KOLNOA - FESTIVAL IZRAELSKÉHO FILMU

KOLNOA - FESTIVAL IZRAELSKÉHO FILMU

16.10. 2017 - V druhé polovině října přivítá Praha první ročník festivalu izraelského filmu KOLNOA.

Historicky první přehlídka svého druhu vznikla pod záštitou a za laskavé podpory Velvyslanectví Státu Izrael a Ministerstva kultury. Všechny snímky budou představeny v pražském Kině Pilotů. Součástí festivalu bude i beseda s filmovými tvůrci filmu Cukrář.

1. ročník festival KOLNOA proběhne od 19. do 22. 10. 2017 a nabídne českým divákům 12 současných izraelských snímků, z toho tři české premiéry (Vrásky smíchu, Ben Gurion, epilog, Jablka z pouště.) Pozvání na slavnostní uvedení festivalu přijal režisér filmu Cukrář Ofir Raul Graizer i hlavní hrdina filmu Tim Kalhof.

Seznam filmů:

Cukrář / The Cakemaker /
האופהמברלין
Izrael, Německo, 2017, 104 min, drama, scénář a režie: Ofir Raul Graizer, hrají: Sarah Adler, Tim Kalkhof, Zohar Strauss, Roy Miller, Tamir Ben Yehuda

Po smrti milence se Thomas vydává do Izraele – rodné země muže, jehož miloval. Navzdory předsudkům spojeným s jeho původem se Němec Thomas stává cukrářem v místní kavárně, jejíž majitelkou je vdova po zesnulém Oranovi. Ta však netuší, že nevyslovený smutek, který ji s cizincem spojuje, se váže k jednomu a tomu samému muži.

Vrásky smíchu / Laugh Lines / קמטיצחוק
Izrael, / Israel, 2015, 94 min, drama, scénář a režie / screenplay and director: Pini Eden, hrají / cast: Yosef Carmon, Danielle Eden, Leah Koenig, Efrat Lavie, Poly Reshef, Shlomi Tapiaro

Dobře míněné gesto může mít často zásadní důsledky. Čtyřiadvacetiletá Dana nese na svých křehkých bedrech starosti celé rodiny a mládí jí zatím utíká mezi prsty. Pečuje o svou osmasedmdesátiletou babičku Chanu, z níž se po smrti manžela stává osamělá a sociálně izolovaná žena. Chana cítí, že se její život nachýlil ke konci, osud jí však přichystal ještě jedno překvapení, roli v něm hraje zesnulý manžel i dobré úmysly a nevinné lži vnučky Dany.

Zelený princ / The Green Prince / הנסיךהירוק
Německo, USA, Velká Británie, Izrael / Germany, USA, GB, Israel, 2014, 97 min, hraný dokument, scénář a režie / screenplay and director: Nadav Schirman, hrají / cast: Mosab Hassan Yousef, Gonen Ben Yitzhak, Sheikh Hassan Yousef

Palestinec Mosab Hasan Júsuf jako nejstarší syn jednoho ze zakladatelů hnutí Hamás vyrostl v Ramalláhu plný hněvu, připravený bojovat s Izraelem. Ve věku 17 let byl zatčen za pašování zbraní. Vyslýchala ho izraelská bezpečnostní služba Šin Bet, byl odsouzen a poslán do vězení. Tam ho šokovala nemilosrdnost Hamásu a jeho stupňující sebevražedné bombové útoky. Mosab proto souhlasil s tím, že se stane izraelským špionem. Film byl natočen podle autobiografické knihy Syn Hamásu.

Ben Gurion, epilog / Ben Gurion, epilogue /בןגוריון, אפילוג
Izrael, Francie, Německo, 2016, 70 min, dokument, / scénář a režie: Yair Mozer

Ben Gurionovi je 82 let a žije v poušti, daleko od celého politického diskurzu. Tento odstup mu umožňuje nahlédnout celý sionistický projekt z jiné  perspektivy a také představit překvapivou vizi budoucnosti Izraele. Dokument byl sestříhán z nalezeného šestihodinového rozhovoru s Davidem Ben Gurionem zapomenutého po desetiletí v archivu.

