R1 Goat
Právě hraje:
INTRO
00:00 - 01:30
on-line přehrávač
MUSA VS. JÁGR

MUSA VS. JÁGR

20.1. 2016 - Ve středu 20. ledna si budeme povídat s Lukášem Musilem o jeho výstavě Musa vs. Jágr.

Musa: "Žiješ tak, abys toho jednou nelitoval?“

Intimní prostor galerie Pro Arte v Praze na Malé straně bude od 20. 1. hostit výstavu výtvarníka Musy. Expozice nazvaná Musa vs. Jágr návštěvníkům výstavy přibliží hokejové prostředí, v němž Lukáš Musil aktivně působil a které důvěrně zná.

Samotný název by mohl svádět k představě, že si vybral nejpopulárnější hokejovou hvězdu Jágra pro konfrontaci. Ve skutečnosti jej pouze reflektuje jako nejvýmluvnější symbol toho, nakolik hokej svým vlivem přesahuje běžnou sportovní disciplínu, a stává se svého druhu náboženstvím. „Bude to mozaika poskládaná z různých částí. Instalace, kresby, audio, video, foto... Ale já to vnímám jako jeden kompaktní výtvarný celek, který je pouze složený z menších článků,“ popisuje výběr prací pro svou první pražskou výstavu Musa.

Autor se však snaží vyhnout zjednodušujícímu pohledu, který hráče prezentuje jako polobohy, případně bojovníky agresivně jdoucí za vítězstvím. Ve svém projektu tak hledá cestu za mediální obraz hokejového světa, za mantinely ledových ploch do stísněného prostoru šaten, zpocených dresů a námahou zmožených těl. Dostává se na dřeň hokejového prožitku. Zde nachází paralelu s pocity zažívanými při vlastní umělecké činnosti. Okamžiky čiré radosti ze hry, intuitivní tvořivosti hráčů při kombinacích v posledních vteřinách před vstřelením gólu.

Musa (vl. jménem Lukáš Musil) se narodil v roce 1984 v Praze. Po ukončení hokejové kariéry v juniorské reprezentaci ČR si postupně vybudoval pozici jednoho z nejznámějších tatérů na světové scéně. V roce 2015 připravila Alšova jihočeská galerie výstavu rekapitulující jeho dosavadní malířskou tvorbu. V současné době tvoří v Praze a Budapešti.

Musa vs. Jágr
Galerie Pro arte 20. 1. – 18. 3. 2016, 16 – 18 hodin
Vratislavský palác, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana

www.facebook.com/musawork
www.musawork.com
www.nedori.cz

:: ROZHOVOR KE STAŽENÍ ZDE

bez autora