R1 Goat
Právě hraje:
ESTEREO
18:00 - 19:00
on-line přehrávač
Český lev na DAFilms.cz

Český lev na DAFilms.cz

18.3. 2019 - Tváře Českého lva online - všechny nominované filmy online na DAFilms.cz

Toman, Hastrman, Všechno bude, ale i dokumenty Nic jako dřív nebo Švéd v žigulíku… V letošním roce je na cenu Český lev nominováno celkem 23 filmů a všechny můžete vidět online na DAFilms.cz. Tradiční přehlídka probíhá ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA). Online se představí sedmnáct hraných, jeden animovaný a pět dokumentárních filmů, které se probojovaly do finále cen Český lev.

Toman, Jan Palach, nebo někdo jiný? Který bude filmem roku?

Letošnímu 26. ročníku Českých lvů dominuje s 13 nominacemi historické drama Toman, které může získat také cenu za nejlepší film. Celkem je v této kategorii nominováno pět snímků. Road movie Všechno bude vypráví příběh dvou chlapců na prahu puberty. Film získal deset nominací, včetně těch za herecký výkon pro Lenku Vlasákovou, Elišku Křenkovou, Jana Františka Uhra a Tomáše Mrvíka. Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka podrobně mapuje půl roku, který předcházel Palachovu sebeupálení. Viktor Zavadil byl za roli nominován na cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Tlumočník pak ukazuje příběh dvou starších mužů, kteří se musí vyrovnat se svojí vlastní minulostí. Pětici nominovaných na nejlepší film uzavírá Zlatý podraz, který si odnáší i nominaci pro Jana Hartla.

Znělka Tváře Českého lva online
https://youtu.be/LlLW-xpINW0

 
Medailonky s nominovanými

Marián Polák (režisér, Planeta Česko): https://youtu.be/fYF6lrMvu28
Viktor Zavadil (herec, Jan Palach): https://youtu.be/xKG2FDPA5MM

Dokumentární radost

V tradičně výrazné kategorii dokumentů se do nejužších nominací dostalo pět titulů. Planeta Česko, jeden z nejúspěšnějších českých dokumentů v kinech, představuje divočinu, za níž nemusíme jezdit daleko. Film Až přijde válka měl v loňském roce premiéru na Berlinale a přináší vhled do slovenské polovojenské komunity Slovenští Branci, kteří chtějí změnit svoji vlast. Tvářemi filmu Nic jako dřív jsou studenti z Varnsdorfu na prahu dospělosti, pro něž ale společnost nenabízí příliš lákavou vidinu budoucnosti. Švéd v žigulíku ukazuje na snaze obnovit zaniklou slávu továrny Lada v Rusku střet východní a západní mentality. Pátým nominovaným je King Skate Šimona Šafránka, který dokumentuje skejtovou komunitu v komunistickém Československu.

Jsme rádi, že dlouhodobá spolupráce s DAFilms.cz pokračuje a společně tak můžeme divákům zpřístupnit online všechny filmy nominované na cenu Český lev. Letos jsme nabídku rozšířili i o studentské snímky, které často nebývají dostupné ani v kinech a které představí nové nadějné tvůrce. Cílem ČFTA je zpřístupnit divákům český film a vytvořit tak do budoucna na stránkách www.ceskylev.cz archiv novodobé české kinematografie," říká ředitelka České filmové a televizní akademie Tereza Rychnovská.

Vnímám tuto online událost jako jedinečnou příležitost pro diváky zhodnotit předešlý rok v českém filmu. Poprvé je možné vidět na jednom místě aktuálně nominované filmy. Dohnat ty, co diváci nestihli v kinech, znovu si připomenout oblíbené snímky, zhodnotit je a případně si každý sám vybrat svého vítěze“,  dodává Diana Tabakov, vedoucí akvizic DAFilms.

Portál DAFilms.cz, který se věnuje popularizaci a distribuci českých i zahraničních filmů, nabízí po dobu dvou týdnů většinu nominovaných filmů ke streamování nebo stažení. Společnou akci zpřístupňující nominované filmy online pořádá DAFilms.cz ve spolupráci s ČFTA už po jedenácté, letos poprvé jsou její součástí všechny nominované filmy, včetně studentských.

Ještě než budou oznámeny vítězné filmy, pusťte si všechny nominované online. Tváře Českého lva můžete na DAFilms.cz zhlédnout od 18. do 31. března 2019.

Seznam snímků uváděných na DAFilms
Toman (režie: Ondřej Trojan)
Hastrman
(režie: Ondřej Havelka)
Všechno bude
(režie: Olmo Omerzu)
Zlatý podraz
(režie: Radim Špaček)
Jan Palach
(režie: Robert Sedláček)
Hmyz
(režie: Jan Švankmajer)
Tlumočník
(režie: Martin Šulík)
Čertí brko
(režie: Marek Najbrt) – online od 3. dubna 2019
Chata na prodej
(režie: Tomáš Pavlíček)
Domestik
(režie: Adam Sedlák)
Až přijde válka
(režie: Jan Gebert)
Hovory s TGM
(režie: Jakub Červenka)
Chvilky
(režie: Beata Parkanová) – online od 25. března 2019
King Skate
(režie: Šimon Šafránek)
Nic jako dřív
(režie: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská)
Planeta Česko
(režie: Marián Polák)
Švéd v žigulíku
(režie: Petr Horký)
Tátova volha
(režie: Jiří Vejdělek)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film

Cukr a sůl (režie: Adam Martinec)
Home Sleep Home
(režie: Adam Koloman Rybanský)
Noc s agamou
(režie: Tomáš Janáček)
Spolu sami
(režie: Diana Cam Van Nguyen)
Sto dvacet osm tisíc
(režie: Ondřej Erban)

O DAFilms.cz

Portál DAFilms.cz patří k nejstarším webovým filmovým portálům na světě, byl založen již v roce 2006. Jeho posláním je popularizovat českou i mezinárodní dokumentární kinematografii a vytvořit unikátní veřejně přístupnou videotéku, v níž se dnes nachází přes 1 800 pečlivě vybraných filmových titulů. Na dramaturgii portálu se podílí sedm prestižních evropských dokumentárních festivalů. Českým zástupcem v tomto sdružení je MFDF Ji.hlava, který portál před více než deseti lety založil.

Doc Alliance tvoří sedm dokumentárních festivalů: CPH:DOXDoclisboaDocs Against Gravity FFDOK LeipzigFIDMarseilleMFDF Ji.hlavaVisions du Réel.

bez autora