VEKTROSKOP - Magie pohyblivého bodu

VEKTROSKOP - Magie pohyblivého bodu

1.6. 2019 - V Divadle Archa se od 8. do 14. června setkají umělci posedlí experimentováním s audiovizuální korelací v rámci platformy pro audiovizuální experiment – Vektroskop.

Vzpomínáte na kreslIcí tabulku, kde jste v dětství dvěma knoflíky vodili magnetický hrot, až jste s jeho pomocí nakreslili kolečko? Podobně dokáže fungovat osciloscop připojený k audiosignálu. Levý stereo kanál vychyluje bod vertikálně, pravý horizontálně - zvuk koresponduje s obrazem: see what u hear <=> hear what u see! Jako osciloscop můžete použít laser. Ne každý tvar chcete slyšet, ne každý zvuk chcete vidět. V Divadle Archa se od 8. do 14. června setkají umělci posedlí experimentováním s audiovizuální korelací v rámci platformy pro audiovizuální experiment – Vektroskop.

Robert Henke

Absolutní špičku
 audiovizuální korelace představuje berlínský umělec (Monolake) a programátor (spoluautor světoznámého programu Ableton), několikanásobný držitel ILDA Award. Jeho koncept „Lumière 3“ využívá spojení sofistikovaných matematických algoritmů, perkusivní hudby a „high precision“ laserů. Henkeho umění bylo k vidění a slyšení mimo jiné v londýnské Tate Modern, pařížském Centre Pompidou nebo na berlínském festivalu CMT.

Bernhard Rasinger

Nekompromisní představitel „hear what u see“! Použitím analogového modulárního systému s výstupem ILDA dosahuje až halucinačních účinků u publika. Účinkoval na Ars Electonica v Linzi, festivalu Superbooth v Berlíně, Machines in Music v New YorkU nebo festivalu Gigamodular v TokIu.

Derek Holzer

Americký audiovizuální umělec a archeolog médií žije a tvoří v Helsinkách a v Berlíně. Zkoumá utopisticko-distopickou dualitu původu a použití vektorových technologií, z nichž mnohé vznikaly v armádním prostředí a později byly převzaty tvůrčími umělci. Za použití Pure Data a bezprostřední korelace mezi zvukem a obrazem přetváří fotografie a videa do vektorových 3D útvarů zobrazitelných na osciloskopech prostřednictvím audiosignálu a dále modifikovatelných vnějšími zvukovými vstupy jako je hlas, syntezátor a další nástroje.

Jeho přednáška Archeologie vektorových médií je pozoruhodným vhledem do historie a prehistorie audiovizuální korelace.

Ivan Marušić Klif

Doménou chorvatského umělce je průzkum vztahu digitální technologie a světa umění a vztahu lidských bytostí a jejich technologického prostředí. Ve svém uměleckém vývoji využívá stará i nová média ke konstruování stále komplexnějších technologií prostoupených prostředím. Ve svém současném díle se zaměřuje především na práci s počítačem ovládaným analogovými objekty. Spolu s Derekem Holzerem je zakladatelem Vectorhack festivalu, který oba umělci společně stručně představí na závěr Holzerovy přednášky.

Pro svou vlastní uměleckou práci Ivan Marušić Klif vyvinul open-sourcovou aplikaci REWere Here, audiovizuální instrument pro živá vystoupení, který funguje v režimu plug’n’play. Aplikace používá zvukovou kartu počítače k analogovému osciloskopovému zobrazení videí s nízkým rozlišením.

João Martinho Moura

Portugalský umělec se zaměřuje na digitální umění, inteligentní rozhraní a počítačovou estetiku. Svou tvorbu i výzkumnou práci představil na řadě stěžejních konferencí a festivalů vztahujících se k umění a technologiím, jako je festival Ars Electronica v Linzi, mezinárodní konference TEI v portugalském Funchalu nebo festival Chemins Numériques v Saint-Exupéryho kulturním centru v Remeši. Jeho práce byla v roce 2013 oceněna Národní cenou za multimédia udělovanou portugalskou Asociací multimédií. Jeho díla byla dosud vedle Portugalska k vidění například ve Francii, Belgii, Itálii, USA, Brazílii, Izraeli a Číně.

Moura se v rámci Vektroskopu zúčastní také mezinárodního interaktivního jamu audiovizuální korelace.

Petr Nikl

Představovat českého výtvarníka a umělce je zbytečné. Se svým týmem vytvořit v roce 2018 představení Žlutá tma, kde diváci nejen vidí zvuk a slyší světlo, ale zažívají magii přímé interakce Nikla tanečníka/hudebníka/výtvarníka s audioreaktivní laserovou animací.

Více informací: www.archatheatre.cz

Vstupenky: www.goout.cz

bez autora

reklama