AMERICKÉ JARO V PRAZE

AMERICKÉ JARO V PRAZE

12.5. 2019 - Americké jaro 2019 - hudba, divadlo, literatura, názory

Dramaturgie letošního ročníku festivalu obsahuje vystoupení jazzových a experimentálních umělců Joe Lovana, Kneebody, Anat Cohen & Marcello Goncalvese, jež v pražském klubu Jazz Dock doplní virtuóz hry na sedmi a osmistrunné kytary Charlie Hunter a zpěvačka Lucy Woodward (USA). Klasickou linii programu reprezentuje letos pianistka Olgu Vinokur (USA) a duo violoncellisty Štěpána Filípka (ČR) s klavíristkou Katelyn Bouska (USA).

Novinkou letošního ročníku je spolupráce s festivalem FEST-END Švandova divadla, který představí pozoruhodné hry a inscenace současného anglicky mluvícího divadla.Diváci se mohou těšit na představení “Protest/Debt” - dvě jednoaktové hry, které od sebe v čase vzniku dělí 33 let a spojují je postavy spisovatelů Vaňka a Staňka a absurdní humor autorů Václava Havla a Marka Hejduka. "Pankrác 45” aneb „casting na popravu“ je fiktivním příběhem založeném na skutečných událostech. “Americký sen/Česká noční můra” je společným projektem studentů činoherního divadla na pražské DAMU a studentů Georgetown University v režii Daniela Hrbka. Součástí divadelního programu festivalu je také repríza vloni úspěšně uvedeného scénického čtení z dopisů Alice a Charlotty Masarykových Drahá mama/Dear Alice! v podání Daniely Kolářové a Marie Málkové.

Festival letos doplňují již tradiční besedy v Knihovně Václava Havla. Pořad “Velký americký vypravěč” je věnován nedávno zesnulému americkému spisovateli Philipu Rothovi a jeho podpoře určené osobnostem české literatury v době komunistické cenzury. “NATO – jak to tenkrát bylo” se věnuje členství České republiky v NATO, tehdejší zástupci ČR v USA poodhalí zákulisí příprav vstupu ČR jako významné události v dějinách naší země. Připomeneme si rovněž význam „Voice of America a jeho českého hlasu z Vídně “– Ivana Medka. S Petrem Brodem budou debatovat Medkovi někdejší spolupracovníci: historik Prokop Tomek, pozdější místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček a Jolyon Naegele, bývalý zpravodaj Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy. Veronika Bednářová bude moderovat besedu “Americans in Prague: What's the News?” věnovanou tématu “jak se žije Američanům v současné Praze”.

Kompletní program festivalu a další informace naleznete na www.americkejaro.cz a facebook.com/AmerickeJaro

bez autora

reklama