BIOSPHERE OPĚT V PRAZE

BIOSPHERE OPĚT V PRAZE

8.5. 2019 - Biosphere + INITI se vrací 14. a 30. května 2019 do Prahy s jedinečnou audio vizuální show.

Do pražského planetária se vrací unikátní představení kombinující hudbu norského umělce Biosphere a projekce z dílny domácí vizuální skupiny INITI. V tomto unikátním prostoru vznikne jedinečná možnost, jak prožít cestu napříč atmosférou a ponořit se do nekonečna vesmíru.

Hudební legenda Biosphere žije dlouhodobě za polárním kruhem a právě tato zkušenost inspirovala jeho tvorbu, kterou uslyší návštěvníci v pražském planetáriu během května a poté i v dalších měsících. Pro jeho hudbu speciálně vytvořené pohyblivé obrazy promítané na plášť kopule planetária se nejprve drží zemského hlediska, lidského pohledu do otevřeného nočního nebe, zobrazují atmosférické jevy, různé bouře, ale i letadla a rakety startující do vesmíru. Posléze obrazy opouštějí pozemské vidění a dovolují divákovi prolétnout hvězdokupou do kosmu, kde už se perspektiva ztrácí, stejně jako realistická iluze. Symbióza meditativního hudebního ambientu, obrazu na pomezí VJingu do sférické, konkávní projekce ve vysokém rozlišení 8k umožňuje zprostředkovat divákovi silný fyzický prožitek, působivější a odpoutanější než dovolují virtuální reality a 3D kino a nabízí až halucinační zážitek z pohybu abstraktním vesmírným časoprostorem.

„Jsem rád, že máme možnost opět představit v Praze show legendy jako je Biosphere s unikátním vizuálním doprovodem od české vizuální skupiny INITI. Dohromady to vytváří skvělý zážitek pro všechny diváky.“ říká Petr Hájek, umělecký ředitel The Chemistry Gallery, která akci produkuje. S námětem přišel Josef Sedloň - hudební producent, DJ a moderátor, když hledal zajímavý program pro svůj festival Spectaculare. Oslovil Geira Jenssena (Biosphere) a Dana Gregora, který se zrovna zabýval velkoformátovými projekcemi ve veřejném prostoru a spolu s Daliborem Cée vytvořili skoro hodinový digitálně generovaný vizuální doprovod k podmanivé hudbě.

„Představení, které v uplynulých dvou letech putovalo po světě od kanadského Toronta až po australské Melbourne proběhne v úterý 14. 5. 2019 od 19:30 hodin a ve čtvrtek 30. 5. 2019 taktéž od 19:30 hodin. Poté se představení bude reprízovat 2x měsíčně do konce roku” doplňuje duchovní otec této neobvyklé podívané Josef Sedloň. Holešovické planetárium tak bude znovu svědkem audiovizuálních hodů v doprovodu hudby od norské ambientní legendy Biosphere, který už od poloviny osmdesátých let skládá náladové elektronické kompozice a jehož album Substrata z roku 1997 bylo před lety zvoleno za nejlepší ambientní desku všech dob. Spojení s vizuálním doprovodem od uměleckého sdružení INITI pak nabídne divákům nezapomenutelnou pouť do nekonečného vesmíru, při které zakusíte, že co je nahoře, je i dole a ztratíte přehled mezi mikro a makro světem.

Vstupenky k dispozici v síti GoOut.cz

Hudebník Geir Jenssen aka Biosphere žije dlouhodobě za polárním kruhem, přičemž zkušenost z volného prostoru noční i denní severské krajiny využívá ve své práci s elektronickými ambientními plochami.

INITI je pražské studio výtvarníků, hudebníků a techniků participujících na technicky náročnějších realizacích ve veřejném prostoru. Ve středu zájmu stojí především interaktivní a site-specific projekty založené na symbióze vizuální a zvukové složky.

bez autora