Vyplnit prázdnotu / Fill the Void / למלאאתהחלל
Izrael 2012, 90 min, drama, režie a scenář: Rama Burshtein, hrají: Hadas Yaron, Yiftach Klein, Irit Sheleg

Osmnáctiletá Šira vyrostla v ortodoxní chasidské rodině v Tel Avivu. Má před svatbou se svým vyvoleným. Poté, co starší sestra nečekaně zemře při porodu, však rodina rozhodne, že by si Šira měla vzít spíš vdovce Jochaje. Ve svém působivém, křehce civilním režijním debutu nabízí Rama Burshteinová originální paralelu k příběhům Jane Austenové. Na MFF v Benátkách 2012 získala Hadas Jaronová Volpiho pohár pro nejlepší herečku.

Abulele / אבוללה
Izrael, 2015, 90 min, pro děti od 10 let, scénář a režie: Jonathan Geva, hrají: Yoav Sadian, Bar Paly, Idan Barkai, Makram Khoury, Yehuda Mor

Rodina malého Adama se pokouší vyrovnat se smrtí jeho bratra, který zemřel při autonehodě. Adam se cítí zodpovědný za bratrovu smrt a je také velmi osamělý. Vše se změní, když ve sklepě jejich domu objeví obrovskou, chlupatou a prastarou příšeru jménem Abulele. Podle legendy jsou prý tato stvoření velmi nebezpečná, ale ukáže se, že  jde o přátelské a hravé bytosti. Abulele a Adam se rychle stanou nejlepšími kamarády. Abulele pomůže chlapci poradit si se spolužáky, kteří jej šikanují, a dokonce i vyzrát na otravného učitele. Po jeho novém příteli však jde speciální vojenské komando, které chce příšeru za každou cenu zajmout. Adam se rozhodne Abuleleho zachránit a navrátit ho jeho rodině. Aby se mu to podařilo, musí se přestat zaobírat minulostí a uvědomit si, že pokud někoho miluje, nikdy není sám.

Medúzy / Jellyfish / מדוזות
Izrael, 2007, 78 min, drama, scénář: Shira Geffen, režie: Etgar Keret, Shira Geffen, hrají: Sarah Adler, Nikol Leidman, Gera Sandler

Film, který vznikl na motivy povídky Širy Gefen a v režii jejího manžela, významného izraelského spisovatele Etgara Kereta, zachycuje život tří žen v současném Tel Avivu. Během svatební hostiny si Keren zlomí nohu a rázem má po líbánkách v Karibiku. Batja, servírka na Kerenině svatbě, narazí na podivnou dívenku, která se podle všeho vynořila z moře a díky níž se Batjin život navždy změní. Joy je filipínská hospodyně, která pracuje pro nepřístupnou starou dámu a nevědomky ji usmíří s její dcerou. Medúzy jsou filmovou mozaikou složenou ze střípků lidských osudů. Portrét zmateného světa, kde se každý snaží protlouct, jak jen to jde, hledá lásku,  nezapomenutelný zážitek – anebo naopak zapomnění...

Restaurátor / Restoration / בוקרטובאדוןפידלמן
Izrael, 2010, 105 min, drama, scénář: Erez Kav–El, režie: Joseph Madmony, hrají: Sasson Gabai, Henry David, Sara Adler, Nevo Kimchi, Ruth Burstein

Po úmrtí obchodního partnera se ocitne restaurátorská dílna pana Fidelmana v úzkých, stejně jako jeho vztah se synem. Snímek je pečlivě rozehranou psychologickou studií postav soudobé izraelské společnosti. Je lepší za každou cenu trvat na svých plánech, nebo může pomoci, když se pokusíme pochopit ostatní?

