KORA ET LE  MECHANIX - 10 000 ŽÁROVEK

KORA ET LE MECHANIX - 10 000 ŽÁROVEK

26.11. 2015 - KORA ET LE MECHANIX vydávají nové album 10 000 ŽÁROVEK.

Nové CD skupiny KORA ET LE MECHANIX, nazvané 10 000 ŽÁROVEK , vychází u vydavatelství POLÍ5 a Blue Lizard. Album je inspirováno experimentálním básnickým eposem německého spisovatele Hanse Magnuse Enzensbergera Zánik Titaniku.

"Elektronická dvojice Kora et le Mechanix patří k nejvýraznějším jménům domácí scény v oblasti ambientní hudby. Jsou náladoví, jsou minimalističtí. Michal Kořán tu ve spolupráci s Filipem Homolou zúročuje své dlouholeté zkušenosti ze Zapomenutého orchestru země snivců. Jen občas potemnělé a samply akustických zvuků vyšperkované skladby dovolují přemýšlet i odreagovat se. Ukázka mistrného ovládnutí atmosféry a tichá krása."
Magazín UNI, Tonda Kocábek

HISTORIE:
- Michal Kořán a Filip Homola se od druhé poloviny 80. let minulého století věnují ambientní a experimentální elektronické hudbě. Z jejich studiové práce pod hlavičkou Kora et le Mechanix vzešlo na začátku roku 2006 elektronické album EXCURSIN. Veřejnou premiéru absolvovali Kora et le Mechanix začátkem roku 2006 s norským ambientním projektem Biosphere. Následného křtu alba Excursin se na festivalu Stimul ujal rakouský kytarista a laptopový král Christian Fennesz. 
- Pro festival Alternativa 2006 připravili společné vystoupení s Irenou a Vojtěchem Havlovými pod názvem Excursin Animato, které se dočkalo několika repríz. 
- V roce 2007 vydáli remixové album EXCURSIN FORTE, na které přispěly špičky současné elektroscény z Čech (Hypnotix, Miou Miou, Sonority, DJ Blue, Nika77 & Elektrabel, ...) i ze Slovenska (Blue M, Oskar Rozsa aka The Hermit & The Ferryman). 
- V roce 2009 spolupracovali s výtvarníkem Ivo Pelichovským na DVD katalogu a jeho soundtrack pod názvem METROPOLIS vyšel v limitované edici ve vydavatelství Poli5. 
- 2009-2012 Vytvořili remixy pro Gurun Gurun, Katsa.theo a Moimira Papalescu a j.
- 2012 Vydávají album 300 měsíců inspirované československou sci-fi literaturou šedesátých let.
- Jejich poslední projekt z roku 2015 nazvaný 10 000 žárovek vychází z experimentálního básnického eposu německého spisovatele Hanse Magnuse Ensensbergera Zánik Titaniku.

Michal Kořán 
hudebník a grafik
- po prvních industriálních pokusech (Paprsky ing. Garina) a ambientních koncertech v letech 1987–1990 (Die Archa) začal dlouhodoběji spolupracovat s bratrem Jaroslavem Kořánem v meditativním souboru Orloj snivců a improvizačním Zapomenutém orchestru země snivců. Následně spolupracoval s Pavlem Richtrem, se kterým pod hlavičkou Richter band natočili album „To, co lidi sytí...“. Mimo tyto projekty se řadu let věnoval scénické hudbě a zvukovým kolážím. Po sérii alb Známky života, Étaín a Lepší stránka dní – završených hudbou k divadelní hře Poslední věci anděla (za něž v roce 2003 obdržel ocenění za nejlepší scénickou hudbu sezóny 2003 na divadelním festivalu v Nitře) spojil opět své síly se svým někdejším spoluhráčem Filipem Homolou.

Filip Homola 
hudebník a loutkoherec
- založil skupinu Die Archa, kterou tvořili dále Michal Kořán a Václav Novotný. Po počátečním popovém období se kapela vykrystalizovala v ambientní projekt, který doprovátel řadu výstav a divadelních představení. S Michalem Kořánem realizovali v letech 1992–1995 projekt experimentální tvorby Znamení kruhu. V posledních letech se Filip Homola věnuje scénické hudbě. Jako loutkoherec získal řadu ocenění jak v Česku, tak v zahraničí. 

http://www.koraetlemechanix.com/

bez autora