ŠŤASTNÝ LAZZARO V KINECH

ŠŤASTNÝ LAZZARO V KINECH

12.3. 2019 - Film o víře v lidské dobro, Šťastný Lazzaro, vstupuje do kin ...

14. března vstoupí do českých kin jeden z nejvýraznějších a nejoceňovanějších evropských filmů loňského roku, Šťastný Lazzaro italské režisérky Alice Rohrwacher. Originální autorský snímek je třetím celovečerním filmem této výrazné zástupkyně mladší italské filmařské generace a jako všechny předcházející byl i on uveden ve světové premiéře na filmovém festivalu v Cannes. Z hlavní soutěže si odnesl ocenění za nejlepší scénář, jehož autorkou je sama režisérka. Působivý lidský příběh o mladíkovi, jehož bezelstnost a upřímnost je často mylně zaměňována s hloupostí, je oceňován nejen pro svou originalitu, ale také pro aktuálnost tématu. Do českých kin Šťastného Lazzara uvede distribuční label KVIFF Distribution.

Podívejte se na český trailer:

 „Film o všech dobrotivých lidech, kteří stojí v pozadí“

„Film je o všech šťastných Lazzarech, které potkávám při svých cestách po Itálii. Jsou to lidé, které bych popsala jako dobrotivé. Ne jako někoho, kdo zasvětil život konání dobra, protože tito lidé nevědí, co to je konat dobro. Jsou prostě takoví a to, čím jsou, je nutí stát v pozadí, protože pokaždé ustoupí druhým – aby nerušili,“ shrnuje poselství filmu sama režisérka.

Při tvorbě příběhu se Rohrwacher inspirovala skutečnou událostí, která se stala v Itálii v 80. letech. Jistá markýza ve střední Itálii využila odlehlosti několika svých pozemků, aby před svými rolníky zatajila konec povinných odvodů sklizně. Ti tedy bez nároku na adekvátní mzdu dál tvrdě dřeli pro svou paní. „Byl to epochální přerod, který nahradil staletou porobu vlastní volbou a smluvními závazky. … Vždycky jsem se cítila hluboce zasažena příběhem rolníků, kteří se na schůzku s tímto historickým přerodem dostavili pozdě. Nebyli u transformace, a museli se tak spokojit jen se zbytky této významné změny,“ komentuje Alice Rohrwacher.

Právě v této skupině chudých rolníků žije mladík Lazzaro, jehož čistota a upřímnost je často mylně zaměňována s hloupostí.

bez autora