HAUSCHKA V DIVADLE ARCHA

HAUSCHKA V DIVADLE ARCHA

13.5. 2019 - Klavírista Hauschka představí nové album už 17. května v divadle Archa...

Festival Spectaculare připravil další koncert ze série Spectaculare Night. Po pěti letech tak do Prahy zamíří klavírista, skladatel a hudební dobrodruh Volker Bertelmann aka Hauschka, který se proslavil zejména soundtrackem k filmu Lion nominovaným na Oscara a svými experimenty s preparovaným klavírem. Své nové album A Different Forest, vydané u prestižního labelu Sony Classical, představí již v pátek 17. května v pražském divadle Archa. Večer otevře talentovaný klavírista Pieter de Graaf s debutovým albem Fermata. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji GoOut za 690 Kč, zlevněné za 390 Kč. Více na www.spectaculare.eu.

Volker Bertelmann aka Hauschka vystudoval klasickou hru na klavír. Od vážné hudby se ovšem brzy jeho zájem posunul až k hip hopu či drum’n’bass. Od počátku milénia skládal experimentální elektronickou hudbu a od roku 2004 také natáčí nahrávky na pomezí ambientu, s velmi neortodoxním přístupem k vážné hudbě. K akustické hudbě se vrátil skrze experimenty s preparovanými klavíry, jejichž zvuk modifikuje přikládáním pingpongových míčků či plastových lahví. Své nahrávky vydává na značkách Karaoke Kalk, FatCat, City Slang či Deutsche Grammophon.

Do Prahy přijede Hauscha po pěti letech s aktuální deskou A Different Forest, kterou vydal v únoru u prestižního vydavatelství Sony Classical. Hned první singl desky, nazvaný Curious, napovídá ústřední téma celého alba: specifické vnímání přírody jako základ pro Hauschkovu skladbu. „Můj způsob komponování se podobá procházce lesem. Jednoduše vyrážím do neznáma. Mám sice výchozí bod a určité ukazatele, ale ocitám se v prostředí bez jistot, kde musím věřit jen vlastním smyslům, abych se mohl zorientovat.“ Hauschka se často až po několika týdnech vrací k nahranému materiálů, aby skladbu dále rozvíjel, nebo přepracoval. Jak vysvětluje sám autor, právě úvodní singl ukazuje vývoj celé nahrávky velmi jasně: „V Curious uslyšíte po prvních dvaceti vteřinách pauzu. Ta vychází ze živého záznamu, kdy jsem nahrál úvodní motiv a uvědomil si, že musím začít znovu. Rozhodl jsem se ten ,falešný úvod‘ v konečném mixu ponechat, abych lépe ukázal celý proces vzniku.“

V posledních deseti letech spolupracoval Hauschka také na mnoha scénických projektech, zejména v oblasti klasického divadla a tance. Mimo to skládal hudbu k filmům: Za svůj soundtrack k filmu Lion (2016) byl nominován na Cenu Akademie (Oscar), Zlatý glóbus nebo cenu BAFTA. Mezi další spolupráce v této oblasti patří hudba k filmům Hotel Mumbai (2018), Gundpowder (2018), Adrift (2018), In The Dubious Battle (2016), Exodus (2016), Praia do Futuro (2014) a hudba k nové americké televizní mini-sérii Patrick Melrose (2018) s Benedictem Cumberbatchem. Na svém kontě má i alba s americkým klavíristou Dustinem O´Hallloranem či islandskou cellistkou Hildur Guðnadóttir. Letos na podzim bude navíc Hauschka uveden mezi členy Akademie filmových umění a věd.

Večer 17. května v divadel Archa otevře talentovaný nizozemský skladatel Pieter De Graaf. Ten na podzim 2018 debutoval s EP Prologue na značce Sony Classical, kde nyní vydal také dlouhohrající desku Fermata. Na počátku své kariéry se věnoval hlavně jazzu. Později se ovšem posunul směrem k post-klasické hudbě, ve které propojuje vlivy svých největších vzorů jako Miles Davis, Nils Frahm, Sergej Rachmaninov, Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Herbie Hancock či Keith Jarrett.

Více informací na www.spectaculare.eu

Předprodej: goout.net/cs/koncerty/spectaculare-night-hauschka+pieter-de-graaf/aofyd/+mowql/

Facebook: fb.com/festivalspectaculare

Instagram: instagram.com/spectaculare_music/

Více informací na www.spectaculare.eu.

bez autora