprvé u nás společně uvedou představení Faith.

Největším lákadlem Festivalu Spectaculare se stane 30. lednaPaláci Akropolis britský elektronický kouzelník Jon Hopkins, který se se svým albem Immunity ucházel o výroční cenu Mercury Prize. V rámci večera ho doplní aktuální objev elektronické scény - švýcarský hudebník Frederic Robinson míchající vlivy drum'n'bassu se soudobou vážnou hudbou.

Přehlídku zakončí 31. ledna opět v Paláci Akropolis dvojkoncert talentovaného klavíristy a skladatele z Berlína, Nilse Frahma, a vystoupení německého klavíristy Hauschky, který si jako hosta přiveze finského perkusionistu Samuli Kosminena, známého mimo jiné ze spolupráce s Kronos Quartetem.

Festival Spectaculare - program:


20. 1., Nová scéna Národního divadla - zahájení

Cie Mossoux-Bonté (BE): Les buveuses de café
Clarinet Factory (CZ) + Christopher Willits (US)

27. 1., Centrum současného umění DOX
Fennesz (AT) + VJ Jon Wozencroft (GB)
Marsen Jules (DE) + VJ Anders Weberg (SE)

28. 1., Centrum současného umění DOX
bvdub (US)
Rafael Anton Irisarri (US)

29. 1., Veletržní palác – Národní galerie
Bohren & Der Club of Gore (DE) + Tantehorse: physical mime theatre (CZ)

30. 1., Palác Akropolis
Jon Hopkins (GB)
Frederic Robinson (CH)

31. 1., Palác Akropolis
Nils Frahm (DE)
Hauschka (DE) + Samuli Kosminen (FI)

Začátky: 19.30. Vstupenky: Palác Akropolis, Ticketpro + na večer na Nové scéně také v její pokladně

Více informací: www.spectaculare.cz a www.facebook.com/festivalspectaculare

bez autora