Jablka z pouště / Apples from the Dessert / תפוחיםמןהמדבר
Izrael, 2014, 96 min, rodinné drama, romantický, scénář: Savyon Liebrecht, Arik Lubetzki, Matti Harari, režie / director: Arik Lubetzki, Matti Harari, hrají: Moran Rosenblatt, Shlomi Koriat, Remonde Amsellem, Elisha Banai, Irit Kaplan

Rebeka žije v Jeruzalémě jako jedináček vyrůstající v ortodoxní židovské rodině a cítí nespokojenost se způsobem života, jaký je nucena vést. Čím dál více ji přitahuje sekulární svět, proto se jednoho dne rozhodne svůj život změnit... Film byl natočen podle stejnojmené divadelní hry přední izraelské spisovatelky Savion Liebrechtové. Jablka z pouště získala v Izraeli v roce 2006 ocenění Nejlepší hra roku.

Na sever / Into the North
Česká republika, 2016, 89 min, dokument, scénář: Nataša Dudinski, Judita Matyášová, režie: Nataša Dudinski

Dokumentární film Nataši Dudinski představuje příběh skupiny českých židovských dětí, které odjely v říjnu 1939 z Prahy do Dánska. Bez rodičů, učitelů, dospělých – měly jen sebe navzájem. Strávily spolu čtyři roky v Dánsku a jen díky tomu se jim podařilo přežít a začít nový život. Po sedmdesáti letech od svého odjezdu se rozhodly vyprávět svůj příběh.

Nikdy se neobracej zády ke  Sparks / Never Turn Your Back on Sparks / לעולםבעקבותהספארקס
Izrael, Německo, Nizozemsko, USA, Velká Británie, 2014, 56 min, hudební dokument, scénář: Pinchas Schatz, Jonathan Bar Giora, režie: Pinchas Schatz

Filmař Pini Schatz se ve svých padesáti letech rozhodne natočit snímek o své celoživotní posedlosti – rockové kapele Sparks bratří Rona a Russella Maelových. Na cestě za fanoušky (mezi nimiž se najdou i slavní hudebníci) navštíví Pini postupně Tel Aviv, Londýn, Berlín, Rotterdam i New York. Jeho úkol je jasný – zjistit, do jaké míry Sparks ovlivnili Piniho život, a dokázat, že Sparks jsou tou nejlepší nedoceněnou kapelou v dějinách pop music, Komediálně laděný dokument pobaví i ty, kteří o Sparks nikdy neslyšeli, a dotkne se i obecnějších témat – stárnutí, outsiderství, role umění v každodenním životě a odpoví i na otázku, proč je důležité nebýt konformní.

The Other Son/ Druhý syn / הבן האחר
Francie, 2012, 105 min, drama,  scénář a  režie: Lorraine Lévy,  hrají: Emmanuelle Devos, Pascal Elbé,  Jules Sitruk, Mehdi Dehbi

Ve stejný čas se v té samé izraelské nemocnici narodí dvě děti. Jedno je izraelské, druhé palestinské. Po raketovém útoku jsou evakuováni a dojde k jejich vzájemné záměně. Obě děti jsou tak po 18let vychovány v odlišné kultuře. Náhodné odhalení vyvolá dramatické komplikace a spouští řadu otázek. Co rodinám vadí vice? Je to skutečnost, že jejich synové byli vychováni jako nepřátelé,  nebo že vyznávají jiné náboženství?

Název festivalu vychází z hebrejského označení pro kino a kinematografii (kolnoa קולנוע = kol – zvuk + noa–pohyb). Vybraný divák festivalu bude mít možnost podívat se do Izraele díky příspěvku společnosti UP v podobě dvou zpátečních letenek z Prahy do Tel Avivu. Všechny filmy jsou promítány s českými a anglickými titulky.

Vstupné 120 Kč. Místo konání: Kino Pilotů, Donská 19, Praha10/ Rezervace a prodej vstupenek: +420 723 985 986, kinopilotu@mimesis.cz. Pokladna kina je otevřena 30 minut před začátkem prvního promítání. Za poskytnutí titulků k filmům „Restaurátor“ a „Vyplnit prázdnotu“ děkujeme Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech. Za poskytnutí dabingu k filmu „Abulele“ děkujeme HBO.

Vice informací na FB Kolnoacz a na www.kolnoa.cz

bez autora