R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
01:00 - 09:00
on-line přehrávač
EASI CUP 2019

EASI CUP 2019

12.7. 2019 - V pátek 12.7. se budeme v 17:00 bavit ředitelem centra FOCUS Bohnice Janem Drobným

Bez předsudků o duševním zdraví na fotbalovém hřišti

Praha. 11. 7. 2019: EASI CUP 2019...bez předsudků!!! je sportovně osvětová událost (nejen) pro lidi s duševním onemocněním.  V červenci 2019 proběhne mezinárodní fotbalový turnaj s účastí 19 týmů z 9 evropských zemí. Akci pořádá Fokus Praha (nezisková organizace, která už bezmála 30 let pomáhá lidem s duševním onemocněním), ve spolupráci s evropskými organizacemi  E.A.S.I. a ENALMH ve dnech 16. až 18. 7. 2019 v Praze. Záštitu převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a radní hlavního města Prahy Vít Šimral. Patronem turnaje je Vladimír Šmicer, vítěz Ligy Mistrů 2005. Fotbalový turnaj proběhne ve sportovním areálu Pražačka. Současně Fokus Praha ve spolupráci s Českou asociací fotbalových hráčů natočil osvětový videospot. Na spotu se podíleli známé sportovní osobnosti, namluvil jej Ivan Trojan. Spot si klade za cíl otevřít celospolečenskou diskusi o duševním zdraví v ČR. Oficiální představení tohoto video spotu proběhne v průběhu slavnostního večera turnaje 18.7. 2019 od 19:00 v Cafe Jedna.

 

 

Hlavní manažer letošního ročníku EASI CUP Jan Drobný k tomu říká: "Pro Fokus je to příležitost uspořádat mezinárodní akci, která má potenciál hned několika přesahů. První je propagace zdravého životního stylu a pohybu jako takového. A to jak pro uživatele našich služeb, lidi s duševním onemocněním, tak i všechny okolo. Hýbat se je prostě zdravé, snižuje to riziko propuknutí mnoha nemocí. Pohybové aktivity, konkrétně ty skupinové, mají i velký sociální význam. Rozhodli jsme se, že s fotbalovým turnajem taky rozjedeme osvětovou kampaň „...bez předsudků!!!“, která má za cíl oslovit širokou veřejnost. Fotbal je společenský fenomén, má ho rádo spousta lidí, a hlavně stojí nad všemi společenskými bublinami. Je jedno, jestli jsi vpravo, ve středu nebo vlevo, jestli ti je 10 nebo 70 let, jsi katolík nebo ateista, právník nebo sociální pracovník či asistent prodeje v supermarketu. Spojuje tě jediné – fotbal. Osobně si myslím, že Fokus Praha je skvělý v poskytování komplexních služeb, ale je důležité pracovat i s lidmi, co žijí kolem nás a nejsou uživateli našich služeb. Musíme usilovat o to, aby se pojem duševní nemoci či zdraví stal součástí běžných společenských debat. Jako důležité také vidím, aby lidé věděli, že existují místa, kde si mohou říci o pomoc, když ji potřebují, a aby za slovem schizofrenie nehledali nebezpečí. A já věřím, že fotbal je jeden ze skvělých prostředků, jak tyto informace šířit."

Samotný turnaj se odehraje ve sportovním areálu Pražačka v úterý 16.7. od 10:00 do 17:00, kdy se   slavnostního zahájení ujmou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a radní hlavního města Prahy Vít Šimral, kteří poskytli záštitu nad touto sportovně osvětovou akcí. Turnaj vyvrcholí ve čtvrtek 18. 7. od 10:00 do 17:00. Fotbalového turnaje se zúčastní 19 týmů z 9 evropských zemí a budeme mít možnost vidět celkem 171 zápasů.

Akce bude slavnostně zakončena společenským večerem v prostorách kavárny Národní galerie Cafe Jedna  18. července od 19:00. Na tomto setkání proběhne vedle vyhlašování cen fotbalového turnaje EASI CUP 2019 i představení osvětového video spotu, který vznikl ve spolupráci Fokusu Praha a České asociace fotbalových hráčů a upozorňuje na problematiku duševního zdraví v ČR. Oficiální premiéry videospotu se kromě ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a radního hl. m. Prahy Víta Šimrala také zúčastní účastníci turnaje, podporovatelé, sponzoři, dobrovolníci  a sportovci, kteří se na jeho natáčení podíleli.

Smyslem osvětové kampaně s názvem „...bez předsudků!!! je upozornit na téma duševního zdraví. V ČR si ročně vezme život na 1500 lidí, což představuje čtyři ztracené životy denně. Některé studie udávají, že až u 90 % dokonaných sebevražd je možné identifikovat nějaké duševní onemocnění. Jen se nikdo z těchto lidí neobrátil o pomoc. V naší společnosti je totiž duševní onemocnění stále tabu.

Předsudky společnosti a stigma lidí s duševním onemocněním stále přetrvávají. Přitom lidé se zkušeností s duševním onemocněním vnímají často stigmatizaci jako větší problém než samotnou nemoc,“ říká Petr Hudlička, ředitel Fokusu Praha.

Pojďme otevřeně, a hlavně bez předsudků mluvit o duševním zdraví,“ vyzývá Vladimír Šmicer, fotbalová osobnost a patron EASI CUP 2019.

To je důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit evropskou síť, která má institucionální podobu a konkrétně se zaměřuje na propojení sportu a tělesné aktivity s duševním zdravím. Touto cestou může naše síť vyslat zprávu po celé Evropě a podpořit organizování podobných aktivit napříč Evropou,“ konstatuje Nikos Andropoulos, tajemník ENALMH, který EASI CUP 2019 přijede v červenci podpořit osobně.

Sledujte nás na FB EASI CUP 2019 a dozvíte se víc. Pomozte nám tvořit společnost …bez předsudků!!!

bez autora

reklama