R1 Goat
Právě hraje:
ESTEREO
18:00 - 19:00
on-line přehrávač
30 years of  freedom - lennonova zeď

30 years of freedom - lennonova zeď

18.3. 2019 -

Zahájení oslav 30 YEARS OF FREEDOM v České republice u Lennonovy zdi

 Pondělí 18. března 2019 - Lennonova zeď - Velkopřevorské náměstí, Praha 1

12:00 - Začátek umělecké tvorby na zdi

17:30 - Slavnostní předání Praze 1

V pondělí 18. března 2019 od 12 hodin dvě desítky českých a zahraničních umělců a studentů vytvoří jedno společné výtvarné dílo - MEET ART o velikosti 150 m2. Ve spolupráci s autory projektu „LÁSKA“ pomalují celou zeď, jedním z motivů bude název písně Johna Lennona „All you need is LOVE” ve 30 jazycích.

V 17:30 bude toto dílo slavnostně předáno Praze 1.

Pro všechny návštěvníky bude po celou dobu akce hrát DJ Zdeněk Hnyk (Radio 1).

Pestrobarevně pomalovaná Lennonova zeď v srdci Prahy na Kampě byla dávným předrevolučním symbolem svobody v České republice. Za posledních 30 let se zeď stala jednou z nejvyhledávanějších turistických lokací Prahy. V současné době však trochu ztrácí svou původní uměleckou tvář.

 Proto bude první akcí oslav 30 YEARS OF FREEDOM navrácení umělecké podoby a symbolického významu Lennonově zdi. Sametová revoluce také začala setkáním a spojením lidí se stejnými názory a ideály.

 Na zdi budou tvořit umělci napříč uměleckými obory, generacemi i národy. Nejstarším účastníkem bude sochař Kurt Gebauer, který vytvořil symbolické srdce na náměstí Václava Havla. Dále se akce zúčastní výtvarníci Matěj Forman, Matyáš Chochola, Jakub Berdych, street artista ZEB ONE, studenti umělecké školy Michael, básníci i spisovatelé, včetně kreativního ekonoma Tomáše Sedláčka a další. Zahraniční umělci přijedou ze Slovenska, Srbska, Kanady a Sultanátu Omán.

 Na zdi bude tvořit i velvyslanec Spojených arabských emirátů v Praze, J.E. Abdulla Mohamed Almaainah, který kdysi jako mladý výtvarník vytvořil vlajku nově vznikajících Spojených arabských emirátů, stejně jako výtvarník Pavel Šťastný, který před 30 lety vytvořil během stávky na vysoké škole logo Občanského Fóra – OF.

 Akce u Lennonovy zdi vznikla jako iniciativa Pavla Šťastného, autora loga Občanského fóra a Petra Boušky, spoluautora projektu „LÁSKA“.  

Spoluorganizátory oslav 30 YEARS OF FREEDOM je Hospodářská komora ČR, záštitu převzali místopředsedové Senátu Parlamentu České republiky Jiří Růžička a Jan Horník a také místostarosta Prahy 1 Petr Hejma.

 V zahraničí bude Senát Parlamentu ČR reprezentovat putovní výstava 30 YEARS OF FREEDOM, kterou také vytvořil Pavel Šťastný. Poprvé se výstava představí 25. března v nové budově ománského Parlamentu v Maskatu ku příležitosti návštěvy delegace předsedy Senátu Parlamentu ČR na pozvání předsedy Státní rady Sultanátu Omán.

 Putovní výstava 30 YEARS OF FREEDOM pojede následně do dalších zemí světa. Právě Sametová revoluce v roce 1989 sdružila národ a otevřela naší Českou republiku světu. Společně se tehdy osvobodily i další postsocialistické země a vytvořila se nová Evropa. Cílem výstavy je ukázat světu naši historii událostí před 30 lety, vznik loga Občanského fóra, symbolu Sametové revoluce a rozvoj kulturních a společenských vztahů s ostatními zeměmi. Listopad 1989 také otevřel cestu ke svobodnému podnikání a čeští podnikatelé dokázali za 30 let pozvednout hospodářství naší země a skvěle ji svým exportem reprezentovat v zahraničí.

 

bez autora