R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:30 - 09:00
on-line přehrávač
Z hvězdy kruh

Z hvězdy kruh

13.7. 2020 - V pondělí 13.7. si ve 14:00 budeme povídat s ředitelem Památníku národního písemnictví Mgr. Zdeňkem Freislebenem.

Z HVĚZDY KRUH nejkrásnějších knih Česka, Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska je mezinárodní výstava u příležitosti 55. výročí soutěže o Nejkrásnější české knihy roku.

S knihou pracuje jako s objektem krásy, kvalitním řemeslným a výtvarným počinem, a nabízí možnost mezinárodního srovnání dvou ročníků vítězných knih (2018 a 2019). Prostřednictvím pěti výtvarných děl od Jana Hendrycha, Krištofa Kintery, Petry Peškové, Michala Pustějovského a Jindřicha Zeithammla zároveň tematizuje moment soudu, složitost rozhodování a nebezpečí kultu. Z hvězdy kruh je hrou krásy, soudu a pochybnosti, přehlídkou krásných knih a výstavou současného umění zároveň.

Ve hvězdném kruhu, který pomyslně ruší půdorys letohrádku a zároveň národní určení vystavených knih, návštěvníci najdou nejkrásnější knihy z pěti zemí Evropy. Vítězné knihy jsou v kruhu podrobeny soudu každého návštěvníka, je možné je vzít do ruky, prolistovat jimi, hledat „typickou“ národní úpravu, zamyslet se nad podobnostmi či rozdíly v grafickém pojetí, ve zvolené technologii výroby, v kvalitě tisku či ve volbě vazby.

S polohou knihy jako objektu pracují i autorské knihy ze sbírek Památníku národního písemnictví. Toto specifické umělecké dílo, které leží uprostřed cesty od užitého umění k volnému, se ve výstavě představuje v rozmanitých formátech a dobách vzniku – od knižního objektu La foret sacrilége od Toyen, přes sedmdesátá a osmdesátá léta 20. století v objektech Dalibora Chatrného, nezaměnitelný umělecký rukopis Květy Pacovské a Luboše Drtiny, až po ne zcela známou tvorbu mladších autorů.

Výstava se koná ve spolupráci ze zahraničními soutěžemi o nejkrásnější knihy, polské Najpiękniejsze Książki Roku, německé Die Schönsten Deutschen Bücher, švýcarské Les plus beaux livres suisses de l‘année a Najkrajšie knihy Slovenska.

Vernisáž a předání cen v soutěži o Nejkrásnější české knihy roku 2019 proběhne ve středu 15. července od 18 hodin.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Komentované prohlídky s kurátory vždy v 17.00
4. srpna, 17. září a 10. října

PROGRAMY PRO DĚTI

Tvůrčí dílny s nejkrásnějšími knihami vždy 15.00–16.30
19. července | To je metro, čéče! – Veronika Vlková, Jan Šrámek 
9. srpna | Tonča a krasojezdec – Aneta F. Holasová 
30. srpna | To je metro, čéče! – Veronika Vlková, Jan Šrámek 
20. září | Klub divných dětí – Nikola Logosová

www.pamatniknarodnihopisemnictví.cz

FACEBOOK
INSTAGRAM

bez autora

reklama